Reklam
Genel

İstihare Duası Nasıl Yapılır? İstihare Namazı Duası Nasıl Yapılır?

Reklam

İş, evlilik ve diğer dilekler için kişiler İstihare duası yaparlar. Allah’u Teala’dan istenilen dileklerin hayırlı olup olmadığını anlamak için istihareye yatılır.

İçindekiler

İstihare Duası Türkçe Okunuşu

İstihare duası
istihare duası arapça

“Allâhumme inni estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es’eluke min fadlike’l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta’lemu ve lâ a’lemu ve ente allâmu’l guyûb. Allâhumme inkunte ta’lemu enne hâza’l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in kunte ta’lemu enne hâza’l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi f’asrifhu anni va’srifni anhu ve’kdur li el-Hayra haysu kâne. Summe ardihi bih.”

İstihare Duası Anlamı

“Ey Allah’ım, ilmine güveniyorum ve senden hakkımda hayırlısını istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Sınırsız lütfundan bana ihsan etmeni istiyorum. Sen her şeyi daha iyi biliyorsun, ben güç yetiremem ama sen güç yetirirsin. Ey Allah’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda hayırlı kıl, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. Ancak şayet benim dinim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzak eyle. Ve benim için hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!”

Evlilik İçin İstihare Duası

Evleneceğiniz kişinin sizin için hayırlı olup olmadığını anlamak için istihareye yatılır ve dua okunur. İstihare sonrası 3 gün içinde kalpte ısınma olursa o kişi sizin için hayırlı olduğuna inanılır.

İş İçin İstihare Duası

İş başvurularında bulunuyor ve hangi işin sizin için hayırlı olduğunu bilmiyorsanız, 2 rekat istihare namazı kılıp duasını yapın. Bunu samimi isterseniz, Allah size bir işaret gönderecektir.

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihareye gece ya da gündüz yatılabilir ancak uyumadan önce tam konsantre olup istihare namazı kılınır ve duası yapılır. Daha sonra, kıbleye doğru yatıp rüyada beyaz veya yeşil renkler görülürse, o işin hayırlı olacağına; kırmızı veya siyah renkler görülürse, işin şer olacağı anlamına gelir. Eğer ilk yatışta herhangi bir sonuç alınmazsa 3,5,7’ye kadar tekrardan yatılabilir.

İstihare duası
istihare namazı nasıl kılınır

1. Rekat

 1. Namaza başlamadan önce “Niyet ettim Allah rızası için iki rekat İstihare namazı kılmaya” diye niyet edilir.
 2. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alınır.
 3. Subhaneke duası okunur
 4. Euzü-besmele çekilir.
 5. Fatiha okunur.
 6. Kafirun Suresi okunur.
 7. Rüku’ya gidilir.
 8. Secde’ye gidilir. Doğrulurup, tekrar Secde’ye gidilir.

2. Rekat

 1. Ayağa kalkıp Kıyama durulur.
 2. Besmele çekilir.
 3. Fatiha okunur.
 4. İhlas suresi okunur.
 5. Rüku’ya gidilir.
 6. Secde’ye gidilir. Doğrulurup, tekrar Secde’ye gidilir.
 7. Secde’de oturup Ettahiyyatu, Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunur.
 8. “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diyerek sağa ve sola selam verilir ve namaz sonlandırılır.

Başkası İçin İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

Başkası için istihare namazı kılınabilir ancak istihare yapacağınız kişinin bizzat kendisinin yapması daha uygun olacaktır.

Namaz Kılmadan İstihare Yapılır Mı?

İstihare duasını yapmak için mutlaka 2 rekat namaz kılınması gerekir. Eğer namaz kılamayacak durumdaysanız, Allah’a hamd edip, istihare namazı duası okuyabilirsiniz. Fakat namaz kılınarak yapılan istihare daha hayırlı olduğunu da bilmelisiniz.

4444 Salatı Tefriciye Duası Nasıl Okunur? Ne İçin Okunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu