Reklam
Sağlık

Göz Seğirmesi Neden Olur? Göz Seğirmesi Nasıl Durdurulur?

Reklam

Göz seğirmesi (veya daha doğrusu göz kapağı seğirmesi), istemsiz, kontrol edilemeyen bir göz kapağı spazmıdır. Çoğu göz seğirmesi yalnızca birkaç dakika sürer, ancak göz kapağı seğirmesinin haftalarca veya daha uzun süre yaşanması mümkündür.

Göz kapaklarınızı kaldıran göz kasları olduğu gibi indiren kaslar da vardır. Bu kaslardan bir veya birkaçında sorun oluştuğunda göz seğirmesi meydana gelebilir.

İçindekiler

Göz Seğirmesi Türleri

Göz seğirmesinin üç yaygın türü vardır: göz kapağı spazmı, esansiyel blefarospazm ve hemifasiyal spazm. Bunlar seğirmenin ciddiyetine ve yüzün diğer bölgelerinin etkilenip etkilenmediğine göre birbirinden ayrılır.

Göz Kapağı Seğirmesi

Göz kapağı spazmı türü olan göz kapağı seğirmesi, göz kapağının hafif, geçici bir nabız atışı veya titremesi gibidir.

Göz kapağı spazmları genellikle tek taraflıdır, yani aynı anda yalnızca bir gözü etkiler. Ancak her iki gözde de genel bir spazm yaşanması mümkündür. Hangi göz kasının etkilendiğine bağlı olarak göz altı seğirmesi veya üst göz kapağında seğirme olabilir.

Yorgunluk, çok fazla kafein veya fiziksel veya duygusal stres genellikle göz kapağı spazmına neden olur. Yaygındır, görüşü etkilemez ve genellikle kendi kendine geçer.

Esansiyel Blefarospazm

Esansiyel blefarospazm genellikle kişinin göz kırpma hızında istemsiz bir artışla başlar. Zamanla göz kapaklarının tamamen kapanmasına neden olabilir. Bu, kişinin görme yeteneğini geçici olarak etkileyebilir. Boyun ve yüzün ağız gibi diğer kısımları da etkilenebilir. Esansiyel blefarospazm atakları birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.

Hemifasiyal Spazm

Bu, yüzün bir tarafında sık, istemsiz kas kasılmalarına neden olan nöromüsküler bir hastalıktır.

Bu durum genellikle göz kapağının seğirmesi ile başlar. İlerledikçe seğirme gözü kapanmaya zorlayacak kadar güçlenir. Sonunda spazm yüzün alt kısmına yayılır. Bu durum ağzın bir tarafa çekilmesine veya benzeri davranışlara neden olabilir.

En şiddetli durumunda, hemifasiyal spazm yüzün bir tarafındaki tüm kasları etkileyecektir ve spazm neredeyse sürekli olarak meydana gelecektir. Hemifasiyal spazmlar genellikle fasiyal sinire baskı yapan bir kan damarından kaynaklanır.

Göz Seğirmesi Nedenleri

Göz seğirmesinin arkasında birçok olası neden vardır. Göz seğirmesini durdurmak için altta yatan problemleri bilerek uygun tedavi yapılması önemlidir.

göz seğirmesi
göz seğirmesi nedenleri
 • Kaygı veya stres sıklıkla kaslarda gerginliğe yol açar. Uzun süreli gerginlik kasların seğirmesine neden olabilir.
 • Beyindeki nörotransmiterler olarak bilinen kimyasallar, beyinden kas hareketini kontrol eden sinirlere bilgi gönderir. Uyku eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk, nörotransmitterlerin çalışma şeklini etkileyebilir. Bu, özellikle göz çevresinde kas seğirmesine neden olabilir.
 • Kafein bir uyarıcıdır. Çok fazla kafein aldığınızda istemsiz kas hareketini veya seğirmeyi uyarabilir. Seğirme göz kapakları dahil her yerde meydana gelebilir.
 • Kas kütlesinin büyük bir kısmı sudan oluşur; yaklaşık %75. Kaslardaki bu hidrasyon, onların işlevlerini desteklemeye yardımcı olur. Susuz kalmak kas fonksiyonunu kesintiye uğratabilir ve seğirmeye neden olabilir.
 • Kalsiyum, magnezyum ve D vitamini gibi vitaminler kasların düzgün çalışması için önemlidir. Bunlardan bir veya daha fazlasının eksikliği kas güçsüzlüğüne ve/veya seğirmeye neden olabilir.
 • Antidepresanlar, anti-anksiyete ilaçları, diüretikler ve steroidler gibi bazı ilaçlar elektrolit dengesizliklerine neden olabilir. Bu dengesizlikler kas spazmlarına yol açabilir. Aldığınız ilaçlar ve bunların neden olabileceği yan etkiler hakkında doktorunuza danışın.
 • Kasların aşırı zorlanması kasların seğirmesine neden olabilir. Gözdeki kaslar da farklı değildir. Uzun süre odaklanmak göz kaslarını zorlayabilir ve bu da göz kapağının spazmına yol açabilir.
 • Amfetaminler gibi uyarıcı ilaçların kaslar üzerinde kafein (başka bir uyarıcı) ile benzer etkisi vardır. Buna göz kapaklarını etkileyebilecek kas seğirmesi de dahildir.
 • Alkol tüketimi vücudun besinleri absorbe etme yeteneğini engeller. Aşırı alkol alımı vitamin eksikliğine neden olabilir ve gözler de dahil olmak üzere vücutta kas spazmlarına neden olabilir.
 • Alerjiler vücudun histamin adı verilen bir kimyasal salmasına neden olur. Histamin düz kasları ve kan damarlarını etkileyerek kasların spazmına neden olabilir.

Göz seğirmesinin diğer yaygın nedenleri şunlardır:

 • Göz kuruluğu
 • Fotofobi (ışık hassasiyeti)
 • Sigara içmek
 • Göz tahrişi

Geçmeyen göz seğirmesi nedenleri;

 • Multipl skleroz
 • Parkinson
 • Beyin hasarı
 • Distoni
 • Tourette sendromu
 •  Meige sendromu

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz seğirmesinin tedavisi, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve bol su içmek gibi yaşam tarzınızda değişiklikler yapmak kadar basit olabilir. Bu, göz seğirmesi riskinizi önemli ölçüde azaltabilir veya göz kapağı seğirmesinin kaybolmasına yardımcı olabilir.

Stresi azaltmaya çalışmak ve yeterince uyumak göz sağlığınızda fark yaratabilir. Diyetinize daha fazla meyve ve sebze eklemek vitamin eksikliğine yardımcı olabilir. Bunu günlük multivitamin alarak da başarabilirsiniz.

Konu ekran başında kalma süresi ve kafein ve alkol tüketimi olduğunda ölçülü olmak da göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir. Gözleriniz ve genel sağlığınız için sigarayı ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımını bırakın. Bunu yapmak zihinsel ve fiziksel durumunuzun birçok alanını iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Göz seğirmesinin nedeninin alerjiler, aldığınız bazı ilaçlar veya göz kuruluğu gibi altta yatan bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Zira, göz seğirmesini tedavi etmenin en iyi yolunu söyleyebilirler.

Göz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu