Reklam
Sağlık

Çocuklarda Bacak Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Reklam

Çocuklarda bacak ağrısı, genellikle kendi kendine kaybolacak büyüme ağrıları olabilir. Ancak bununla birlikte, daha ciddi sağlık problemi olabileceği de düşünülmelidir.

Büyüme ağrıları, çocuklarda bacak ağrısının yaygın bir nedenidir. Bu ağrılar uyluklarda, diz arkalarında veya baldırlarda oluşabilen kas ağrılarıdır.

Bacak ağrısının daha ciddi olabilecek diğer olası nedenleri arasında jüvenil idiyopatik artrit, lupus, Lyme hastalığı ve lösemi sayılabilir.

İçindekiler

Çocuklarda Bacak Ağrısı Belirtileri

Çocuklarda bacak ağrısı belirtileri içerebilir:

  • Çocuğunuzun baldırlarında (alt bacağın önü), baldırlarında (alt bacağın arkası), uyluklarında veya dizlerinin arkasındaki bölgede ağrı.
  • Günün geç saatlerinde veya gece meydana gelen ancak sabaha kadar geçen bu bölgelerdeki ağrı.

Büyüme sancıları çocuktan çocuğa değişir. Bazen büyüme sancıları sadece birkaç dakika sürer; diğer zamanlarda birkaç saat sürer. Ağrı hafif olabileceği gibi şiddetli de olabilir. Tüm çocukların büyüme sancıları olmaz. Bununla birlikte, çocuğunuzda varsa, ağrı gelip geçebilir ve arada birçok gün ağrısız geçebilir. Şiddetli vakaları olan çocuklar her gün ağrı hissedebilir.

Çocuğun Bacak Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda bacak ağrısı, bir dizi farklı yaralanma veya durumdan kaynaklanabilir. Çocuklarda morluklar, burkulmalar ve incinmeler ve kırık kemikler gibi travmatik nedenler çok yaygındır. Daha seyrek olarak, juvenil romatoid artrit gibi kronik hastalıklar eklemlerde yoğunlaşabilen bacak ağrısına neden olabilir.

Çocuklarda bacak ağrısı da sıklıkla “büyüme ağrıları” olarak tanımlanır. Kemiklerin büyümesinin ağrıya neden olduğuna dair bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen , çocukların bazen, genellikle geceleri, bariz bir sebep olmaksızın bacak ağrısı yaşadıkları iyi bilinmektedir. Bu spesifik olmayan ağrı türleri kaslarda lokalizedir ve çocuk hareket ettiğinde kötüleşebilen kronik eklem ağrısı veya gerçek kemik ağrısının aksine bölgeye masaj yapıldığında iyileşir.

Çocuklarda bacak ağrısı
çocuğun bacak ağrısı nedenleri

Enfeksiyonların da çocuklarda bacak ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Apseler ve selülit (cilt ve çevre dokuların enfeksiyonu), irin drenajı, kızarıklık, ciltte sıcaklık veya ateşin eşlik edebileceği ağrıya neden olabilir. Osteomiyelit (kemik enfeksiyonu) nadir görülen ve daha ciddi bir durumdur.

Eklem ağrısı, eklemin yaralanmasına veya eklemin artritine bağlı olabilir. Bu durumlarda ağrıya, ilgili bölgede şişlik, kızarıklık veya sıcaklık ve hassasiyet eşlik edebilir. Çok nadir durumlarda, iyi huylu veya kötü huylu kemik veya çevresindeki yumuşak doku tümörleri bacak ağrısına neden olabilir.

Çocuklarda Gece Bacak Ağrısı

Büyüme ağrıları, bazı okul öncesi çocukların ve gençlerin her iki bacağında hissettiği kramp, ağrılı kas ağrılarıdır. Ağrı genellikle öğleden sonra veya akşamları ortaya çıkar. Ancak çocuğunuzun gece yarısı uyanmasına neden olabilir.

Büyüme ağrıları genellikle erken çocukluk döneminde, 3 veya 4 yaşlarında başlar. 8-12 yaş arası çocuklarda tekrar ortaya çıkma eğilimindedir.

Çocuklarda Büyüme Ağrısı Tek Bacakta Olur Mu?

Büyüme ağrıları eklemleri değil; kasları etkiler. Ayrıca büyüme ağrısı genel olarak tek bacakta görülmez.

Çocuğun Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Çocuğun bacak ağrısını gidermek için bacaklarına masaj yapılabilir, ılık havluyla kompres yaparak bacak kasları rahatlatılabilir. Şayet ağrısı geçmezse doktora danışarak parasetamol veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullanılabilir.

Çocuğun Bacak Ağrısı Hangi Bölüme Girer?

Çocuklarda bacak ağrısı şikayetleri için hastanelerin Ortopedi Bölümüne gidilmesi gerekir. Konunun uzmanı gerekli tahlil ve tetkikleri yaparak teşhisi koyacaktır.

Çocuğun Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur? | Çocuklarda Ağız Kokusu Tedavisi

Çocuklarda Kulak Ağrısı Neden Olur? Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Görülen Karanlık Korkusu Nasıl Aşılır?

Raşitizm Nedir? Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

Bebek ve Çocuklarda Diş Sararması Neden Olur?

Çocuklarda Grip ve Soğuk Algınlığı İlaçları Nelerdir?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu