Reklam
Sağlık

Göz Kuruluğu Nasıl Geçer? | Göz Kuruluğuna İyi Gelen Şeyler

Reklam

Göz kuruluğu çok yaygın ve rahatsız edici bir durumdur. Bazı insanlar diğerlerine göre kuru göze daha yatkındır. Hormonal değişiklikler ve yaş gibi göz kuruluğuna neden olabilecek belirli faktörler vardır. Neyse ki, ciddi kuru göz semptomlarını tedavi etmenin ve hatta önlemenin bazı yolları var.

İçindekiler

Göz Kuruluğu İçin Ne Yemeli?

Göz kuruluğunu tedavi etmenin en iyi yolu, gözlerinizin kaliteli gözyaşı üretmesine yardımcı olan besinleri almaktır. Bunu nasıl yapabilirsiniz? Besin takviyeleri alabilirsiniz.

Göz kuruluğu
göz kuruluğuna iyi gelen yiyecekler

Kuru gözünüzü tedavi etmenin bir başka kolay yolu da belirli besinler açısından zengin yiyecekleri yemektir. Hap almak yerine yemek yediğinizde vücudunuz besinleri daha iyi emer. Göz kuruluğu için hangi yiyecekleri yemelisiniz? İşte en iyi seçeneklerden birkaçı:

1. Balık

Vejetaryen değilseniz balık, omega-3 yağ asitleri içerdiğinden kuru göze karşı koymanın harika bir yoludur. Omega-3 yağ asitleri gözdeki, özellikle gözyaşı kanallarındaki iltihabı azaltabilir.

En fazla besin içeren balıklar somon, pisi balığı, ringa balığı ve ton balığıdır. Ayrıca istiridye gibi yumuşakçalardan da omega-3 yağ asitleri alabilirsiniz.

2. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, göz sağlığına katkıda bulunan başka bir besin olan C vitamini açısından zengindir. C vitamini, yaşlanmanın neden olduğu hasarla savaşmak için harika bir antioksidandır.

Ayrıca folat içerirler. Folat, gelişimsel sorunları ve görme kaybını önleyebilen bir besindir. En iyi C vitamini ve folat bakımından zengin yeşillikler lahana, karalahana ve ıspanaktır.

3. Tohumlar

Chia tohumu ve keten tohumu gibi tohumlar, bir başka iyi omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Vejetaryenler ve veganlar için balığa harika bir alternatiftir.

Aslında, keten tohumu yağı genellikle balık yağı ve diğer balık bazlı omega-3 takviyelerine önerilen bir alternatiftir. Çok yönlü bir diyete sahip olmak için çeşitli balıkların yanı sıra tohumlar da iyi olabilir.

Sağlıklı gözler ve daha iyi sağlık için diyetiniz yeterli protein ve omega-3 yağ asitleri içermelidir.

4. Kuruyemişler

Kuruyemişler hem omega-3 hem de E Vitamini bakımından yüksektir. E Vitamini, C Vitamini gibi bir antioksidandır.

Gözyaşı üretimi hasarı da dahil olmak üzere yaşa bağlı hasarlarla mücadele edebilir. Omega-3 yağ asitleri ve E Vitamini açısından zengin olan en iyi kuruyemişler ceviz ve kaju fıstığıdır.

5. Fasulye

Tüm fasulyeler yüksek miktarda besin içerir ve çok yönlü, sağlıklı beslenmenin büyük bir parçasıdır. Lif ve protein açısından zengindirler ve et için harika bir alternatif oluştururlar.

Ama aynı zamanda gözleriniz için de iyidirler. Fasulye folat ve çinko içerir. Yeterli çinkoya sahip olmak önemlidir çünkü melanin üretimine katkıda bulunur.

Melanin gözlerinizi hasardan korur. Bu, özellikle güneş hasarından kaynaklanan kuru gözün önlenmesi ve tedavisinde hayati önem taşır.

6. Su

Suyun besin değeri olmasa da sağlıklı gözyaşı üretiminde büyük rol oynar. Kuru gözler, özellikle sıcak ve kuru bir ortamda yaşıyorsanız, genellikle dehidrasyonun sonucu olabilir.

Konu gözyaşı olduğunda bol su içmek çok yardımcı olabilir. Hidratlı kalmak sağlığınız için de iyidir, bu nedenle her gün yeterince su içtiğinizden emin olun!

Göz Kuruluğundan Nasıl Kurtuluruz?

  • Bulunduğunuz ortam kuru ve sıcaksa, göz kuruluğu görülmesi muhtemeldir. Bunun önüne geçebilmek için bulunduğunuz ortamın havasını nemlendirin.
  • Gün içinde telefon, tablet ve bilgisayar ekranına çok fazla maruz kalmak, göz kuruluğuna yol açar. İşiniz bilgisayarda olsa dahi, kısa göz dinlendirme molaları vermeniz tavsiye edilir.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenme göz sağlığı için önemlidir. Göz kuruluğuna iyi gelen besinler tüketerek faydasını görebilirsiniz.
  • Sigara dumanı göz kuruluğunun bir diğer nedenidir. Sigara içilen ortamlardan kaçının.
  • Suni göz yaşı damlası damlatmak göz kuruluğuna iyi gelen şeyler arasındadır.
  • Rüzgarlı havalarda gözlük kullanın.
  • Kirpik dibi temizliğini atlamayın.

Göz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu