Reklam
Sağlık

Göz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?

Reklam

Gözleriniz kaşınıyorsa ve kırmızıysa, yaşarıyorsa veya yanıyorsa, milyonlarca insanı etkileyen bir durum olan göz alerjiniz (alerjik konjonktivit) olabilir. Göz alerjisi, göz bir cisimle temas ettiğinde ortaya çıkan olumsuz bir bağışıklık tepkisidir.

Göz Alerjisi Belirtileri

 • Gözlerde yanma hissiyatı ve berrak, sulu akıntı
 • Burunda kaşıntı, tıkanma ve hapşırma
 • Gözlerde ağır yanma ya da kaşıntı

Göz Alerjisi Türleri

Mevsimsel alerji: Kişiler arasında sık olarak görülen alerji türüdür. Mevsime göre değişiklik gösteren polen miktarına göre, gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve berrak akıntı görülür. Aynı zamanda, göz kapağı şişliği ve göz altı koyu halkalanmalar gözlemlenebilir.

Vernal alerji: Mevsimsel alerjiye göre daha ciddi bir alerji türüdür. Bu alerji genel olarak kişilerin ailelerinde de gözlemlenir. Ayrıca daha çok sıcak iklimlerde karşılaşılan vernal alerji, özellikle çocuklarda görüldüğünde ve tedavi edilmediğinde, görme sorunlarına sebep olacağı bilinmelidir.

Pereniyal alerji: Mantarlar, toz, tüylü kıyafetler gibi nesnelere hassasiyeti olan kişilerde pereniyal alerji görülür. Bu alerji yıl boyu sürer ve genel olarak gözlerde kızarıklık ve ağrı hissi olur. Bunun yanı sıra, kişiler, ışık hassasiyeti ve ağrıyı yıl boyunca hisseder.

Göz alerjisi
types of eye allergies

Kontakt alerji: Kontakt lens kullanımı sonrası gelişen alerjidir. Lens malzemesinin kalitesiz olması nedeniyle, gözyaşı proteinlerinin lense yapışması sonucu ortaya çıkar. Bunu önlemek için doktor kontrolü olmadan lens kullanılmaması gerekir.

Dev papiller alerji: Kontakt lens kullanıma bağlı gelişen bir diğer alerji türüdür. Dev papiller alerjide, iç göz kapağında papüllerin ve sıvı keselerinin oluştuğu bir rahatsızlıktır. Bu tür bir alerjide, bulanık görme, gözde şişkinlik, kaşıntı gibi belirtiler gözlemlenir.

Atopik alerji: Atopik dermatit, alerjik rinit, astım ve besin alerjisi gibi diğer alerjik rahatsızlıkları olan kişilerde görülür. Hatta atopik alerji, kişilerin aile bireylerinde de bulunabilir.

Göz Alerjisi Tedavisi

 • Alerjiye neden olacak etkenlerden uzak durulması gerekir. Örneğin, tozdan kaynaklı alerji yaşanıyorsa, ev her gün süpürülmeli, sulu süpürge makineleri kullanılmalı. Ayrıca toz tutmayan halılar tercih edilmeli. Bunun yanı sıra, aile bireylerden herhangi birinin alerjisi varsa, o evde yokken temizlik yapılmalı.
 • Suni gözyaşları göz alerjisine fayda sağlayan tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak doktor kontrolünde kullanılması gerektiği bilinmelidir.
Göz alerjisi
eye allergy treatment
 • Antihistamin damlaların alerjik reaksiyonlara faydası vardır. Fakat 1 haftadan fazla kullanılmaması gerekir.
 • Steroit damlalar, ileri düzeydeki alerji tedavilerinde kullanımı vardır. Alerjiden kaynaklı kaşıntı, kızarıklık gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olur. Bu damlaları da doktor kontrolünde ve doktorun belirttiği sürede kullanılması önemlidir.
 • Gözlerde alerji dolayısıyla oluşmuş belirtileri hafifletmek için soğuk kompres uygulaması işe yarayan diğer faktördür. Gün içerisinde gözlere 3-4 kez soğuk suyu ya da buz poşetini uygulamak iyi gelecektir.

Göz Alerjisine Bitkisel Çözüm

Göz alerjisi belirtilerini azaltmak için bazı bitkisel çözümler bulunuyor. Evde uygulanabilen bu yöntemlerle alerji kaynaklı semptomları hafifletmek mümkün.

Göz alerjisi
natural remedy for eye allergy
 • Gül suyunu günde 3-4 kere göz kapaklarına uygulamak iyi gelecektir.
 • Mum ağacı kabuğu, özellikle gözlerdeki ağrı ve çapakların kolaylıkla atılmasına yardımcı olur.
 • Su kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır ve içerisine tuz ilave edilir. Hazırlanan tuzlu su göz kapaklarına uygulanır.
 • Acı biberin içerisinde yer alan antiseptik madde nedeni ile göz alerjilerine faydalıdır.

Saç Boyası Alerjisi Nedir? Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu