Reklam
Genel

Gül Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Reklam

Gül dövmeleri Batı medeniyetinde kadın ve erkekler için en popüler dövme tasarımlarından biridir. Aslında, Batı kültürlerinde gül dövmesi, Doğu kültürlerinde nilüfer kadar popülerdir; her iki çiçek de benzer güzellik ve kadınlık simgelerini temsil eder. Gül dövmeleri, kendi başına, daha büyük bir vücut dövmesinin küçük bir parçası olarak veya çeşitli diğer gül dövme tasarımlarında bulunabilir; gül dövmesinin neyi temsil ettiğini gösteren farklılıklar. Geçmişte, gül dövmeleri çok özel anlamları simgeliyordu; genellikle sevilen birine, eşe veya çocuğa bir hediye olarak yapılıyordu.

Günümüzde gül dövmeleri, kullanıcının renk, konum ve tasarım tercihine bağlı olarak farklı anlamlara gelmektedir. Bir gül dövmesindeki rengindeki veya güle eşlik eden görüntüsündeki küçük değişiklikler bile gül dövmesinin anlamı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Gül Dövmesinin Tarihi

Gül bitkisi ilk kez antik İran’da yetiştirildi ve bu dönemde çiçek erkekliğin sembolü olarak kabul edildi. Sonraki birkaç bin yıl boyunca gül imgesi birçok farklı anlam kazandı ve sonunda güzellik ve zarafetle ilişkilendirilmeye başlandı. Bu süre zarfında gül dövmesi kadınlar arasında ve kadınlıkla bağlantısına rağmen erkekler arasında da oldukça popüler hale geldi.

gül dövmesi
gül dövmesi erkek kol

Aslında, 1930’lu ve 1940’lı yıllarda denizciler, gül dövmesinin sembolizmini ilk benimseyenlerden biriydi; denize açıldıklarında geride bıraktıkları eş veya kız arkadaşının onuruna genellikle vücutlarına bir gül çizilirdi. O günlerde hayat denizciler için zordu ve gül dövmeleri temsil ettikleri şeyden dolayı onlara çoğu zaman huzur veriyordu. Ancak son yıllarda gül dövmesi anlamları çeşitli farklı şeyleri temsil etmeye başladı.

Gül Dövmesinin Anlamı

Muhtemelen hepimiz gül dövmesinin en yaygın anlamının aşk olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Ancak bu gül dövmesinin anlamı dünyanın çeşitli kültürleri için farklı şekillerde ortaya çıkmıştır. Aşk anlamına gelen gül dövmesinin belki de en uygun kökeni, gülün beyaz renkte olduğuna inanan eski Yunanlılara dayanmaktadır.

gül dövmesi
gül dövmesi boyun

Yunan mitolojisine göre aşk tanrıçası Afrodit’in gülün dikenine batması ve çiçeklerin kanaması sonucu gül kırmızıya döner. Bir gülün görüntüsü aşık olmakla yakından bağlantılı olsa da, birçok kişi dikenli bir gülün aşık olanları dikkatli davranmaları konusunda uyardığına inanıyor. Bu nedenle dikenli bir gül dövmesinin anlamı, aşkın bazı fedakarlıklar olmadan gelmeyeceği gerçeğini temsil edebilir, bunların bazıları acı verici olabilir.

gül dövmesi
gül dövmesi el üstü

Gül Dövme Rengi Anlamları

  • Kırmızı gül – Gerçek aşk, tutku, saygı
  • Beyaz gül – Masumiyet, saflık, gençlik
  • Pembe gül – Zarafet, nezaket
  • Mercan gülü – Arzu
  • Siyah gül – Ölüm, karanlık
  • Turuncu gül – Heyecan, coşku
  • Sarı gül – Kıskançlık (tarihsel olarak); dostluk, neşe, bağlılık (modern zamanlar)
  • Mavi gül – Büyüleyicilik, fantezi
gül dövmesi
gül dövmesi minimal

Siyah Gül Dövmesi Anlamı

Yukarıda okuduğunuz gibi, siyah gül dövmesinin anlamı geleneksel olarak ölümü veya karanlığı temsil eder ve aynı zamanda keder ve üzüntüyü de sembolize edebilir. Bu nedenle birçok kişi siyah gül dövmelerini vefat eden bir arkadaşına veya aile üyesine saygı duruşu olarak kullanıyor.

gül dövmesi
siyah gül dövmesi anlamı

Diğer kültürlerde siyah güller çok farklı anlamlara gelmiştir. Örneğin ilk İrlandalı savaşçılar, kırmızı gülün sadık bir İngiliz sembolü olması nedeniyle siyah gülü İngilizlere karşı isyanın şiirsel bir temsili olarak görüyorlardı. Diğer kültürlerde ise siyah gül dövmesinin anlamı uzun ve meşakkatli bir yolculuğun sonunu simgelemektedir. Bu nedenle pek çok asker savaştan döndükten sonra vücutlarına siyah gül dövmesi yaptırıyor.

Lotus Çiçeği Dövmesi Ne Anlama Gelir? Lotus Çiçeği Dövme Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu