Reklam
Güncel Hayat

Lotus Çiçeği Dövmesi Ne Anlama Gelir? Lotus Çiçeği Dövme Modelleri

Reklam

Lotus çiçeği dövmeleri, dünyanın farklı yerlerinde popülaritesini artırmaya devam ediyor. Çiçekler nasıl din ve kültürde önemli anlamlar taşıyorsa, dövmeleri de farklı insanlar için farklı anlamlar ifade ediyor. İşte Lotus çiçeği dövmesi anlamı ve modelleri…

İçindekiler

Lotus Çiçeği Dövme Anlamı

Pek çok kültür tarafından kutsal sayılan nilüfer çiçekleri, çeşitli anlamlar ve sembolizmler vermektedir. Yaşam, ölüm ve yeniden doğuş döngüsüyle ilişkileri nedeniyle Yaşam Çiçeği olarak adlandırılırlar. Ayrıca lotus çiçeği, özellikle pembe olan, Hindistan’ın ulusal çiçeğidir.

lotus çiçeği dövmesi
lotus çiçeği dövmesi ayak bileği

Bu suda yaşayan otsu çok yıllık bitkiler, suyun üzerinde zarif bir şekilde çiçek açan çamurlu bir su kütlesinin dibinden filizlenir. Bu arada kökler, bir gölün veya diğer suların dibindeki çamura derinden gömülür.

lotus çiçeği dövmesi
lotus çiçeği dövmesi bilek

Bunun, karanlıktan ve belirsizlikten aydınlığa, güzelliğe ve aydınlanmaya yükselmek anlamına geldiği söylenir. İnsan olma, karanlıktan ve ıstıraptan geçme deneyiminin simgesidir, böylece perspektif kazanabilir ve hayatın gerçek anlamını bulabilirsiniz.

lotus çiçeği dövmesi
lotus çiçeği dövmesi sırt

Farklı renkteki nilüfer çiçekleri de farklı şeyleri temsil eder. Bu, farklı renk lotus çiçeği dövmelerine de yansıtılabilir.

Beyaz Lotus Çiçeği Dövme Anlamı

Beyaz lotus çiçeği dövmesi, saflık, mükemmellik ve aydınlanma anlamını taşır. Budizm’deki en önemli renkli lotus çiçeklerinden biridir ve bir kişinin manevi bir yolculukta ulaşmak için sahip olabileceği nihai hedefi temsil eder.

Mavi Lotus Çiçeği Dövme Anlamı

Mavi birçok kişinin favori rengidir. Mavi lotus çiçeği dövmesini seçmek, kişinin ruhunu kontrol ederken dürtülerini kontrol etmesi anlamına gelir.

Mavi nilüferler zekayı, bilgiyi ve bilgeliği de temsil eder. Aynı zamanda, mavi nilüfer genellikle tam olarak açılmadığından, merkezleri tam olarak açığa çıkmadığında, zihnin ve ruhun sürekli büyümesini sembolize eder.

Kırmızı Lotus Dövme Anlamı

Kırmızı lotus çiçeği dövmesi kalbi sembolize eder. Sevginin, nezaketin, tutkunun, şevkin anlamını, kalbin ve ruhun her an açık olması gerektiğine olan inancı üstlenir. Çoğu zaman, bir kişi kırmızı lotus çiçeği dövmesi yaptığında, çiçek kalp şeklindedir.

Mor Lotus Dövme Anlamı

Mor, lotus çiçeği dövmelerinin bir başka popüler rengidir. Eski Budist inançlarıyla derin bir bağlantısı vardır ve önemli anlamlara sahiptir. Tasavvuf, maneviyat ve Sekiz Katlı Asil Yolu temsil eder.

Pembe Lotus Dövme Anlamı

Pembe çiçekler uzun zamandır sevgi ve şefkat anlamlarıyla ilişkilendirilmiştir. Pembe lotus çiçeği, lotus çiçeği dövmeleri için çok popüler bir seçimdir. Açık taç yaprakları ve tomurcukları açıkta tasvir edilen pembe nilüfer çiçekleri, en yüksek aydınlanma seviyesinin sembolleri olarak selamlanır.

Lotus Çiçeği Dövmesinin Anlamı

Çağlar boyunca lotus çiçeği, farklı kültürlerde farklı şeyleri temsil etmiştir, örneğin;

lotus çiçeği dövmesi
lotus çiçeği dövmesi kol
  • Mısır kültürü – eski Mısır mitolojisi, dünyadaki yaşamın başlangıcının nilüfer çiçeğinin denizden açması ile işaretlendiği inancını içeriyordu. Bu nedenle Mısır kültüründe nilüfer, yaşamın başlangıcının ve reenkarnasyonun bir simgesidir.
  • Çin kültürü – muhtemelen görsel çekiciliği nedeniyle, Çin kültüründe nilüfer saf kadınsı güzelliğin sembolü olarak kabul edilir. Kişisel ilişkiler bağlamında, evlilik uyumunu da temsil eder. Kusursuz güzellikte bir nesne olarak görülen nilüfer, sanatçılar ve şairler için bir ilham kaynağı olarak anlaşılır.
  • Batı kültürü – eski Mısırlıların nilüfer fikrinden yararlanan Batı kültürü, bu çiçeği yeni başlangıçların ve yeniden doğuşun sembolü olarak görür. Lotus aynı zamanda, ilahi anlayışı ve hayatın gerçek anlamı arayışını temsil edebilir.

Lotus farklı şekillerde anlaşılabilse de, her durumda pozitif bir sembol olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Medusa Dövmesi Anlamı ve Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu