Reklam
Güncel HayatGüzellik ve bakımSağlık

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı Nedir?

Reklam

Güneş yanığı güneşin zararlı ışınlarından ve UV ışınlarından cildin çok fazla etkilenmesiyle oluşur. Diğer yanıklar kadar kısa sürede gerçekleşmez fakat en az onlar kadar can yakıcıdır. Güneş Yanığı tedavi edilebilir ve de edilmesi gereken bir durumdur.

Güneşte uzun süre kalmak cilt üzerinde yanıklara ve yaralanmalara sebep olur. Tedavi edilmemesi ve tedaviye geç kalınması halinde ciltte kalıcı hasara neden olabilir ve cilt kanserine kadar gidebilir.

Peki güneş yanığına ne iyi gelir? 

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanığı belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir fakat başlıca belirtileri şunlardır;

 • Cilt üzerinde kızarıklık ve pembelik
 • Ciltte aşırı koyuluk
 • Deri soyulmaları ve dökülmeleri
 • Dokunmaya karşı aşırı ağrı, yanma ve acı hissi
 • Cilt üzerinde büyük şişlikler ve içi sıvı dolu kabarcıklar
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Yüksek ateş
 • Gözlerde görme bozukluğu
 • Baygınlık hali
 • Dehidrasyon

Güneşlenme sonrasında bu belirtileri gözlemliyorsanız en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz. Eğer küçük çocuklar ve bebeklerde bu belirtiler mevcutsa acilen doktora görünülmelidir. Çocukların vücutları daha hassastır bu yüzden güneşten daha çabuk ve daha çok etkilenir.

Güneş Yanığına Yoğurt İyi Gelir Mi?

Evet. Güneş yanığı için yoğurt sürülmesi halk arasında oldukca yaygın görülür. Fakat sanılanın aksine yoğurt sadece yanma hissinin azalmasına ve cildin yatışmasına yardımcı olur. Yani güneş yanığı ile oluşan iltihaplar için yoğurt sürülmesinin herhangi bir yara iyileştirici etkisi yoktur.

Yalnız unutulmamalıdır ki süt ürünlerindeki bakteriler iltihaplı bölgedeki enfeksiyonları tetikleyebilir. Bu yüzden güneş yanığı için yoğurt sürmek diğer yollar denendikten sonra sadece bir alternatif olarak değerlendirilmelidir.

Güneş Yanığından Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Güneş yanığından korunmak için en önemli yöntem düzenli güneş koruyucu krem kullanmaktır. Bilinenin aksine güneş koruyucu etkili kremler ve losyonlar sadece doğrudan güneş ışığına maruz kalınan durumlarda kullanılmaz.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Ozon tabakası dünyayı zararlı ışınlardan korur fakat insanlar yüzünden bu tabaka her geçen gün yıpranıyor. Yıpranan ozon tabakasından kolaylıkla geçebilen zararlı güneş ışınları gölgedeyken bile cildimize kolay bir şekilde zarar verebiliyor. Bu yüzden güneş koruyucu ürünlerin hem yaz hem de kış aylarında, doğru miktarda ve düzenli kullanılması gerekiyor. Örneğin güneş alan bir balkonunuz varsa balkona çıkarken dahi mutlaka güneş kremi kullanmanızı tavsiye ederiz. Düzenli güneş kremi kullanmak kadar doğru ürünü seçmek de çok önemli. Cilt tipinize uygun olan bir güneş kremini kullanmak daha fazla fayda görmenize yardımcı olur. Cilt tipinize uygun güneş kremini yazımızdan seçebilirsiniz.

Yüz ciltteki en hassas kısımlardan biridir. Güneş ışığına doğrudan maruz kalacağınız zaman geniş bir şapka kullanarak yüzünüzü güneşin zararları ışınlarından koruyabilirsiniz.

Göz ve göz çevresi de oldukça hassastır. Güneşe çıkacağınız zaman yüksek korumalı güneş gözlüklerinizi takmayı unutmayın.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Pamuk içerikli bir havluyu soğuk suya batırdıktan sonra yanık olan bölgeye hafifçe koyabilirsiniz. Havluyu yarım saat kadar bekletmek yeterli olacaktır fakat bu süre daha da uzatılabilir.

Güneş yanığı sebebiyle vücutta aşırı derece sıvı kaybı oluşur. Bu sıvı kaybını önlemek ve dengelemek için bol su tüketimi oldukça önemli.

Güneş Yanığı En Çok Kimlerde Olur?

Melanin vücutta bulunan ve zararlı ışınlardan cildi koruyan bir çeşit koruyucu pigment tabakadır. Mavi gözlü, açık tenli, sarı saçlı veya kızıl saçlı kişilerin vücudunda melanin seviyesi daha azdır. Melanin seviyesinin az olması cildin güneşten daha kolay ve olumsuz etkilenmesine sebep olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu