Reklam
GenelGebelikGüncel HayatSağlık

Hamile Kalmak İsteyenlere Öneriler

Reklam

Anne olmak her kadının hayallerinde bir kez bile olsa canlandırdığı bir sahnedir. Anne olabileceğini düşündüğü zamana geldiğinde ise bunu bilir. Bu zaman geldiğinde hamile kalmak isteyenlere öneriler adlı yazı dizimize bakarak nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğini bilerek davranmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

İçindekiler

Hamile Kalmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Elbette nelere dikkat etmeniz gerektiği bu süreçte önemli rol oynamaktadır.

1.Hamile Olmayı İstediğinizden Emin Olmalısınız

Gebe kalmak isteyen her kadının vermesi gereken ilk karar bebek sahibi olmaya gerçekten hazır olup olmadığıdır. Eşinin ya da ailesinin isteğinden önce kendi düşüncesi gelmelidir çünkü bebeği taşıyacak ve sağlığı dahil her şeyiyle daha doğmadan ilgilenecek kişi anne adayıdır. Kararını veren eşler birbirine destek olmalı ve görevlerini süreç boyunca yerine getirmelidir.

2. Stresten Mümkün Olduğu Kadar Uzak Kalın

hamile kalmak için neler yapılmalıdır
hamile kalmak için neler yapılmalıdır

Kadınlar ise hamile kalmadan önce vücutlarına yönelik yatırım yapmalıdır. Şöyle düşünün yeni aldığınız bir eve taşınmadan önce temizlik yaparsınız değil mi, burada da aynı şey geçerli. Vücudunuza bir misafir alacağınızı düşünün onu en iyi şekilde ağırlamak için konforlu ve sağlıklı bir ortam hazırlamak zorundasınız.

Öncelikle bebek sahibi olmaya çalışırken stresten uzak durmaya çalışın. Günümüz şartlarında zor gibi gözükse de imkansız değil. Stres yaptığınızda olumsuz düşünceler başarılı olmanızı engelleyebilir.

3. Tükettiğiniz Besinlerde Seçici Olun

İkinci aşama olarak yediğiniz besinlere son derece önem vermelisiniz. Mümkün olduğunca organik ve ev yapımı gıdalar tüketmeye çalışın. Fast foodlardan özellikle uzak durun. Her türlü vitamini depolamaya çalışın. Ne kadar vitamininiz olursa bebeğe o kadar faydası dokunacaktır.

meyve sebze fotoğrafları
meyve sebze fotoğrafları

4. Hamile Kalmak İçin Bitkisel Tarifler

Bilimsel olmamasına rağmen halk arasında iyi geldiği söylenen bitkisel tarifleri de deneyebilirsiniz elbette ancak yukarıda anlattığımız olaylar gerçekleşmediği sürece hiçbir bitki anne olmanızı sağlamayacaktır, emin olabilirsiniz. Bu tarifler erkeklere spermlerinin daha kaliteli olması için kadınlara da yumurtalığının daha sağlıklı olması için yapılan tavsiyelerden ibarettir.

5. Seks İçin En Uygun Olan Zamanı Saptayın

Sıradaki aşama en önemli aşama. Bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz andan itibaren daha sık ilişkiye girmelisiniz ve korunma yöntemlerinden tabi ki tamamen uzaklaşmalısınız.

Kadınların yumurtlama dönemi genellikle adet oldukları döneme göre belli oluyor. Kaç günde bir adet oluyorsanız o sayıdan 14’ü çıkarmalısınız. Bunu bir örnekle açıklayalım; 30 günde bir adet gören bir kadınsanız 30-14=16. Adetinizin üstünden 16 gün geçtikten sonra vücudunuz yumurtlama dönemine girmiş oluyor. Bu döllenme için en ideal zaman. Bu günlerde sıkça birlikte olmaya özen gösterin.

hamile kalma takvimi nasıl hesaplanır
hamile kalma takvimi nasıl hesaplanır

Tabi ki illa bu dönemi beklemenize gerek yok. Spermler 5 gün boyunca canlı kalabilen organizmalardır. Bu döneme yaklaşmışken de işe yarayabilir. İlişkiden sonra kadın hemen ayağa kalkmamalı mümkünse cenin pozisyonuna bürünmelidir. Böylece spermlerin dökülmesini engellemiş olur ve döllenme olasılığı artar. İlişki zamanında en verimli saatler ise sabah saatleridir çünkü en kaliteli ve hareketli spermler bu saatte olur.

Gebe Kalmak İçin Neler Yapılmamalıdır?

Hamile kalmak isteyenler için ne yapılması gerektiği kadar ne yapılmaması gerektiğinin de bilincinde olunması gerekiyor.

  1. Ebeveyn Aday Adayı Sigara Kullanmamalı

Hamilelik süreci sadece anneye özgü bir durummuş gibi görünse de erkeklerin sorumlulukları da vardır. Bunların başında sigara içmemek geliyor. Eğer sigara kullanan bir eşiniz varsa bu süreçten itibaren sigarayı bırakması gerekiyor. Sigaranın sperm öldürücü etkisi bir hayli fazla ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum. Sadece sigara değil, uyuşturucu maddeler ya da alkol de aynı zararlara sahip. Bu üç maddeyi kullanan erkeklerin çocuk sahibi olma ihtimali % 20 azalıyor.

hamile kalmak için sigaradan uzak durun
hamile kalmak için sigaradan uzak durun

Yine gebe kalmak isteyen kadınların sigarayı bırakması yumurtlama sistemini daha işlevsel hale getirecektir. Eşiniz ile ortak olarak sigarayı bırakma kararı almayı seçebilirsiniz.

2. Eşinizin Hamile Kalma Sürecinde Kendinize Dikkat Etmelisiniz

Erkekler; sperm sayısını, kalitesini ve hareketini olumsuz etkileyecek her türlü şeyden uzak durmalı. Bunları sadece yiyecek içecek olarak düşünmeyin. Dar pantolonlar giyinmek, sürekli ayakta kalmak, dar iç çamaşırı kullanmak ve çok sıcak ortamlarda bulunmak spermleri olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir.

hamile kalmak isteyenlere öneriler
hamile kalmak isteyenlere öneriler

Not olarak belirtmeliyiz ki yumurtlama dönemini öğrenmenin bir yolu da yumurtlama testidir. Ülkemizde çok yaygın bir test olmasa da eczanelerde ya da internette bulabilirsiniz. Bu test tıpkı gebelik testi mekanizmasına sahiptir. Tahmin ettiğiniz dönemde kullanıp, bu test sayesinde yumurtlama dönemine girip girmediğinizi görebilirsiniz. Testlerin %99’un üzerinde doğruluk payına sahip olduğunu da belirtmeliyiz.

Hamile kalmak isteyenlere öneriler adlı yazı dizimizde sizler için birkaç tavsiyede bulunduk. Bu tavsiyeler uzman görüşü içermemektedir. Gebe kalmak isteyip sonuç alamayanlar muhakkak uzman bir hekime danışması tavsiye olunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu