Reklam
Genel

Yazılım İçin Laptop Önerisi 2024

Reklam

Kod yazmak, toplumumuzun her gün kullandığı milyonlarca ürün yaratmanın çok önemli bir parçası haline geldi. Kod, tüm bilgisayarların “konuştuğu” ve anladığı dildir. Bilgisayar programcıları kod yazarken, bir bilgisayara talimatlar verir ve ona hangi eylemlerin hangi sırayla gerçekleştirileceğini söyler. Bilgisayarların yaygınlığı nedeniyle kod yazmayı öğrenmek, modern çalışanın en çok aranan becerilerinden biri haline geldi. Bu içeriğimizde, Yazılım İçin Laptop önerisinde bulunacağız ve başarılı bir şekilde kod yazmak için bazı adımlara ve ipuçlarına bakacağız.

İçindekiler

Yazılım İçin Gerekli Donanım Nelerdir?

Kod yazmak için bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, bu bilgisayarın hangi donanımlara ihtiyacı olduğunu da bilmeniz gerekir.

  • 8 GB ve üzeri RAM
  • en az 256 GB SSD
  • AMD Ryzen veya Intel Core işlemci
  • Nvidia ve AMD ekran kartı ve ekran çözünürlüğü en az 1920×1080 /14-15 inç
  • en az 250 GB Hard Disk ancak SSD yeterli ise, Hard disk şart değil.

Yazılım İçin Laptop Marka Önerisi

Yukarıda bahsettiğimiz gerekli donanımları taşıyan her bilgisayar satın alınabilir. Ancak “kod yazmak için hangi bilgisayar?” diye sorulacak olursa, marka olarak bizim önerebileceklerimiz arasında Apple, Asus, Dell, HP, Lenovo, Monster, MSİ, Huawei yer alır.

Yazılımcı dediğin her yerde dilediği şekilde kod yazmalı ve bu sebeple, bilgisayarının taşınabilir dizüstü olması gerekir. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlara göre ihtiyacı olan dış donanım elemanları açısından fazla maliyetlidir. Ancak genellikle yazılım için laptop daha kullanışlı olduğu aşikardır.

Yazılım Yapmak İçin Nereden Başlamalıyım?

Kod yazmayı öğrenirken kullanabileceğiniz birkaç farklı yöntem ve yol vardır. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı adımlar için önerilerimiz:

Yazılım İçin Laptop
yazılım yapmak için nereden başlamalıyım

1. Hedefler Belirleyin

Kod yazmaya başlamadan önce, hedeflerinizi düşünmek için biraz zaman ayırmak iyi bir fikirdir. Yeni bir iş bulmayı umuyor musunuz? Nitelikli bir beceri mi edinmek istiyorsunuz? Freelance yazılımcı mı olmak istiyorsunuz? Hedefleriniz, kodlamayı nerede ve nasıl öğreneceğiniz ve bu arayışa ne kadar zaman ayırmanız gerektiği konusundaki kararlarınızı etkileyecektir.

Örneğin, kodlama konusunda sertifikalı bir uzman olmak istiyorsanız, muhtemelen Programlama, Yazılım Geliştirme veya benzer bir alanda Lisans Derecesi almanız gerekecektir. Ancak, kodlamayı takip etme amacınız sadece ilginç yeni bir beceri için ise, ihtiyacınız olan tüm bilgileri ücretsiz kaynakları kullanarak bulabilmeniz gerekir. Hedef belirlemenin en önemli kısmı, kodlamaya ne kadar zaman ve enerji ayırabileceğinizi belirlemektir.

2. Bir Dil Seçin

Hedeflerinizi belirledikten sonra öğrenmek için bir kodlama dili seçmeniz gerekecek. Seçtiğiniz belirli dil, düşündüğünüz kadar önemli değil. Çalışmayı seçtiğiniz herhangi bir bilgisayar dili size yapılar, komutlar ve programlama mantığı gibi önemli kodlama temellerini tanıtacaktır. İlk dilinizi işinizin bir parçası olarak kullanamayabilirsiniz, ancak ustalaşma sürecinde değerli bir deneyim kazanacaksınız.

Çeşitli farklı projeler için kullanılan düzinelerce kodlama dili vardır. Web sitelerini kodlamak istiyorsanız HTML, JavaScript veya CSS öğrenmelisiniz. Analiz veya yapay zeka programları tasarlamak istiyorsanız Python bilmeniz gerekir. Kişisel bilgisayar uygulamaları oluşturmakla ilgileniyorsanız, C++ gibi temel bir dil iyi bir seçim olacaktır. Sizin için iyi çalışacak bir dil bulmak için biraz deneme yapmanız ve kendi araştırmanızı yapmanız gerekecek.

3. Bir Kaynak Bulun

Ne öğrenmek istediğinizi öğrendikten sonra, kaynaklarınızı düşünmenin zamanı geldi. Kodlama öğrenmek isteyenler için onlarca kalite seçeneği mevcut. Hayalinizdeki işi bilgisayar programlama endüstrisinde bulmayı umuyorsanız, bir üniversite kampüsünde bilgisayar mühendisliği diploması alarak başlamak isteyebilirsiniz.

Kendi evinizin rahatlığında öğrenmeyi tercih ediyorsanız, bir üniversite veya online eğitim aracılığıyla çevrimiçi bir programa kayıt olabilirsiniz.  Her kaynağın etkinliği ve pratikliği, bireysel öğrenme stilinize ve programınıza bağlı olacaktır.

4. Bir Düzenleyici İndirin

Kişisel bilgisayarınızda kod yazmak için bir metin düzenleme programına ihtiyacınız olacak. En temel düzeyde, çoğu programlama dili düz metindir, yani hemen hemen her basit metin düzenleyici kullanılarak yazılabilirler. Yaygın seçenekler arasında Notepad++, TextWrangler ve JEdit bulunur. Birçok programlama dilinde, o dil için özel olarak oluşturulmuş indirilebilir düzenleme programları bulunur. Sizin için en iyi program, bütçenize ve en sık hangi dili kullanmayı planladığınıza bağlı olacaktır.

5. Pratik Yapmaya Başlayın

Ders alarak veya çevrimiçi eğitimleri izleyerek bazı beceriler edindikten sonra, bilgilerinizi pratiğe dökmeniz gerekecektir. Kodlamayı öğrenmenin en iyi yollarından biri, kendinizi hata yaparken bulsanız bile basitçe yapmaktır. Başlamanın en kolay yollarından biri, tamamlayabileceğinizi düşündüğünüz basit bir proje seçmektir. Bu, bir HTML web sitesi tasarlamak, PHP ile bir veritabanı işlevi oluşturmak veya temel dillerden herhangi birini kullanarak basit bir program yazmak olabilir.

Çeşitli dilleri kullanarak bunun gibi görevlerin nasıl tamamlanacağını açıklayan yüzlerce nasıl yapılır videosu ve makalesi mevcuttur. Kaynaklarınızı kullanarak, süreci kendi başınıza tamamlayacak kadar iyi öğrenene kadar projeniz için kod yazma alıştırması yapın. Ardından, daha da karmaşık bir şeye geçebilirsiniz. Kodlama tekrarla gelen bir beceridir ve ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar kolay olur.

6. Öğrenmeye Devam Edin

Kodlamada uzmanlaştıkça yapabildiklerinizin reklamını yapmaya, iş başvurusunda bulunmaya ve hatta sertifika almaya hak kazanacaksınız. Kodlama becerilerinizi kullanmanın yollarını bulmaya çalışırken, öğrenmeye devam etmeniz önemlidir. Bilgisayar endüstrisi, düzenli olarak icat edilen ve uygulanan yeni programlar ve tekniklerle her yıl ilerlemekte ve gelişmektedir. Rekabetçi ve bilgili kalmak için becerilerinizi geliştirmeye devam etmenin yollarını aramanız gerekecek. Kod yazma yöntemleri önümüzdeki yıllarda ilerleyecek ve gelişecektir, dolayısıyla becerilerinizin de aynı oranda gelişmesi gerekecektir.

Getcontact Nedir? Getcontact Nasıl Kullanılır?

We Transfer Nasıl Kullanılır?

Instagram Hesabı Hacklenirse Ne Yapmalı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu