Reklam
Güncel Hayat

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir? Şizotipal Neden Olur?

Reklam

Şizotipal kişilik bozukluğu, yaygın “garip” veya “tuhaf” davranış, görünüm veya düşünce kalıplarıyla karakterize edilen bir kişilik bozukluğudur. Bu özellikler şizofreni teşhisi konabilecek kadar şiddetli değildir ve gerçek psikotik atak öyküsü yoktur. Bireyler genellikle referans fikirlere sahip olacaklar, ancak sanrısal bir niteliğe sahip olmayacaklar. Semptomlar ilk olarak çocuklukta, bireyin tuhaf düşünceleri, olağandışı dili ve/veya tuhaf fantezileri olduğunda ortaya çıkabilir.

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Ne Demek?

Şizotipal kişilik bozukluğu, birçok kişilik bozukluğu türünden biridir. Şizotipal kişilik bozukluğunuz varsa, başkaları sizi eksantrik veya sadece ‘biraz aykırı’ olarak algılayabilir. İlişkiler kurmakta ve sosyal ipuçlarını yorumlamakta zorluk çekebilirsiniz. Başkalarına karşı aşırı şüpheci olabilir veya çok batıl inançlı olabilirsiniz.

Şizotipal kişilik bozukluğu olan kişiler genellikle halüsinasyon görmezler. Ancak sanrılar yaşarlar. Özellikle yeni veya sosyal durumlarda aşırı endişe veya paranoya yaşayabilirsiniz. Tedavi, ilaç ve terapi ile şizotipal kişilik bozukluğu olan kişiler semptomlarını kontrol altına alabilirler.

Şizotipal Kişilik Belirtileri İle İlgili İfadeler Nelerdir?

Doktorunuz şizotipal kişilik bozukluğu tanısı koymak için kullanılabilecek testlere ve değerlendirmelere sahiptir. Olası semptomlar yaşarsanız doktorunuzla konuşun. Bazı yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Şüphecilik veya paranoya
 • Özel güçlere veya yeteneklere sahip olduğunuza dair kuruntulu düşünme
 • Dini veya okült müdahaleye veya bu tür şeylerin gücüne takıntılı bir odaklanma
 • Garip konuşma kalıpları veya sözcük kullanımı
 • Sürekli sosyal kaygı
 • Çok dağınık olmak veya günlük kıyafet olarak garip kostümler giymek de dahil olmak üzere garip şekillerde giyinmek
 • Kişinin yakın ailesi dışında ilişki kurma veya sürdürme sorunları
 • Sınırlı duygusal tepkiler; düz etki

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedenleri

Şizotipal kişilik bozukluğuna belirli bir faktör neden olmaz. Aşağıdakiler dahil, sizi bu bozukluğu geliştirmeye daha yatkın hale getirebilecek bir dizi risk faktörü vardır:

şizotipal kişilik bozukluğu
şizotipal kişilik bozukluğu genetik midir
 • Ailede şizofreni bozuklukları veya diğer akıl sağlığı durumları öyküsü
 • Beyin travması da dahil olmak üzere beyin arızası
 • İstismar veya ihmal dahil olmak üzere çocukluk deneyimleri
 • Sizden soğuk veya kopuk bir ebeveyn figürüne sahip olmak
 • Doğumdan önce veya doğum sırasında yaralanma veya hastalık
 • Psikotik kırılmalar veya sanrı dönemleri öyküsü
 • Beyin yapınızdaki veya kimyanızdaki anormallikler

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Uygun tedavi ve bakım ile şizotipal kişilik bozukluğunun yaşamınız üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Siz ve doktorunuz bir tedavi planı geliştirebilir ve hastalığınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacak bir bakım ekibi oluşturabilirsiniz.

 • İlaç tedavisi: Kaygıyı azaltan, depresyonu kontrol altına alan ve psikozu azaltmaya yardımcı olan ilaçlar faydalı olabilir.
 • Terapi: Bilişsel davranışçı terapi, aile terapisi, bilişsel iyileştirme terapisi, grup terapisi ve diğer terapi türleri semptomlarınızı ve tetikleyicilerinizi yönetmeyi öğrenmenize yardımcı olabilir.
 • Eğitim: Kendinizi durumunuz ve akıl sağlığınız konusunda eğiterek, ne zaman ekstra yardım istemeniz gerekebileceğini öğrenebilirsiniz.
 • Destek: Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve hatta bir uzmandan destek, durumunuzu kontrol etmenin anahtarı olabilir.

Şizotipal Kişilik Bozukluğu ve Şizofren Arasındaki Fark Nedir?

Şizotipal kişilik bozukluğu, insanların gerçekle temasını kaybettiği (psikoz) ciddi bir akıl hastalığı olan şizofreni ile kolayca karıştırılabilir. Şizotipal kişilik bozukluğu olan kişiler, sanrılar veya halüsinasyonlar içeren kısa psikotik dönemler yaşayabilirken, psikotik dönemler şizofrenide olduğu kadar sık, uzun süreli veya yoğun değildir.

Diğer bir önemli ayrım, şizotipal kişilik bozukluğu olan kişilerin genellikle çarpıtılmış fikirleri ile gerçeklik arasındaki farkın farkına varabilmeleridir. Şizofreni hastaları genellikle sanrılarından vazgeçemezler.

Farklılıklara rağmen, şizotipal kişilik bozukluğu olan kişiler, şizofreni için kullanılanlara benzer tedavilerden yararlanabilir. Şizotipal kişilik bozukluğunun bazen şizofreni ile aynı spektrumda olduğu düşünülür ve şizotipal kişilik bozukluğu daha az şiddetli olarak görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu