Reklam
GebelikGüncel HayatSağlık

Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Önlenir?

Reklam

Hamilelik süreci beraberinde bir çok fiziksel değişimi getirebiliyor. Hamilelikte ayak şişmesi nasıl önlenir veya ayak şişmesine ne iyi gelir? Bu durum normal midir? Doğum sonrasında eski haline dönecek mi? Aklınızda bir çok soru barındırıyor olabilirsiniz. İşte bilinmezliklerin cevapları…

Hamilelikte Ayak Şişmesi Normal Midir?

Özellikle doğuma hazırlık sürecini bir yakınından takip etmemişse ve kişinin ilk hamileliği ise bu soru akılları kurcalamaya yetebiliyor. Halsizlik, mide bulantıları, kusmalar, mide yanmaları derken birde üzerine ayaklarda görülen şişlikler eklenebiliyor.

Hamilelik sürecinde ise ayak şişmesi normal süreçte gayet olağan olarak gözlenebilen bir durumdur. Fakat dinlenmenize rağmen bu şişliklerde bir azalma görülmüyorsa bir doktora görünmeniz sizin için daha yararlı olacaktır. Ayak şişmesinin nedenlerine ise aşağıda değineceğiz. Ayaklarınızın eski haline dönme süreci doğum sonrasında yavaş yavaş inecektir. Fakat doğum sürecinde kavisleriniz çok fazla genişlemişse ufak bir ihtimal de olsa ayaklarınız biraz büyümüş olarak kalabilir.

Normal süreçte doğumu takiben 6 ay içinde ayaklarınızın şişlikleri inecektir.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur, Ne Tetikler?

  • En başlıca etkeni vücudun su toplaması yani ödemin oluşması olarak nitelendirebiliriz. Zaten hamilelerin %80’ine yakın bir oranda ödem rahatsızlığı görülmektedir.
  • Hamilelik sürecinde alınan kilolar ayak şişmesine daha doğrusu ayaklarınızın yağlanmasına sebebiyet verebilir.
  • Ayaklardaki kavisli ligamentin vücudun her geçen gün ağırlaşmasından kaynaklı olarak esnemeye başlar. Kavisin zamanla zayıflayarak, ayağın büyüyerek düzleşmesine sebep olabilir.
  • Doğum yaklaşırken vücudunuz da sizleri doğuma hazırlar. Hormonal değişiklikler beraberinde bütün vücuttaki eklem ve bağları gevşetir.

Hamilelikte Ayak  Şişmesi Ne Zaman Gözlenir?

Hamilelik sürecinin herhangi bir safhasında gözlenebilen bu durum genellikle hamileliğin 5. ayında çok sık gözlenmektedir.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Önlenir
26 Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Önlenir

Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Önlenir? Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Genel olarak hamilelik sürecinde ayaklarınızın içinde rahat olabileceği ayakkabılar tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Bacak bacak üzerine çok sık atmakta bu durumu tetikleyebilmektedir.

Uzun süre ayakta kalmak ödem oluşumunu destekleyecektir. Gün içinde çok uzun süreli ayakta kalmamaya ve kendinizi dinlendirmeye özen göstermelisiniz.

Ayaklarınızın büyüme ihtimaline karşılık rahat kullanabileceğiniz bir numara büyük ayakkabı tercihi yapabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde yapılan egzersizleri de deneyebilirsiniz. Tabi bunun için uzman görüşü almak önem taşıyor. Bazı egzersizler hamileliğin sürecine de bağlı olarak sizler için risk barındırıyor olabilir.

Yetersiz ve düzensiz beslenildiği takdirde vücuttaki protein eksikliği de şişmeye sebebiyet verebilir. Bunun için beslenmeye dikkat etmekte oldukça önem taşıyor.

Çok yüksek topuklu ayakkabılardan da bu süreçte feragat etmeniz sizin ve bebeğiniz için daha rahat ve konforlu olacaktır.

hamilelikte su tüketimi
hamilelikte su tüketimi

Her zaman olduğu gibi hamilelik sürecinde de bol bol su içmek önemli. Üstelik ne kadar fazla su içerseniz vücudunuzun su tutmasını yani ödem riskini engellemiş olursunuz.

Sivri uçlu ayakkabılar, tabanı kayan ayakkabılar kullanmamaya özellikle dikkat etmelisiniz. Çok dar kıyafetler kullanmayı da ekleyebiliriz. Özellikle skinny pantolonlar vücudu sıkıca sardığı için bu süreçte daha fazla kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Sentetik ayakkabılardan ziyade keten ve deri ayakkabı tercihi yapabilirsiniz.

Soğuk kompres uygulaması da kan dolaşımını artırarak, ödem oluşumunu engellemektedir.

Ayakkabılarınızın hava almasını sağlayacak malzemelerden üretildiğine dikkat etmelisiniz.

Ayak masajı, ayaklarınızı yukarıya kaldırarak uzanmak da faydalı olacaktır.

4-5 bardak ılık bir suyun içerisine 2 yemek kaşığı tuz atarak, ayaklarınızı suyun içerisinde 15 dakika kadar bekletmeniz, sizlere iyi gelecektir.

Yine 4-5 bardak ılık suyun içerisine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Ayaklarınızı 15 dakika kadar sirkeli ılık suyun içerisinde bekletmek şişliği azaltacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu