Reklam
Sağlık

Adet Kabı Nasıl Kullanılır, Adet Kabı Zararlı Mı?

Reklam

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada denk geldiğimiz adet kabı ya da diğer adlarıyla regl kabı veya menstrual bardaklar, kadınların yeni gözdesi oldu.

Her gün milyonlarca ped ve tamponlar çöpe giderken, doğa dostu ve uzun süre kullanımı olan regl kabı, ped ve tampon kullanmayı rafa kaldırıyor.

İçindekiler

Adet Kabı Nedir?

Menstrüasyon esnasında vajinaya yerleştirilen ürüne regl kabı veya menstrual bardaklar denir. Esnek tıbbi sınıf silikondan üretilen adet kabı, adet sıvısının kıyafetlere sızmasını önlemeyi amaçlıyor.

Peki, size uygun olan adet kabını nasıl bulabilirsiniz? Bunu anlamak için yaş, adet kabı kapasitesi, pelvik taban kaslarının gücü, adet kanamalarının yoğunluğu, rahim boyu uzunluğu, normal doğum geçmişi olup olmadığı ve adet kabının yumuşaklığı gibi faktörlere bakılması gerekiyor.

Genellikle küçük boyutlu adet kapları 30 yaş altı ve normal doğum yapmamış kadınlara uygundur. Adet kaplarının daha büyük boyları ise, 30 yaş üstü ve doğmuş yapmış ya da yoğun adet kanaması olan kadınlara tavsiye ediliyor.

Adet Kabı Kullanımı

Regl kabını ilk kullanımdan önce, kaynar suyun içerisine atın ve yaklaşık 3-5 dakika sterilize olmasını sağlayın. Ardından, adet kabını c şeklinde veya aşağıdan katlayın ve vajinaya yerleştirip serbest bırakın. Adet kabının açılıp yerleşmesi gerekir.

Açıldığından emin olmak için kabın tabanına dokunun. Yuvarlak ya da oval olması gerekiyor. Eğer eğrilik veya herhangi bir kat hissi olursa, kabın tabanından tutup hareket ettirin ki katlanma gerektiği gibi açılsın. Ancak kesinlikle saptan tutup deneme yapmayın.

Adet Kabı Ne Kadar Kullanılır?

Pedlere, tamponlara kıyasla sıfır atık ve tam çevre dostu olan regl kabı, 10 yıla kadar kullanım imkanı sağlıyor. Adet kabının her kullanım süresi 8-12 saattir. Ancak adet kanama akışınızı ve kabın doluluğuna göre daha sık boşaltabilirsiniz.

adet kabı nasıl kullanılır
adet kabı nasıl kullanılır

Adet Kabı Nasıl Çıkarılır?

Regl kabını çıkarmadan önce elleri güzelce dezenfekte edelim. Ardından, adet kabının alt kısmına işaret ve baş parmağı ile hafif bastırın. Akabinde, kabı ileri geri oynatın ve çubuğundan tutup yavaş bir şekilde aşağı doğru çekin.

Adet Kabı Nasıl Temizlenir?

Adet kabının kullanım süresi 8-12 saattir. Gün içerisinde kabı boşaltmanız gerekiyor. Ancak kabı boşalttıktan sonra her seferinde bu kabı tekrardan yıkayıp vajinaya yerleştirmelisiniz.

Adet kabını boşaltmadan önce ellerinizi güzelce yıkayın. Kabı boşalttıktan sonra, kimyasal içermeyen bir temizleme mendili veya jel ile akan suyun altında kabı temizleyin. Adet kanamaları bitene kadar bu işleme devam edin.

Regl kabını bir sonraki regl olacağınız tarihe göre muhafaza etmek için ise, adet kanamalarınızın bittiği gün yine su ile kimyasal içermeyen mendil veya jelle yıkayıp saklayın.

Adet Kabı Bakirelik Bozar Mı?

Regl olan herkesin adet kabını kullanması mümkündür. Ancak bakireler, bekaret bozulur endişesiyle bu kabı kullanmada tereddüt yaşarlar.

Normal şartlarda, kızlık zarı, zamanla yıpranacak bir dokuya sahiptir. Özellikle ilk yıllarda spor yaparken, yürüyüş, bisiklet gibi aktiviteler ya da mastürbasyon yaparak kızlık zarı incelip genişler.

Ancak kızlık zarı, kişiden kişiye farklılık gösterir. Esnek ya da gergin olabildiği gibi ileride ya da geride de olabilir. Bundan dolayı, kızlık zarının kesin olarak bozulup bozulmayacağı şeklinde cümle kurmak doğru olmaz.

Bakireler adet kabını kullanırken onu yerleştirme ve çıkarma konusunda biraz zorluk yaşayabilirler. Fakat cinsel aktifliği olan kişiler bu ürünü rahatlıkla kullanabilirler.

renkli adet kabı
renkli adet kabı

Adet Kabı Sızıntı Yapar Mı?

Regl kabının sızıntı yapmasının birkaç nedeni vardır. Bunlar;

  • Yanlış yerleşim sonucunda sızıntı ile karşılaşmanız mümkün. 45 derecelik açı olacak şekilde yerleştirme yapın.
  • Regl kabı yerleştirildikten sonra açılmamış olabilir. Kabı vajinanın içine yerleştirdikten sonra açılmasını ve vakumun oluşmasını sağlamak için pelvik taban kaslarınızı sıkın. Ardından, kabın altından tutup ileri geri oynatın. Sonrasında, parmağınızla kabın açılıp açılmadığını kontrol edin.
  • Adet kabını yerleştirdikten sonra kabın dışında kan izi olduğundan dolayı sızıntı yapar. Yine parmağınızla kabın kenarındaki kanı temizleyebilirsiniz.
  • Adet kabının kenarı rahim ağzının altında değilse, sızdırma meydana gelecektir. Önce rahim ağzınızın nerede olduğunu bulun ve daha sonra, kabı düzgün yerleştirin.
  • Adet kabının hava delikleri tıkalı ise, vakum özelliğini engellemiş olacaktır. Fırça yardımıyla hava deliklerini temizleyebilirsiniz. Daha sonra, ılık su ile kabı doldurun ve avuç içinizi kabın üzerine koyun ve deliklerden deliklerden su çıkana kadar tabanı sıkın.

Adet Kabıyla Denize Girilir Mi?

Normalde regl iken denize girmek uygun değildir. Zira, su basıncı regl akıntısını yavaşlatsa da, durdurmadığını bilmelisiniz. Ancak adet kabı regl akıntısını içerde tutacaktır. Yine de size tavsiyemiz, adet kanamalarınız bittiği zaman denize girmeniz.

Adet Kabının Zararları

  • Özel bakım isteyen bir üründür.
  • Her kullanımdan önce temizlenmesi gereklidir.
  • Kişiye özel olan adet kabını bulmak her zaman kolay değildir.
  • Adet kabını çıkarıp boşaltmak ve tekrardan geri takmak biraz uğraştırıcıdır.
  • Cildinizde alerjik reaksiyona sebebiyet verebilir.

Regl Sancısı Nedir? Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu