Reklam
SağlıkGenelGüncel Hayat

Seks Sonrası Hamile Kalmamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Reklam

Cinsel ilişki esnasında önlem alamamış fakat kendinizi bir bebek dünyaya getirmek için hazır hissetmiyorsanız yapabilecekleriniz var. Bu durumu yaşamış bazı kişiler kendine dünyayı dar etse de hiçbir şey için geç değil. Korunmasız seks sonrası hamile kalmamak için yazı dizimizde kendinize en uygun olan seçeneği bularak, uygulamaya geçebilirsiniz.

Acil gebelik önleme dediğimiz bu olay, korunmasız geçirilen cinsel ilişki sonrasında hamile kalmamak için yapılabilecek uygulamalardır. Korunurken de kazalar olabilir elbette. Bu kazalar prezervatifin yırtılması, yerinden kayması, doğum kontrol hapının unutulması olabilir.

Ayrıca doğum kontrol hapı kullanıyor olsanız bile eğer ishaliniz varsa doğum kontrol hapları etkisini tam olarak göstermeyebilir. Burada eklememiz gereken bir husus bulunmakta: Doğru olarak bilinen bir yanlış olan geri çekilme bir korunma yöntemi değildir.

Çiftlerin çoğunun kazalarının bu yönde olduğuna eminiz. Bu gibi sebeplerle çiftler acil önlem almak durumunda kalabilirler. Eğer bu kazaları hemen fark ettiyseniz ya da korunmadıysanız yapmanız gereken iki şey var: Ertesi gün hapı ya da bakırlı spiral taktırmak. Gelelim bu uygulamaları detaylı anlatmaya…

Gebeliği Önlemede Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Etkilidir?

Ertesi gün hapı, adından da anlaşılacağı üzere tek bir haptan oluşur ve ilişkiye girdikten sonraki süreçte ne kadar çabuk kullanılırsa o kadar sağlıklıdır. En iyisi ilk 12 saat içinde kullanmaktır. Bu hap, yumurtlamayı baskılar ya da geciktirir.

Böylece döllenme gerçekleşmemiş olur. Aslında ertesi gün hapında iki çeşit ilaç bulunmakta. İlki cinsel birliktelik akabinde ilk 72 saat yani 3 gün içerisinde etkili olan; diğeri ise en fazla 120 saat yani 5 gün etkili olan ilaçtır. Ancak yukarıda da söylediğimiz gibi ilk 12 saat çok tehlikelidir ve en kısa süre içinde içmek gerekir.

ertesi gün hapı ella hakkında
ertesi gün hapı ella hakkında

Ertesi gün hapını eczanelerde reçetesiz olarak almak mümkün. Eczaneden almak istemeyenler için internette de satışı mevcut ancak hepsi güvenilir değil. Hangisinin merdiven altından çıkmadığını iyice bilmiyorsanız eczanelerden almakta fayda var.

Ertesi gün hapı hamileliği engeller, sonlandırmaz. Yani sperm döllenmeden engel olur. Bu bağlamda bu uygulamayı kürtaj gibi düşünmemelisiniz. Sadece gebeliğinizi önleme işlevi görmektedir.

Seks sonrası hamile kalmamak adına kullanılan bir yöntem olan ertesi gün hapını içtikten sonra kusma gibi bir durum yaşarsanız muhakkak ikinci kez hapı içmeniz gerekiyor. Kustuğunuz takdirde ilacı da dışarı çıkarmış olacaksınız.

Bu ilacı doğum kontrol yöntemi olarak kullanmak da son derece yanlıştır. Çünkü bu hapı 1 ya da 2 kere düzenli kullandıysanız etkisini yitirebilir. Bu nedenle etkili bir korunma yöntemi seçmelisiniz. Bu konuda danışma merkezleri, eczaneler ya da doktorlardan bilgi edinebilirsiniz.

Seks Sonrası Hamile Kalmamak İçin Bakırlı Spiral Kullanımı (Ertesi Gün Spirali)

Korunmasız bir cinsel birliktelikten sonra ilk beş gün içerisinde uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Özellikle ertesi gün hapını kullanmakta geç kaldığını düşünenler için bu uygulama işlevsel görünmektedir. Bu uygulama adından da anlaşılacağı üzere bir jinekolog tarafından yapılabilmektedir.

Bu beş gün içerisinde jinekoloğa gidip bakırlı spiral taktırmalısınız. Bu mekanizma döllenmiş yumurtanın, rahime yerleşmesini engelleyen bir özelliğe sahiptir.

ertesi gün spirali bakır spiral
ertesi gün spirali bakır spiral

Spiral normal bir hamilelik önleme yöntemidir ancak bakırlı spiral yalnızca acil durumlarda kullanılabilir. Eğer başka bir korunma yönteminiz yoksa ve spiralle korunmak istiyorsanız çıkarttırmak zorunda değilsiniz. Ancak hamile kalmaya karar verdiğiniz anda çıkartmanız gerekiyor tabi. Eğer uzun süre kullanacaksanız düzenli olarak jinekoloğunuza kontrol ettirmeyi ve 3 – 5 yılda bir değiştirmeyi unutmayın.

Korunmasız seks sonrası hamile kalmamak için bitkisel uygulamaları denemeyi de seçebilirsiniz. Fakat %100 kesin bir sonuç alamayadabilirsiniz. Fakat yukarıda açıklamış olduğumuz bu iki uygulamadan birini seçerek kendinizi koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu