Reklam
SağlıkGenelGüncel Hayat

Hızlı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Reklam

Kilo vermek için diyet yapanlar, yapmayanlar, spor yapanlar, sporu yarıda bırakmış olanlar veya hiç başlamayanlar… Bu liste uzar gider. Kilo vermek için birçok insan hayatlarının belli dönemlerinde çeşitli yollara başvurmuş olabilirler. Metabolizma, kilo miktarı gibi bir çok sebeplerle hepimiz aynı hızda kilo veremeyebiliriz. Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler adlı yazı dizimizde sizler için bu süreci biraz daha kolaylaştırmak istedik.

 

İçindekiler

Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Ölüm Orucu Gibi Diyetlerden Uzak Durun

‘Eğer çok aç kalırsam ve hiçbir şey yemezsem çok hızlı kilo veriririm’ düşüncesine sahip olabilirsiniz. Fakat bu durum kesinlikle çok yanlış. Vücudu aç kalarak terbiye etme yöntemi sizlere oldukça zarar verecektir. Uzun süre aç kalarak başlarda kilo verdiğinizi düşünebilirsiniz. Fakat bu durumu sonlandırdığınızda hızla kilo aldığınızı göreceksiniz.

Bunun sebebi ise vücudun gerekli protein, minarel dengesini sağlayamamış olmanızdan kaynaklanıyor. Üstelik kilo gibi gözüken giden şeyler genellikle vücuttaki su oranı kaybı oluyor diyebiliriz. Kısa vadede ‘iyi’ olarak nitelendirebileceğiniz bu olay az önce de belirttiğim gibi hem sağlığınıza zararlı hem de kilo verme açısından işlevsel durum değildir.

 

Bol Su Tüketimini Es Geçmeyin

Sadece diyet zamanı değil hayatımızın her anında su vazgeçilmez bir kaynak. Suyun faydaları ise saymakla bitmez. Kilo verme odaklı olarak baktığımızda ise bol su tüketiminin metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi kolaylaştıracağını söyleyebiliriz.

 

Karbonhidratlardan Uzak Dur! Protein Ağırlıklı Beslen.

Et, yoğurt, yumurta, süt gibi protein kaynağı olan gıdalar gün içinde sizleri tok tutacaktır. Besin değeri düşük kalorisi yüksek gıdalar ise hem tükettiğinizde kolayca yağa dönüşecektir hem de proteine oranla daha çabuk acıkmanıza sebebiyet verecektir.

protein icerikli besinler
protein icerikli besinler

 

Hızlı Kilo Vermek İçin Hangi İçecekler Tüketilmeli?

Türk kahvesinin bağışıklığı güçlendirdiği, kolesterolü düşürdüğü hatta kanser oluşumunu önleyici etkisi olduğu diyetisyenler tarafından söylenmektedir. Günde en fazla iki fincan sade Türk kahvesi içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. 2 fincandan fazla içmek çarpıntılara sebebiyet verebilmektedir.

Yeşil çayın içerdiği palifenolik bileşenler sayesinde vücudun yağ yakmasında etkisi vardır. Düzenli olarak yeşil çay kullanımının bel çevresinde incelme etkisi olacağını söylemişlerdir.

Hızlı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler
Hızlı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

 

Egzersizlerin Rolü Azımsanacak Gibi Değil

Sadece diyet ile kilo vermek pek akıllıca değil. Bu durumu düzenli egzersizlerle de desteklemek gerekiyor. Egzersiz denilince akla direkt koşma gelebilir. Fakat egzersiz türü sadece koşmadan ibaret değildir. Bisiklet, yoga, yüzme gibi kendinize uyan egzersizler ile kilo vermenizi destekleyebilirsiniz. Kilo verirken kaslarda azalma veya güçsüzlük yaşanabilir. Bu durumun yaşanmasının da önüne geçebilirsiniz.

 

Lifli Gıdalar Tüketmeye Özen Gösterin

Lif içeren gıdalar uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırıcı etkisi de vardır. Tam tahıllı ekmek, yulaf, arpa çavdar gibi besinler tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bunun yanında lifli meyvelerle de şekere duyulan ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Uzun süre şeker almadığınızda vücudunuz şekerli ürünler istiyor olabilir. Karbonhidratlı, sağlıksız ambalajlı ürünler yerine elma, portakal, greyfurt, şeftali,çilek gibi meyveleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Her gün ara öğün olarak bir meyve tüketebilirsiniz.

 

Yemeğinizi Oturarak ve Yavaş Tüketin

Hızlı olarak yediğiniz besinlerden sonra hala aç olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bunun sebebi beyne ‘beyne tokluk hissinin’ daha geç gitmesidir. Bu sinyal zamanında gitmediği için doymamış hissederek daha fazla yiyebilirsiniz. Lokmaları yavaş yavaş çiğneyerek tükettiğinizde daha az yemek yiyerek doymuş olacağınızı göreceksiniz.

 

oturarak yemek yemeye özen
oturarak yemek yemeye özen

 

Şekerli ve Gazlı İçeceklerden Uzak Durmalısınız.

Kola, gazoz gibi asitli içecekler veya hazır satılan meyve suları içinde oldukça fazla miktarda şeker vardır. Bunun yerine günlük tüketeceğiniz meyveyi meyve suyu halinde tüketebilir veya içecek olarak daha sık ayran, su, şalgam gibi ürünler tüketebilirsiniz.

Hızlı kilo vermek için yapılması gerekenler adlı yazı dizimiz umarım sizler içinde faydalı olur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu