Reklam
Sağlık

Tırnak Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Reklam

Tırnak sağlığımız oldukça önem taşıyor. Öyle ki tırnaklardan yola çıkılarak kişinin genel sağlığı hakkında yorumlar yapılabiliyor. Ben de bu denli önem taşıyan konuda ‘ tırnak sağlığı için yapılması gerekenler ’ adlı yazımda yer vererek; neler yapabiliriz? Daha sağlıklı tırnaklara nasıl kavuşabiliriz? Yazmak istedim.

Hormonlarımızdan kaynaklanan düzensizliklerde tırnak sağlığını oldukça etkiler.

Tırnak sağlığı için neler yapılabilir? sorusuna en başta tükettiğimiz besinler geliyor. Bol yeşillik ve et tırnak sağlığında büyük bir rol oynuyor. Yine proteinlerde vücudumuzda keratine dönüşerek; saç ve tırnaklarımızın sağlıklı biçimde uzamasında etkili oluyor. Gerekli proteini alamayan vücuttaki tırnaklar daha çabuk kırılıyor.

Tırnak Sağlığı İçin Gerekli Vitaminler

 

Tırnak sağlığı için gerekli vitaminler
Tırnak sağlığı için gerekli vitaminler

Vitaminler içinde E ve D vitamini, kalsiyum da tırnak sağlığında oldukça önemli görevler üstleniyorlar. Tırnaklarınızda kırılma, çatlama ve kabalaşma şikayetiniz varsa bu durum demir ve B12 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

İkinci olarak ise nemlendirici kullanmak önemlidir. Ellerinizi detarjanla olabildiğince temas ettirmemeye de özen göstermekte fayda vardır.

Gidilen kuaförde manikür ve pedikür yaptırıyorsanız kuaförünüzün ne kadar hijyenik olduğuna da dikkat etmeniz gerekiyor. Birçok tırnak hastalığı bu yollarla kişiden kişiye geçiyor. Yine manikür ve pedikür sırasında tırnak etleri fazla kesildiğinde enfeksiyon riskine karşı savunmasız hale gelebilir.

Tırnak Bakım Yağı Ne İşe Yarar? | Tırnak Bakım Yağı İncelemesi adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

tırnak sağlığı için yapılması gerekenler
tırnak sağlığı için yapılması gerekenler

Evde Tırnak Uzatma Yöntemleri Nelerdir? ve Kadınlar İçin Evde El Ayak Tırnak Bakım Önerileri adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

Tırnaklarınıza oje sürmeyi seviyor olabilirsiniz. Fakat bir ojeyi silerek diğerini sürmek ve bunu sürekli yapmak tırnaklarınızın hava almasına engel olur. Bu durum da tırnaklarınızda enfeksiyon oluşturabilir. Eğer tırnaklarınız oje veya sigaradan kaynaklı sararmışsa üzüm sirkesi ile tırnaklarınızı ovabilirsiniz.

Tırnak hastalıklarının %60’ını oluşturan mantarlar, başka birisinin ayakkabısını giymekle, manikür pedikürle, ıslaklık veya nemlilik gibi durumlarda meydana gelmektedir. Tırnak sağlığınız için mantar oluşumuna karşı da dikkatli olmanız gerekmektedir.

Tırnaklarınızı yemek de aynı zamanda tırnaklarda enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar.

Yine tırnak sağlığı için yapılabilecekler arasında, tırnaklarınızı bir şeyi açmak veya bir yere sürtmek için kullanmamanız gerekiyor. Halk arasında şeytan tırnağı olarak bilinen tırnaklarınızı kopartmak yerine kesmeniz gerekiyor.

Sağlıklı Tırnak Rengi

tırnak sağlığı için ne gerekir
tırnak sağlığı için ne gerekir

Sağlıklı bir tırnak yapısında, tırnakta sarılığın ve beyaz lekelerin olmaması, çukur ve tümseklerinde olmaması gerekmektedir. Tırnak dipleriyle fazla oynayan kişilerde, futbol oynayan kişilerde tırnak baskı gördüğü için oluşan tırnak bozuklukları kalıcı hale gelebilmektedir.

Son olarak tırnak sağlığı için yapılması gerekenler adlı yazı dizimizde tırnaklarınızın çok ince ve kırılgan yapısından şikayetçi iseniz, tırnak etlerine değdirmemeye özen göstererek; tırnak sertleştirici cilalar kullanabileceğinizin tavsiyesini verebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu