Reklam
Genel

Tai Chi Nedir? Tai Chi Faydaları Var Mı?

Reklam

Zihin-beden egzersizi denilince aklınıza ilk olarak yoga gelebilir. Ancak son zamanlarda, tai chi yeniden ivme kazandı. Tai chi’nin sağlayabileceği çeşitli sağlık yararlarının yanı sıra nasıl başlayacağınıza dair ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Tai Chi Nedir?

Tai chi, 13. Yüzyıl Çin’inden bir dövüş sanatı biçimidir, ancak daha nazik, daha içsel bir versiyonudur, başlangıçta savunma ve meditasyon amaçlıdır – tai chi’de yüksek hızlı vuruşlar yapmak zorunda kalmazsınız.

tai chi
tai chi nedir

Tai chi, hafif hareketler ve derin nefes almaya odaklanan hafif bir egzersiz şekli olarak artık dünya çapında popüler. Bunlar dengenizi, kas gücünüzü ve duruşunuzu geliştirmeyi amaçlar. Gevşeme ve farkındalık da bu disiplinin bir parçasıdır.

Tai chi’nin beş ana stili vardır:

 • Chen stili
 • Yang stili
 • Wu Hao stili
 • Wu stili
 • Güneş stili

Adını etkili dövüş sanatları öğretmeni Yang Luchan’dan (1799-1872) alan Yang stili, dünya çapında en popüler olanıdır.

Tai Chi’nin Faydaları

 • Stres, kaygı ve depresyonu azaltır. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, çalışmalar, tai chi gibi meditatif egzersizlerin psikolojik iyi oluş söz konusu olduğunda olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.
 • Çoklu görev yapmanıza yardımcı olabilir. Tai chi’nin karar verme ve zamanınızı yönetmenin yanı sıra çoklu görev yeteneğinizi içeren yönetici bilişsel işlevi desteklediği gösterilmiştir.
 • Esnekliği, dengeyi ve çevikliği geliştirir. Tai chi’nin nazik ve yavaş olmasıyla ünlü olmasına rağmen, yaşlı yetişkinlerde esneklik ve dengeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.
 • Kas gücünü ve tanımını geliştirir. Yaşlı yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, tai chi düzenli olarak uygulanırsa alt ve üst vücut gücüne de yardımcı olabilir.
 • Daha iyi uykuyu teşvik eder. Genel olarak egzersiz ve fiziksel aktivitenin uyku kalitesini iyileştirdiği bilinmektedir ve tai chi de bir istisna değildir. Bir araştırmaya göre, hem sağlıklı yetişkinlerde hem de kronik rahatsızlıkları olanlarda daha iyi uykuyu teşvik edebileceğini gösterdi.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, tai chi yapmanın bağışıklık hücrelerini artırmada küçük bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.
 • Ağrıyı hafifletir. Araştırmalar, haftada iki kez tai chi’nin fibromiyalji, osteoartrit, romatoid artrit ve gerilim baş ağrıları gibi rahatsızlıklardan muzdarip olanlarda ağrı yönetimine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yeni Başlayanlar İçin Tai Chi

Acemi olduğunuzda, hiç kimse sizden her hareketi nasıl yapacağınızı hatırlamanızı veya bir hareketten diğerine düzgün bir şekilde geçmenizi beklemiyor. Bu nedenle, yeni başlayanlara, hem üst hem de alt vücut hareketlerini aynı anda yapamasanız bile, önce eğitmene odaklanmalarını önerir.

Sakin Olun, Duruşunuzu Unutmayın

Antrenman boyunca kaslarınız gevşek ve gevşemiş olmalı, ancak duruşunuzun da yoldan çıkmasına izin vermemelisiniz. Unutmayın, Tai Chi yavaş dansa çok benziyor ve bu güçlü, dik bir duruş gerektiriyor.

Ağırlık Merkezinizi Aşağıda Tutun

Tai Chi hareketleri uygularken denge önemlidir ve hareketler sırasında devrilmemek için ağırlık merkezinizi mümkün olduğunca düşük tutmanız gerekir. Bunu yapmak için, poponuzu aşağı indirin ve dizlerinizi hafifçe bükün, ağırlığın üstte değil, bacakta veya koltukta olduğunu düşünün.

Tam Vücut Hareketlerine Odaklanın

Düşük bir ağırlık merkezini korumak yeni başlayanlar için Tai Chi’nin temel bir bileşeni olsa da, beliniz kilitlenmemelidir. Bunun yerine, gövdenizle birlikte hareket edecek kadar esnek olmalı ve kollarınız ve elleriniz ipek bir kurdele gibi hareket etmelidir – her ikisi de akışı sağlamak için gereklidir.

Qi’nizi Göz Önünde Bulundurun

Unutmayın, Tai Chi içsel qi’nizin serbest akışını teşvik etmek içindir ve bu, niyetle hareket etmeniz gerektiği anlamına gelir. Vücudunuzu rahat tutun ve hareketler üzerinde çalışırken vücudunuza ve qi’nize neler olduğunu hayal edin. Örneğin, elinizi uzatırken rahatlayın – stresi ve duyguyu dışarı atın.

Fiziksel Aktivitenin Yararları Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu