Reklam
Sağlık

Karaciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Reklam

Karaciğer kanseri, karaciğer hücrelerinde başlayan ve diğer organlara yayılabilen bir kanser türüdür. Semptomlar genellikle kanser ileri bir aşamaya ulaşana kadar ortaya çıkmaz. Kanser erken evrede teşhis edilirse başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Bu, kanserin vücudun diğer bölgelerine yayılmayacağı ve herhangi bir belirtiye neden olmayacağı anlamına gelir. Çoğu durumda, karaciğer kanseri tedavi edilebilir.

İçindekiler

Karaciğer Kanseri Nasıl Başlar?

Birçok hücre türü, bir vücut parçası veya dokusundaki hasarlı veya ölmekte olan hücreleri değiştirmek için hücre bölünmesi olarak bilinen bir süreçten geçer. Bu işlem sırasında hücreler iki gruba ayrılır ve her biri kendi genetik materyalini kopyalar, böylece her yeni hücrenin kendi DNA’sı olur. Hücre bölünmesinin ilk aşamasına mitoz (mito-ize) denir. İkinci aşama mayoz (meo-o-ize) olarak bilinir. Mitoz sırasında, kromozomlar iki özdeş küme oluşturmak için eşleşen kromozom çiftleri arasında sıralanır ve bölünür. Mayoz bölünmede, kromozom çifti dört küçük kromozoma bölünür.

Bazen hücreler bu şekilde bölündüğünde, yeni hücre (gen) yapma talimatlarını etkileyen hatalar meydana gelir. Bu talimatları yanlış yapmak bazen bazı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine neden olabilir. Kanserli bir tümörde olan budur (tümör = şişmiş doku). Kanserli karaciğer tümörleri, karaciğer hücrelerinde DNA’da anormal şekilde büyümelerine ve gelişmelerine neden olan hatalar olduğunda oluşur. Bu tür hataların adı mutasyonlardır. Mutasyonlar, kimyasallara, radyasyona (örneğin X ışınlarından) veya karaciğerde iltihaplanmaya neden olan virüslere maruz kalma gibi farklı faktörlerden kaynaklanabilir.

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer kanseri belirtilerini sıralamadan önce bu hastalığın maalesef ileriki aşamalarda belirtilerini gösterdiğini belirtmeliyiz.

  • Kilo kaybı, iştahın olmaması
  • Karında sıvıların toplanması
  • Halsizlik, normal şartlara göre daha erken yorulma

Karaciğer Kanseri Türleri Nelerdir?

Karaciğer kanseri, birkaç farklı tümör türünü kapsayan geniş bir kategoridir;

Hepatosellüler Karsinom Nedir?

Dünyada en fazla görülen 5. tümördür. Karaciğer kanserinin ise en yaygın türü olarak bilinir. Hepatosellüler Karsinom, en sık hepaitit B ve C enfeksiyonlarının sebebiyet verdiği siroz gibi kronik karaciğer hastalıklarına sahip kişilerde görülmektedir.

Hepatoselüler karsinom (HCC), karaciğer içindeki hücrelerin (hepatositler) astarında başlayan bir karaciğer kanseri türüdür. En yaygın karaciğer kanseri türüdür ve vakaların yaklaşık %80’ini oluşturur. Karaciğer içindeki hücrelerin (hepatositler) astarında başlayan bir karaciğer kanseri türüdür.

Karaciğer de dahil olmak üzere vücuttaki tüm organları kaplayan hücrelerde başlar. Adenokarsinom, bir kas veya başka bir dokunun dışında (ancak genellikle yanında) bir doku alanında başlar.

Bir kas veya başka bir dokunun dışında (ancak genellikle yanında) bir doku alanında başlar. Karışık tümörler (karışık hepatosellüler karsinom ve kolanjiokarsinom), karaciğerin hem HCC hem de adenokarsinom içeren bölgelerinde başlar. Karışık tümörler karaciğer kanserlerinin yaklaşık %1’ini oluşturur.

karaciğer kanseri en iyi doktor
2023 karaciğer kanseri en iyi doktor

Karaciğer Tümörü Nedir?

Karaciğerin hem HCC hem de adenokarsinom içeren bölgelerinde başlar. Karışık tümörler karaciğer kanserlerinin yaklaşık %1’ini oluşturur. Primer sklerozan kolanjit, safra kanallarında veya safra kesesi kanallarında (enterik bezler) başlayan nadir bir karaciğer kanseri şeklidir.

Karaciğerde başlayan ancak sadece lokal olarak yayılan karaciğer tümörleri (Lokalize Karaciğer Kanseri)

Karaciğer kanserlerinin yaklaşık %20-30’u karaciğer dışındaki dokularda başlar ve karaciğere yayılır. Kanserin lenfositlerde başladığı lenfoma, karaciğere yayılabilen bir kanser türüdür. Lenfomalar bir tür kan kanseridir ve vücudun kemik iliği, dalak veya diğer organlar gibi diğer kısımlarını da etkileyebilirler. Melanom (melanosit adı verilen hücrelerde başlar), meme kanseri ve akciğer kanseri gibi diğer kanser türleri de karaciğerin bölümlerine yayılabilir. Metastatik kanserler, lokalize kanserlerden daha yaşlı insanlarda bulunma eğilimindedir.

Karaciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Tümörlerin bulunduğu alan, hastanın yaşamı boyunca yakından izlenmelidir. Karaciğerin belirli bir bölgesini çıkarmak için cerrahi kullanılabilir, ancak çoğu karaciğer kanseri vakası bir neşter ile kesilip çıkarılamaz. Bazen, sadece küçük bir parça veya önemsiz miktarda kanser varsa, cerrahlar onu çıkarmak (kesmek) için sadece lokal anestezi ve mikroskop gibi cerrahi aletler kullanabilir. Bu durumlarda, tekrar kolayca iltihaplanabileceğinden (şişebileceğinden) dokunun etkilenen kısmının etrafındaki alanı yakın gözlem altında tutmak gerekir.

Karaciğerin daha geniş bir alanı etkilenirse, cerrahın karaciğerin bir bölümünü (bir lob) çıkarması ve ardından hasar görmesini önlemek için karaciğerin diğer bölümlerine giden kan akışını yeniden düzenlemesi gerekecektir. Kanserin tamamının alınması mümkün değilse veya tekrar aktif hale gelirse bunun yerine kemoterapi kullanılabilir. Kemoterapi tedavileri damardan ve ağızdan olmak üzere farklı şekillerde verilebilir. Kemoterapi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki okumaya devam edin.

 

 

 

karaciğer kanseri tedavisi
karaciğer kanseri tedavisi

Kemoterapi İlaçları Nelerdir?

Kemoterapi ilaçları, kontrolsüz bir şekilde büyüyen ve bir kişinin vücuduna yayılan (metastaz) hücreleri öldürerek kanseri tedavi eden ilaçlardır. Kanser hücreleri, DNA’ları olarak bilinen değişikliklere uğrar ve bu da onların kontrolsüz bir şekilde büyümesine ve çoğalmasına neden olur. Kemo ilaçları kanser hücrelerinin içindeki DNA’yı değiştirebilir ve büyümelerini durdurabilir. Bazı kemo ilaçları da kanser hücreleri için zehirlidir ancak vücudumuzdaki normal hücreler için zehirli değildir, bu nedenle genellikle sadece hızlı büyüyen kanser hücrelerini etkilerler.

Hastalıklara İyi Gelen Şifalı Bitkiler isimli yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Kemoterapi İlaçları Nasıl Çalışır?

Kemoterapi ilaçları, bir tümöre (kanser) dönüşebilen hızlı büyüyen hücreleri öldürerek çalışır. Hangi ilacın kullanıldığına bağlı olarak genellikle birkaç hafta veya ay boyunca düzenli aralıklarla verilirler. Kemo ilaçlarının spesifik olarak kanser hücrelerini hedeflememesi, saç ve mide astarındakiler de dahil olmak üzere diğer hızlı büyüyen hücrelerin etkilenebileceği anlamına gelir.

Radyasyon tedavisi, kemoterapiden farklı bir şekilde çalışır çünkü radyasyon, vücuda dağılmak yerine doğrudan kansere yöneliktir. Bu da kanserli tümörleri çevreleyen sağlıklı dokuların kemoterapi veya cerrahi gibi diğer tedavi türlerine kıyasla daha az hasar görmesi anlamına gelir. Kemoterapi, karaciğer kanseri gibi bazı kanserler için güçlü bir tedavi seçeneğidir, ancak vücuda dağıldıktan sonra sağlıklı doku ve organlar üzerinde de yan etkileri olabilir. Kemoterapi ve yan etkiler

Bu ilaçlar hızlı büyüyen kanser hücrelerini öldürmek için tasarlanmıştır, ancak özellikle yüksek dozlarda kullanıldığında sağlıklı hücrelere de zarar verebilirler. Kemoterapinin yan etkileri, kullanılan ilaçlara (tipi ve dozu) ve etkiledikleri vücut bölgesine bağlıdır. Tıp uzmanları, bu yan etkilerin en aza indirilmesine yardımcı olmak için kemoterapi öncesinde, sırasında veya hemen sonrasında bazı ilaçların alınmasını önerebilir. Bu ilaçlar anti-emetik olarak adlandırılır ve beyni veya bağırsakları etkileyerek hastalık (bulantı), kusma, iştahsızlık veya ishali azaltırlar. Kemo ile ilgili yan etkiler kişiden kişiye değişir, ancak bazı yan etkiler yaygındır.

Bir kişinin saçları dökülebilir (alopesi), iştahı ve kilosu, kendilerini hasta hissettikleri veya iştahlarını kaybettikleri için değişebilir ve cildinde koyu lekeler (pigmentasyon denir) olabilir. En sık görülen yan etkilerden biri el-ayak sendromu olarak adlandırılır. Bu, bu bölgelerde kan damarlarında dolaşan ilaçların verdiği hasar nedeniyle eller ve ayaklar şiştiğinde ve tahriş olduğunda (çoğunlukla cildin soyulmasıyla) meydana gelir. Diğer bir yaygın yan etki, bazen ‘kemo-beyin’ olarak tanımlanan yorgunluktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu