Reklam
GenelGüncel HayatSağlık

Hastalıklara İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Reklam

Modern tıbbın yanı sıra bir çok hastalığa iyi gelen şifalı bitkiler de bulunmaktadır. Kimi zaman bu şifalı bitkileri tek kullanırken kimi zaman ise hastalıklara iyi gelen şifalı bitkiler karıştırılarak kullanılmaktadır.

İçindekiler

Hastalıklara Karşı Savaşan Şifalı Bitkiler

Bazı bitkiler birçok hastalığa iyi gelirken  ilaçlarda olduğu gibi yan etkide yapmaktadır.

Yıllar öncesinde Tıp bilimine önemli katkılar sağlayan  İbni Sina, Lokman Hekim gibi alimler de şifalı bitkilerle birçok hastalığı tedavi etmişlerdir.

Aşağıda da görselleri ile birlikte şifalı bitkileri sizlere tanıtacağız.

Çörek Otunun Faydaları

Neredeyse her derde deva çörekotu için peygamber efendimiz “ölümden başka her derde devadır ” demiştir.

Sedef hastalığı ,astım bronşit, parkinson,şeker hastalığı,meme kolon kanseri,alerji, gibi birçok hastalığa deva olduğu gibi hafızayı güçlendirdiği, cinsel gücü arttırdığı ,hormonlara kabızlığa, hemoroide,uykusuzluğa,dolaşım sistemi  hastalıklarına ve böbrek taşlarına ve bunlar gibi sayamayacağımız birçok iyi geldiği söylenmektedir.ayrıca yağı çıkarılarak mide sindirim hastalıkları ve sürüldüğünde kas ve eklem hastalıklarına şifa verir.

Nasıl Kullanılır: günde 3 öğün bir çay kaşığı tüketilmesi tavsiye edilir.

çörek otunun faydaları
çörek otunun faydaları

Kekiğin Faydaları

Kekik çok faydalı bir bir bitkidir hemen hemen her evde tüketilir. Gerek et yemeklerinde ve çorbalarda gerekse bitki çayı olarak kullanılır. Kekik yağı ve kekik suyu da özellikle Ege bölgesinde çok kullanılır.Ülkemiz de çok fazla türü yetişmektedir.

Kekik antiseptik ve antibiyotik özelliği ile bakterileri öldürür  soğuk algınlığına boğaz ağrılarına astım ve bronşite çok iyi gelir. Çok güçlü bir balgam söktürücü olmakla birlikte yatıştırıcı sakinleştirici özelliği vardır. Kalp damar sağlığına iyi gelir, kolesterolü düşürür kaslarda oluşan ani krampları tedavi eder.Özellikle mide ve bağırsak hastalıklarında tedavi edici rolü fazladır. İştah kapatıcı özelliği ile de kilo vermeye yardımcı olur. Tansiyon hastalarının fazla tüketmemesi, tansiyonu yükseltici özelliği bulunduğu söylenir. Adet kanını arttırıcı özelliği bulunduğundan kadınların regl döneminde kullanmaması tavsiye edilir.

Nasıl Kullanılır: Yemek ve salatalarımızda kuru ve taze kekik kullanabileceğimiz gibi kekik çayını da günde 2 fincan tüketebiliriz. Ayrıca bulabilirsek damıtılmış kekik suyundan küçük bir fincan midemize iyi gelir. Kekik yağını da ağrıyan yerlerimize masaj yaparak kullanabiliriz.

kekiğin faydaları
kekiğin faydaları

Zencefilin Faydaları

Zencefil taze kurutulmuş ve toz olarak tüketilebilir. Çok faydalıdır. Bağışıklığı güçlendirir; metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcıdır. Kas eklem ağrılarına regl ağrılarına iyi gelir. Kolesterolü düşürür , kanser hücrelerini küçültücü etkisi vardır. Cinsel gücü attırıcı etkisi vardır, şeker hastalarına çok faydalıdır. Hamilelerde kullanımı sakıncalıdır.

Nasıl Kullanılır :  Tarçın ve balla tatlandırılıp taze yada kuru zencefil suyla kaynatılıp çay olarak içileceği gibi toz olarak yoğurda ve meyve sularına karıştırılıp tüketilir.

zencefilin faydaları
zencefilin faydaları

Rezenenin Faydaları

Rezene çayı özellikle bebeklerde gaz giderici ve rahatlatıcı olarak kullanılır. Emziren annelerde de sütü arttırıcı özelliği vardır. Gün içinde içilen 1 bardak rezene çayı tokluk verir ve kilo vereye yardımcı olur. Mide ve bağırsak gazlarına iyi gelir sindirimi düzenler. Diş ağrısına ve diş eti hastalıklarına iyi gelir.Boğazdaki iltihabı temizler ağız kokusunu giderir. Adet sancılarına iyi gelir.

Nasıl kullanılır : Bir kupa kaynar suyun için bir çay kaşığı rezene tohumu atılarak demlenmeye bırakılır .5 dk sonra süzülüp içilir. Ayrıca soğutularak göze pomatla sürüldüğünde göz kuruluğuna ,cilde sürüldüğünde de sivilce ve aknelere iyi gelir.

Rezenenin faydaları
Rezenenin faydaları

Tarçının Faydaları

Tarçın da hastalıklara iyi gelen  şifalı bitkiler arasında yer alır. Şeker hastalarının dostudur. Yoğurda karıştırılıp yenildiğinde şekeri düzenler tatlı ihtiyacını karşılar. Mantar tedavisinde özellikle kandida mantarında çok etkilidir. Antiflamatuar özelliği ile ağrılarda etkilidir.Bağışıklığı güçlendirir. Sütlaç, aşure kek gibi tatlılarda sıklıkla kullanılır. Toz ve çubuk tarçın olarak tüketilir.Çayı yapılırken çubuk tarçın tercih edilir.

Nasıl kullanılır : Çubuk tarçın çay demlemede toz tarçın ise yoğurt ve tatlılarda kullanılır. Tatlandırıcı özelliği ile çay ile de tüketilir.

Hastalıklara İyi Gelen Şifalı Bitkiler
Hastalıklara İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Kantoronun Faydaları

Özellikle ciltteki yaralarda etkilidir. Sırt bel gibi kas ve eklem ağrılarına masaj yapıldığında rahatlatır. Hafif antidepresan olarak da kullanılır. Adet sancılarını rahatlatır.

Ciltteki böcek sokması morarma şişme yada yanık tedavisinde kullanılır.

Nasıl kullanılır : Sarı çiçekli dalları bir şişeye zeytinyağı ile konularak en az 3-4 ay bekletilir. Masaj ve cilt için kullanılır. Çayı da sıcak suya çiçeklerden bir tutam atılarak demlenir.

 

kantaronun faydaları
kantaronun faydaları

Civan perçeminin Faydaları

40 çeşidi sarı mor ve pembe olarak 3 rengi olan çiçekli bir bitkidir. Bağışıklığı güçlendirir, sindirime iyi gelir, gaz giderir,ishale iyi gelir. Kemikleri güçlendirir,soğuk algınlığına iyi gelir. Basur memelerinin geçmesinde etkilidir. Cilt açısından hücreleri yeniler, iltihap giderir yaraları iyileştirir.

Nasıl kullanılır : Bir bardak  sıcak suya bir tatlı kaşığı atılarak demleme usulü yapılır.

Civanperçemi Hastalıklara İyi Gelen Şifalı Bitkiler
Civanperçemi Hastalıklara İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Lavantanın Faydaları

Lavanta iştah açıcı  rahatlatıcı özelliği olan bir bitkidir. Hastalıklara şifa olarak  çay ve yağı kullanıldığı gibi esans olarak ta parfüm sektöründe kullanılır. Kusmaya iyi gelir,sinirsel semptomları geçirir ,baş ağrısına iyi gelir, uykusuzluğa iyi gelir, gaz giderir ,idrar söktürücüdür böbreklere iyi gelir.

Nasıl kullanılır :  Çay olarak demlenilir  içilir,yağı masaj yapılarak ağrıları giderir. Güzel ve yatıştırıcı kokusu için çamaşır aralarına ve yastık içlerine konur.

 

Lavantanın faydaları
Lavantanın faydaları

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur ağaçta yetişen çiçekleri mis gibi kokan bir bitkidir. Kış aylarının vazgeçilmez çayları arasında yer alır. Soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir. Solunum yollarındaki iltihaplanmaya iyi gelir ayrıca kılcal damarları rahatlatarak bundan dolayı olan baş ağrılarını giderir.

Cilde çok faydalıdır cildi gençleştirerek uzun süre kullanımda cilt lekelerini giderir. Göze çok iyi gelir pansuman yapıldığında bakterileri öldürür. Terletici özelliği sayesinde terleme yolu ile zararlı toksinleri atarak ateşin düşmesine de yardımcı olur.

Saçlara çok iyi gelir suyu ile yıkandığında parlatır ve dökülmesini önler.

Bal ile tüketildiğinde gününüzü enerjik geçirmenizi sağlar. rahatlatıcı etkisi vardır. Kalp çarpıntısına iyi gelir.

Nasıl kullanılır : Ihlamur çay olarak tarçın ve bal ile çok tüketilir . Bir bardak kaynamış suya bir çay kaşığı atılır 5 dk. demlenir. Kaynatılıp süzülen su ile saçlar yıkanır veya göze pansuman yapılır.

Ihlamurun faydaları
Ihlamurun faydaları

Semizotunun Faydaları

Semizotu sofralarımızda sürekli bulunması gereken bir ottur. Salatası ve yemeği yapılır. yüksek oranda Omega 3 içerdiğinden beynimizdeki nöronlarda etkilidir.

Uykusuzluğa iyi gelir. Kalp ve damarlarımız için faydalıdır. Sindirim sistemine iyi gelir. Kabızlığa etkilidir.

Yoğun demir içerdiğinden kansızlık çekenlere iyi gelir tedavi eder. Ağız ve akciğer kanseride etkilidir.

Nasıl Kullanılır : Pirinçli ve yoğurtlu yemeği yapılır.Salatası yapılır ,yoğurda karıştırılarak cacık olarak da tüketilir.

Semizotunun Faydaları
Semizotunun Faydaları

Şahtere Otunun Faydaları

Safra salgısını arttırarak safra kesesi hastalıklarında tedavi edicidir.Karaciğer dostudur. Sivilceler de kaşıntı ve sedef hastalığı dahil olmak üzere bir çok cilt hastalığına iyi gelir.

Yüksek tansiyonu düşürür, hemoroide iyi gelir. Sakinleştirici etkisi vardır. Kan ve böbrekleri de temizler.

Nasıl Kullanılır : Demleme usulü ile çayı yapılır. Kaynatılan yaprak ve çiçeklerin suyu ile saç yıkanırsa kepeğe de iyi gelir,cilde sürülerek de cilt hastalıkları için kullanılır.

Şahtere Otunun Faydaları
Şahtere Otunun Faydaları

Daha sayamayacağımız birçok hastalıklara iyi gelen şifalı bitkiler ülkemizde çok fazla yetişmektedir. Ama  önemli rahatsızlıklarınız varsa ilaçla kullanımda etkileşim yapabileceğinden siz siz olun doktorunuza danışmadan kullanmayın !!!

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu