Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Kış Ayları İçin Cilt Bakım Tavsiyeleri

Reklam

Cildimiz onu iyi tanımamızı ve gerekli bakımı düzenli olarak yapmamızı ister. Bu bakımlar maalesef mevsimden mevsime değişir. Çünkü hava koşulları değiştikçe cildimizin maruz kaldığı durumlar da değişir. Kış ayları için cilt bakım tavsiyeleri ile cildinize ihtiyacı olan bakımı sağlayabilirsiniz.

Yaz aylarında kavuran güneşin oluşturduğu etki kış aylarında ayazın oluşturduğu etkilerden çok farklıdır. Her döneme göre nasıl kıyafet seçiyorsanız cildiniz için de bunu yapmalısınız. Bu bakımı gözünüzde büyütmeye gerek yok neyse ki. Pratik ipuçlarıyla sağlıklı bakımlar yapmanız mümkün.

Mevsime ve Cilt Tipine Uygun Ürün Seçimi

Cilt bakım ürünleri alırken mevsime uyup uymadığını mutlaka kontrol edin. Seçiminizi bu yönde yapın. Kış aylarına girdiğimiz için kurumuş cilt yapısını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kış ayları için cilt bakım
cilt bakımı nasıl olmalıdır

Kışın soğuktan korunmak için nasıl kat kat giyiniyorsak cildimiz için de aynı şeyler geçerlidir. Yani tek bir ürünle cildinizi koruyamazsınız. Mesela yüz yıkama jelinizle ya da nemlendiricinizle bu durumu geçiştirmemelisiniz.

Serum, bakım kremi ya da tonik gibi ürünleri de ihmal etmeden kullanmanızda fayda var. Ancak normalde de kuru bir cilde sahipseniz tonik kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Soğuk hava dudaklarınızı ve dudak çevrenizi aşırı derecede kurutur ve çatlaklar oluşmasına neden olur. Dudaklarımız cildimizden daha hassas bir yapıya sahip olduğu için etkilenmesi de daha çabuk olur. Dudaklarınızı gece dudak kremleriyle gündüz de nemlendirici içeriğe sahip rujlarla ya da dudak balmlarıyla korumayı unutmayın. Dudaklarınızı yalamak daha çok kabuklanmasına sebep olur.

Vücudunuzun Bakımını İhmal Etmeyin

Cilt bakımı yaparken sadece yüzümüzle ilgilenmek son derece yanlış çünkü ellerimiz de soğuğa ve ayaza çok fazla maruz kalıyor. Eldiven giyerek onları korumayı deneyin. Aksi takdirde kırışıklık ve çatlaklar kaçınılmaz olacaktır. Koruduğunuz ellerinizi düzenli olarak kremleyin.

Üzerimizde kıyafetler olsa bile vücudumuzun her yeri soğuk ve kuru havadan nasibini alacaktır. Her duş sonrası vücudunuza vücut sütü ya da nemlendirici bakım kremlerini uygulayın.

Kış ayları için cilt bakım
en güzel parfüm önerileri

Bu aylarda parfümlerinizi teninize sıkmak yerine elbiselerinize sıkın. Parfümlerin içinde bulunan alkol vücudumuzda kurutucu etki bırakır. Kış aylarında ise bu durumu iki katına çıkarmamak için elbiselerinize uygulamayı deneyin.

Kış için cilt bakım tavsiyelerinin yanı sıra Kış İçin Saç Bakım Tavsiyeleri adlı yazı dizimize bakarak canlı ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Ciltteki Sorunlar İçin Müdahale

Yirmili yaşlarınıza girdiğiniz andan itibaren görünmese bile kırışıklık problemi başlamış olur. Özellikle göz çevresi için kırışıklıkların tamamen ortaya çıkmasını beklemek yerine düzenli olarak göz çevresi kremi ya da özel serum ampulleri kullanmalısınız. Kış aylarında kırışıklıklarınız daha belirgin olacaktır. Ancak bu uygulamaları yapmak için kışın gelmesini beklemeyin.

Cildinizde leke, sarkma ya da kırışıklık gibi problemleriniz varsa bunlara uygulama yapmak için en ideal aylar kış aylarıdır. Çünkü bu tür tedaviler güneş ışığından uzak kalmayı gerektirir. Yüz derisine yapılan lazer uygulamaları, leke giderici kremler gibi işlemler için kış aylarını beklemenizde fayda var.

Duş Olmazsa Olmaz

Kış ayında vücudunuzun göremediği nemi dengelemek için sık sık sıcak duş almanızı öneririz. Duş ardından kullanacağınız nemlendiriciler sayesinde de normal dengesine kavuşmuş bir cilt elde edeceksiniz.

Kış ayları için cilt bakım
kış bakımı önerileri

Duşta duş jelleri kullanmak yerine kış aylarına özel olarak duş kremleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu kremler, suyun vücudunuzda daha çok tutulmasını sağlar ayrıca pul pul dökülmelere engel olur.

Kış ayları vücut ve yüz peelingleri yapmak için muazzam zamanlar. Ölü hücrelerin temizlenmesi için yapılan bu işlemlerin kışın yapılmasındaki sebep tüm ölü hücrelerin toplanmış olduğu zamana denk gelmesinden dolayıdır.

Beslenmeye Dikkat Edin

Sadece bakım ürünleri kullanmakla cildimizi sağlıklı tutamayız. Nasıl beslendiğimiz de son derece önemli. Her zaman olduğu gibi su her şeyin başında geliyor. Nem seviyemizin azaldığı kış aylarında bol su içerek cildimizin su ihtiyacını karşılamalıyız. Buna ek olarak Omega 3 desteği de cilt sağlığı açısından etkili. Bunun için balık ve ceviz tüketmeyi deneyin. Balık yemiyorsanız kapsüller de tercih edebilirsiniz.

Kış ayları için cilt bakım her ne kadar zor gibi görünse de aslında o kadar da zor değil. Cildinizdeki mucizevi etkiyi gördükten sonra bakımı uygulamak o kadar da sizleri zorlayacağını düşünmüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu