Reklam
GenelGüncel HayatGüzellik ve BakımGüzellik ve bakımSaç

Kış İçin Saç Bakım Tavsiyeleri

Reklam

Saçlarımız bizim için çok değerli ve güzelliğimizin tamamlayıcısı rolündedir. Kadın erkek fark etmeksizin hepimiz saçlarımızın güzel ve dikkat çekici olmasını isteriz. Saçlarına önem verenlerin kış ayında da en iyi bakım önerilerini öğrenmeleri için kış için saç bakımı nasıl olmalı ve neler yapmalıyız? yazmak istedik.

Kışın Doğru Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kırıklarla dolduğunda kestiririz, renginden sıkıldığımızda boyarız, her ortama göre farklı modeller veririz. Geçirdikleri birçok süreç olmasına rağmen bizimle olmaya devam etmeleri için onlara iyi bakmalı ve bakımlarını aksatmadan yapmalıyız. Mevsim değişikliklerine vücudumuz bile zor dayanırken saçlarımız nasıl dayanacak?

Kışın soğuk havasından kuruyan saçları nemlendirmek gerekiyor. Bulunduğumuz mekanlardaki ısıtıcılar saçlarımızdaki nemi çeken bir diğer neden. Bir düşünün kışın evdeyken ağzınız daha çok kurur.

Bunun sebebi vücudumuzdaki nem oranının azalmasıdır. Saç Nemlendirici Maske Tarifleri ne bakarak ayrıntılı tarifleri listeleyebilirsiniz.

Saçlarınızın nemden uzak kuru olduğunu düşünüyorsanız Kuru ve Yıpranmış Saç Bakımı adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

evde kolay saç bakımı
evde kolay saç bakımı

Ev yapımı maske yapmak istiyorsanız kolay ama etkili bir tarif vermek mümkün; çiğ yumurtanın içine saçınızın gürlüğüne göre zeytinyağı ya da badem yağı gibi yararlı yağlar ekleyip saçlarınıza bulayın. Bu maddelerin saça hiç bir zararı olmadığı için istediğiniz kadar bekletebilirsiniz ancak 1 – 2 saat de yeterli olacaktır. Ardından ılık suyla durulayın ve şampuanla yıkayın. Bunu 2 haftada bir uygulayabilirsiniz.

Kışın Saçlarınız İçin Dikkat Etmeniz Gereken Uygulamalar

Öncelikle yapmamız gereken en önemli şey bol su içerek vücudumuzun nem dengesini korumaktır. Bulunduğunuz ortamda buhar makinesi varsa sizin için büyük şans ancak ülkemize çok fazla yerleşememiş bu uygulamaya herkes sahip değil. Bu nedenle saçlarımızı nemlendirmek için her on – on beş günde bir nem maskesi yapmak gerekiyor.

Kış aylarında saçlarımız daha kirli ve yağlı görünür. Bunun sebebi sürekli hava değişimi yaşamasıdır.

Her gün yıkamak şampuan ya da sabunların, saç köklerimizdeki besleyici tabakayı öldürdüğünü söyleyebiliriz. Yine de sık sık yıkıyorsanız saç kökleriniz için besleyici serumlar kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

parlak saç önerileri
parlak saç önerileri

Bere ve şapkalar saçları kısa sürede yağlandırdığı için insanlar daha çok yıkama gereği duyar. Daha sık yıkanan saçlar daha çabuk yağlanmaya başlar. Böylece bir kısır döngüye girilmiş olur. Bundan kurtulmanın yolu elbette bakım yapmaktır. Ayrıca saçlarımız için en ideal olan 3 günde bir yıkamaktır.

Saçınıza uygulayacağınız maddelerin alkol oranına dikkat etmelisiniz. Alkol oranı fazla olan ürünler saçınızı iyileştirmeyi amaçlamış olsa bile zarar verecektir. Çünkü kurutan bir yapıya sahiptir ve cansız görüntünün devam etmesine neden olabilir.

Kullandığımız saç spreyleri ya da jöle gibi yapılandırıcı ürünler derimize daha çabuk işliyor ve saçımız zarar görüyor. Soğuk havalarda her gün yıkamak da sağlığımızı bozabilir. Ayrıca her gün saç yıkamak zaten asla tavsiye edilmeyen bir uygulama.

Kışın Evde Uygulayabileceğiniz Saç Bakımı

Yağlı saçlara uygulanacak bakımlarla kuru saçlara yapılacak bakımlar fark gösterebilmektedir. Aynı şekilde saçlarınızın boyu da önemli. Kısa saçlara nazaran uzun saçlar daha çok bakım istemektedir.

Saçlara sürekli dokunmak da yağlanmayı hızlandıran diğer bir sebep. Bakım kürleriyle bunun önüne geçebilirsiniz. Mesela kil maskesi yağ sorunu için birebir olan bir uygulamadır.

Evde Kolaylıkla Yapılan Saç Bakım MaskeleriDoğal ve Etkili Saç Bakım Maskesi adlı yazı dizilerimize de bakabilirsiniz.

kışın saç bakımı nasıl yapılmalıdır
kışın saç bakımı nasıl yapılmalıdır

Açık havaya çıkarken de berelerle, şapkalarla ya da şallarla saçlarınızı sert rüzgardan mutlaka koruyun. Eğer boyalı saçlara sahipseniz iki kat dikkat etmeniz gerekiyor. Zaten boyanın vermiş olduğu zararı hem yediklerinizle hem de bakımla gidermeye çalışmalısınız. Her yıkamadan sonra bakım spreyiyle bunu süreç haline getirebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağlı maskeler uygulayabilirsiniz.

Bakım başlığı altında maske yapmak istiyorsanız gece saatlerini tercih edebilirsiniz. Hem dışarı çıkmak zorunda kalmazsınız hem de istediğiniz kadar bekletebilirsiniz.

Kış için saç bakımı yapmada birden fazla yapabileceğiniz alternatif seçenekler mevcut. Yapabileceğiniz en uygun seçeneği bularak saçlarınızı canlandırmanız ise sizin ellerinizde.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu