Reklam
Genel

Testis Tümörü Nerede Olur? Testis Tümörü Tedavisi Nasıldır?

Reklam

Üreme sağlığınıza dikkat etmeniz önemlidir. Düzenli olarak kendi kendinize muayeneler yoluyla, özellikle testis ve skrotal bölgede testis tümörü veya başka bir şey olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Testislerinizin birinde veya her ikisinde bir yumru bulursanız veya boyut, şekil veya renkte beklenmedik bir değişiklik fark ederseniz, sakin kalmak ve doktorunuzu ziyaret etmek için randevu almak en iyisidir.

Otomatik olarak kanser olduğunu varsaymamaya çalışın. Çünkü tüm testis yumruları kanserli değildir.

İçindekiler

Testis Tümörü Nedir?

Testisler, testosteron ve sperm üretiminde rol oynadıkları için üreme sisteminin önemli bir parçasıdır. Sağlıklı bir testis, herhangi bir düzensizlik olmadan pürüzsüz hissetmelidir. Ancak bazen testis topakları gelişebilir. Bir testis yumruğu dokunması zor olabilir ve boyut olarak değişebilir. Ayrıca ağrılı, hassas veya şişmiş hissettirebilir.

Testis Tümörü Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Duşta veya hemen sonrasında cilt yumuşadığında kendi kendinize muayene yapabilirsiniz. Kendi kendinize incelemek için:

Testis tümörü
testis tömörü
 • Penisi kaldırın ve her bir testisi birer birer nazikçe inceleyin.
 • Her testisinizi başparmağınız ve parmaklarınız arasında tutun, hafifçe ileri geri yuvarlayarak sıra dışı bir şey olup olmadığını hissedin. Bu, bir yumru, sıkı bir nodül, cildinizin kıvamında bir değişiklik veya boyutta bir değişiklik içerebilir.
 • Bir testisin diğerinden biraz daha büyük olmasının normal olduğunu unutmayın.
 • Testislerden biri veya her ikisi de ağrılı veya şiş hissediyorsa, bu bir anormalliğe işaret ediyor olabilir.

Testis Tümörü Türleri

Farklı tipte testis yumruları, iyi huylu (kanserli olmayan), kanser öncesi veya kanserli olmalarına göre sınıflandırılır.

İyi Huylu

İyi huylu testis yumrularına kanser neden olmaz ve ileride de kansere dönüşmezler. Yaygın iyi huylu testis topakları şunları içerir:

 • İyi huylu teratom: Bu tip germ hücreli tümör, genellikle bebeklerde, ergenlikten önce ortaya çıkar. Ameliyatla çıkarılabilir.
 • Lipom: Bu tümör yağ hücrelerinden oluştuğu için vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir ve bazen testislerde gelişir. Bir lipom da cerrahi olarak çıkarılabilir.
 • Epididimit: Epididim, vücudun spermi depolamak ve taşımak için kullandığı testislerin arkasında kıvrılmış bir tüptür. Bazen iltihaplanarak testislerin şişmesine veya ağrımasına neden olur. Antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
 • Epidermoid kist: Bu, epididimde gelişen ve gerekirse cerrahi olarak çıkarılabilen içi sıvı dolu bir kisttir.
 • Orşit: Bu, testiste bakteriyel veya viral bir enfeksiyondur. Bir yumru ile karıştırılabilecek ağrı ve şişmeye neden olabilir. İlaçla tedavi edilebilir.
 • Hidrosel: Bu sıvı dolu kese, testis çevresinde oluşur ve genellikle ağrısızdır. Kendi kendine kaybolmazsa veya çok büyürse, hidrosel ameliyat gerektirebilir.
 • Varikosel: Bu, testis içindeki damarların genişlemesidir. Tedavi her zaman gerekli değildir, ancak büyümeye devam ederse veya ağrıya neden olursa cerrahi olarak çıkarılabilir.

Kanser Öncesi

Bazen bir testis yumruğu kanser öncesidir, yani kanser değildir, ancak ileride kansere dönüşme olasılığı daha yüksektir.

En yaygın kanser öncesi topaklardan biri, germ hücreli neoplazi olarak bilinir. Bu tip anormal hücre büyümesinin testis kanserinin habercisi olduğu düşünülmektedir. Germ hücreleri, testislerde sperm yapan hücrelerdir ve neoplazi, bir tür anormal hücre büyümesidir. Ve sadece biyopsi ile teşhis edilebilir.

Kanserli

Testisin kanserli topakları genellikle germ hücrelerinden kaynaklanır. Testis kanserlerinin yüzde 90’ından fazlası burada başlar.

Germ hücreli tümörler iki tipe ayrılır:

 • Seminomlar: Bu tip tümör, seminom olmayanlara kıyasla yavaş büyüme eğilimindedir. Seminomlar ya klasik ya da spermatositiktir. Genellikle yüzde 95’ten fazlası klasikken, daha yavaş büyüyen spermatositik tümörler nadir olma eğilimindedir ve yaşlı erkeklerde görülür (ortalama yaş 65’tir).
 • Seminom olmayanlar: Bunlar ergenliğin sonlarından 30’ların başına kadar gelişme eğilimindedir. Seminom olmayanlar aşağıdakilerden biri olarak kategorize edilebilir: embriyonal karsinom, yolk sac karsinomu, koryokarsinom ve teratom.

Testis Tümörü Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Testis kanseri ameliyatı sonrası cinsellik nasıl olduğu hem erkekler hem de kadınlar tarafından merak ediliyor. Bu ameliyat sonrasında kısırlık oluşmaz ve cinsel yaşamına birkaç gün sonra dönebilir. Ancak tümör ilerlemişse ve lenf bezlerine kadar müdahale gerekliyse, ameliyat sonrasında çocuk yapma yetisini kaybetmiş olacaktır. Bu sebeple, erken teşhis hayat kurtarır sözünü bir kere daha hatırlatmak isteriz.

Erkeklerde Memede Yağlanma Nasıl Giderilir?

Erkeklerde Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu