Reklam
Genel

Medusa Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Reklam

Aktif olarak bir TikTok kullanıcısıysanız, son zamanlarda viral olan ve birçok kullanıcının dövmeyi ve arkasındaki anlamı tartıştığı Medusa dövmesi trendini görmüş olabilirsiniz.

Çoğu insan için Medusa, Yunan mitolojisinde yoluna çıkanları taşa çevirebilen yılan saçlı bir figür olarak bilinir. Ancak diğerleri için Medusa, hikayesi çok daha derin bir anlam taşıyan bir bireydir – o kadar ki, ona bir dövme yaptırmaya karar vermişlerdir.

Medusa, kardeşleri Stheno ve Euryale ile birlikte üç Gorgon kız kardeşten biriydi, ancak kız kardeşleri ölümsüz varlıklar olarak kabul edildiğinden tek ölümlüydü. Onlar eski deniz tanrıları Phorcys ve kız kardeşi Ceto’nun çocuklarıydı. Peki Medusa’nın hikayesi nedir ve Medusa TikTok trendi neden viral oldu? İşte bilmeniz gereken her şey…

medusa dövmesi
medusa dövme bacak

Medusa Hikayesi

Çoğu insan Medusa’yı saçından, yılan görüntüsünden tanır. Medusa, Yunan mitolojisinde, olarak bilinen canavar figürlerinin en ünlüsüdür. Gorgonlar, genellikle yılanlardan oluşan bir saça sahip kanatlı bir dişi yaratık olarak temsil edilirdi; Gorgonların aksine, bazen çok güzel olarak temsil ediliyordu. Medusa, ölümlü olan tek Gorgon’du; dolayısıyla onun katili, Perseus, kafasını keserek onu öldürmeyi başardı.

medusa dövmesi
medusa dövmesi bacak

Boynundan fışkıran kandan Poseidon’dan olan iki oğlu Chrysaor ve Pegasus doğdu. Görenleri taşa çevirme gücüne sahip olan kesik kafa Athena’ya verilmiş, o da onu kalkanına yerleştirmiş; başka bir hesaba göre, Perseus onu Argos pazarına gömdü.

medusa dövmesi
medusa dövmesi kol

Herakles’in (Herakles) Athena’dan Medusa’nın saçından bir tutam (kafa ile aynı güçlere sahip) aldığı ve Tegea kasabasını saldırılara karşı korumak için Cepheus’un kızı Sterope’ye verdiği söylenir; görüşe maruz kaldığında, kilidin düşmanı uçuracak bir fırtınaya yol açması gerekiyordu.

medusa dövmesi
medusa dövmesi küçük

Medusa’nın öyküsünü anlatan Romalı şair Ovid’in Metamorfozları’nda şair, Medusa’nın aslında Yunan tanrıçası Minerva’ya ait bir tapınakta Neptün tarafından tecavüze uğrayan güzel bir bakire olduğunu yazar.
Bilgelik tanrıçası tecavüz olayını öğrenince Medusa’nın saçlarını yılana çevirerek cezalandırır.

medusa dövmesi
medusa dövmesi sırt

Elizabeth Johnson’ın Atlantik için yazdığı bir makalede İngiliz profesör, Medusa’nın hikayesinin bir tecavüz anlatısını temsil ettiğini savunurken Medusa’nın “orijinal ‘Kötü Kadın” olduğunu belirtti.

medusa dövmesi
medusa dövmesi el üstü

Makalede Elizabeth şunları yazdı: “Ovid’in hikayesinde tanrı Neptün, Medusa’yı görür, onu arzular ve bir tanrı olduğu için onun vücuduna hakkı olduğuna karar verir.

medusa dövmesi
medusa dövmesi minimal

Minerva’nın tapınağında ona tecavüz ediyor ve tapınağının kirletilmesine kızan Minerva, failden çok kurbanı cezalandırıyor. Minerva, Medusa’yı artık erkeklerin arzusunu uyandırmak yerine onları tam anlamıyla taşlaştıran yılan saçlı bir canavara dönüştürüyor.”

medusa dövmesi
medusa dövmesi hikayesi

Medusa Dövme Anlamı

Medusa dövmesi özellikle cinsel istismar vakalarında hayatta kalmanın simgesidir. Kötülüğe karşı bir koruma işaretidir. Dövme aynı zamanda bir güç sembolüdür. İnsanlar genellikle Medusa dövmesini bir güçlendirme simgesi olarak görürler. Bu nedenle kadınlar arasında popülerdir.

medusa dövmesi
medusa dövme modelleri

Günümüzde Medusa sembolünün birkaç çağrışımı vardır:

  • Bir daha asla olmayacağı inancıyla sıkıntıların üstesinden gelmenin, gücün sembolüdür .
  • Bu, hayatta kalmanın, çok travmatik bir kişisel deneyimden geçmenin ve üstesinden gelmenin, bundan daha güçlü çıkmanın bir sembolüdür .
  • Kurbanların damgalanmasına karşı, onları suçlamak yerine onlara yardım etmemiz gerektiği gerçeğine odaklanan bir semboldür.

Yılan Dövmeleri ve Anlamları

Ouroboros Dövme Anlamı ve Modelleri

Sarmaşık Dövme Modelleri

Akrep Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Akrep Dövmesi Modelleri

Beğenileri Üzerine Toplayan Küçük Dövme Modelleri ve Anlamları

Noktalı Virgül Dövmesi Anlamı Ne? | Noktalı Virgül Dövme Modelleri

Zümrüdü Anka Kuşu Dövme Anlamı ve Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu