Reklam
GenelGüncel Hayat

ASMR (Beyinsel Orgazm) Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklam

Son zamanların pazarlama teknikleri arasında yerini alan ASMR nedir, ne işe yarar? ASMR’yle aynı anda ilerleyen MUKBANG akımı nedir?

Günümüzde hemen hemen hepimiz Youtube kullanıyoruz. Yorucu ve stresli geçen günün ardından Youtube üzerinden kafa yormayan videoları aramaya geçiyoruz. Ve karşımıza ASMR’li ve MUKBANG videolar çıkıyor.

Farkında olmadan izlediğimiz rahatlatıcı videoların aslında gerek Youtube sosyal ağında ve gerekse dijital pazarlama kapsamında bir şekilde bizi etkisi altına almış durumda.

ASMR Nedir?

ASMR, esasen insanların belirli tetikleyicilere gösterdiği tepkidir. ASMR’nin açılımı ise, “autonomous sensory meridian response” yani otonom duygusal meridyen tepkisidir.

ASMR
ASMR’nin açılımı

Çevrimiçi ASMR’nin türleri genellikle fısıldayan, hafifçe vuran veya yavaş hareketler yapmasını içerir ve bazı insanlar bu tür sesleri olan videoları izlerken beyinde karıncalanma yaşar. Akabinde bu karıncalanmalar sakinlik ve rahatlama duygularına yol açarlar.

Araştırmalara göre, ASMR seslerinden beyin karıncalanması yaşayan kişiler, bu videoları izlerken, izlemeyenlere kıyasla kalp atış hızlarını önemli ölçüde düşürdüğünü fark etmiş. Ayrıca rahatlama ve sosyal bağlantı duyguları gibi olumlu duygularda da önemli artışlar gösterdiler.

ASMR ve Youtube

ASMR tekniği Youtube aracılığıyla popülerlik kazanmıştır. Maria Viktorovna adında bir Youtube kullanıcısı 2009 yılında “Gentle Whispering” adlı kanalında yatıştırıcı sesleri bir araya getirerek kısa zamanda viral haline gelip 1.6 milyon takipçiye sahip oldu.

ASMR
Maria GentleWhispering

Kısacası bu tekniğin doğuşu Youtube aracılığıyla gerçekleşmiştir. Ve zamanla Youtube kullanıcıları, insanları rahatlatacak ve sakinleştirecek sesleri içeren videolar üretmiştir. Ayrıca halen daha Youtube içerisinde bu tarz videoları görmekteyiz.

Selen ASMR kullanıcı adıyla Youtube üzerinde ASMR’yi baz alan içeriklerle son dönemlerde sıkça karşımıza çıkmaktadır. 168K takipçiye sahip Selen adlı kullanıcı, eğlenceli ve rahatlatıcı videolarıyla aktif olarak Youtube’de yer alıyor.

ASMR
Selen ASMR

Günümüz dijital pazarlama araçları olarak da kullanılan bu tekniği Serenay Sarıkaya Head&Shoulders reklamında da görmekteyiz. Serenay, reklamda fısıldayarak ürünü pazarlamıştır. Bu şekilde bir nöropazarlama yoluyla reklamı seyredenlerin beynine satın alması için sinyal yollanmış oldu.

ASMR
Serenay Sarıkaya Head&Shoulders

Bu tekniğin işe yaradığını görenler, gelişen teknolojiyle somut bir ürün üretme işine girdiler. Bunun ilk örneği olarak, Acoustic Sheep ASMR videolarına reklamsız bir şekilde erişebileceğiniz bir kulaklık üretti.

ASMR’nin rahatlatma etkisi

Biyokinezi Nedir? Biyokinezi Nasıl Yapılır? adlı yazı dizimize de bakmanızı şiddetle öneriyoruz.

ASMR’yi Çocuklar İçin Nasıl Daha Güvenli Hale Getirebilirsiniz?

ASMR içeriğini olumlu ve sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için şunları yapmak iyi bir fikirdir:

  • YouTube’da Otomatik Oynatmayı kapatın.
  • Güvenli Arama’yı açın veya uygunsuz içeriğin ayarlanmasına yardımcı olun.
  • Uygunsuz içeriği filtrelemek için Kısıtlı Modu açın.
  • Yatmadan önceki saatlerde ekran süresini sınırlayın.
  • YouTube’da ebeveyn denetimleri veya ne kadar içerik tüketebileceğiniz konusunda kişisel sınırlar belirleyin.
  • Sonsuz kaydırmayı önlemek için TikTok gibi sosyal medya uygulamalarında zamanı sınırlayın.

ASMR ile ilgili duyumları herkes yaşamadığı için, bazı gözlemciler veya ondan hoşlanan insanlar genellikle bunu arkadaşlarıyla veya aileleriyle tartışamayacaklarını düşünürler çünkü bu, genellikle tuhaf veya tuhaf olarak görülen bir damgalanma ile birlikte gelir.

Daha genç izleyicilerin internette izlemekten hoşlandıkları içerik türleri konusunda olumlu olmalarına yardımcı olmak için çocuklarınızla ilgi alanları ve onları ASMR izlemeye neyin motive ettiği hakkında düzenli olarak konuşun. Asla bilemezsin – tüm aile için bir hobi haline gelebilir!

MUKBANG Nedir?

ASMR çılgınlığının yanında bir de MUKBANG akımı yer alıyor. MUKBANG tıpkı ASMR gibi uyumaya yardımcı olma, sakinleştirme ve rahatlama esaslı Güney Kore çıkışlı bir akımdır.

2009 yılında Güney Kore’de ortaya çıkan bu akımın Türkçe karşılığı “yemek yeme” anlamına gelmektedir. Yani uzun bir süre boyunca sessizce yemek yiyen bireyleri içeren videolardır. Bu akım, izleyen kişilerde ASMR’nin etkisini uyandırabilir.

İnsanlar aç olmasa bile, yemek yeme videolarını izlemekten büyük bir keyif alırlar ve gevşerler. MUKBANG çılgınlığı Kore’den çıksa da, artık tüm dünyada bu tür video içeriklerini görmek mümkün.

MUKBANG nedir
MUKBANG

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu