Reklam
Sağlık

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Reklam

Birçok insanda görülen en sık yaşanılan problemlerden birisidir mide yanması diğer deyişle mide ekşimesi. Mide yanmasına ne iyi gelir? Mide yanmasına neler sebep olur? gibi sorularınızın cevabı için buyrun yazımızın devamına…

Yemek borusu ve mide arasındaki kasın, yeteri kadar işlevini yerine getirememesi sonucu, yiyecek ve içeveklerin meydana getirdiği asitler ağzımıza kadar gelerek, acımsı bir tat bırakır.

Mide Yanması Sebepleri

Mide yanmasının en başlıca sebebi, tüketilen besinlerden kaynaklanır. Özellikle mide hassasiyetiniz varsa bu durum kolayca meydana gelebilir. Acılı, baharatlı gıdaların ve asitli içeceklerin tüketilmesi sonucu çok sık meydana gelebilir. Kola, kahve, baharatla hazırlanmış tavuklar en başlıcalarıdır.

aci
aci

Hızlı bir şekilde yemek yemek, hatta lokmaları çiğnemeden yutmanız da mideniz için oldukça zararlı bir durumdur. Bunun için mümkün olduğu kadar lokmaları iyi çiğneyerek, yavaş tüketmek gerekmektedir.

Mide yanması alerji, enfeksiyon hatta kanser belirtisi olabileceği gibi, yediğiniz bir yiyecek sonrası midenizin bu duruma tepkimesi olarak da tanımlanabilir.

Laktoz intoleransı olan bireylerin laktozsuz süt ürünleri tüketmesi midelerinin rahatlamasını sağlayacaktır.

Alkol ve sigara kullanımı da mide yanmasını tetikleyebilir.

Hamilelikte meydana gelen mide yanması da azımsanmayacak kadar çok sık görülen bir durumdur. Progesterone hormon düzeyinin artmasıyla birlikte mide yanması orta çıkabilir. Bu gibi durumlarda bol su tüketmeniz bu durumu yaşama ihtimalinizi düşürür.

Gün içinde yaşadığımız stres ve üzüntü miktarınızda mide yanmasını tetikleyici bir rol üstlenmektedir.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Mide Yanması Nasıl Geçer?

Midedeki asit dengesinin düzenlenmesini sağlamak için başvurulacak en başlıca yol süt tüketimidir. 1 bardak süt hatta mümkünse içine 1 çay kaşığı karbonat atıp; karıştırarak tüketeceğiniz süt midenize çok iyi gelecektir. Tabi laktoz intoleransınız var ise laktozsuz süt tercih etmenizi öneririm.

Mide Yanmasına Ne İyi gelir
Mide Yanmasına Ne İyi gelir

Eğer süt içmeyi sevmiyorsanız bir bardak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı karbonatı eriterek de tüketebilirsiniz.

Sürekli olarak mide yanması şikayetiniz var ise, yemek sonrası 1 bardak sıcak suyun içine yarım limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal, isteğe bağlı olarak ise bala 1 çay kaşığı zencefil karıştırılarak tüketmek de iyi gelecektir.

Leblebi tüketimi yapılabilir.

Her gün düzenli egzersiz de midenize iyi gelecektir.

 

Hamilelikte Mide Yanması

Bebeğinizin her geçen gün büyümesi sonucu mideyi baskılaması, progesterone hormonunun hamilelikte artış göstermesi hamilelikte mide yanmasına yol açabilir. Hormonların vücutta salınımı sonucu sindirim yavaşlar ve midenin boşaltımı gecikir.

Hamilelikte özellikle doğal beslenmek çok önem taşıyor. Hamilelikte sizde mide yanması yaşıyorsanız yukarıdaki alternatifleri değerlendirebilirsiniz.

Hamilelikte vitamin deposu olan meyveleri tüketmek oldukça faydalı. Fakat mide yanması şikayetiniz var greyfurt, portakal gibi gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.

hamilelikte mide yanmasi
hamilelikte mide yanmasi

Eğer her gece mide yanması yaşıyorsanız, havalar çok sıcak olmadığı müddetçe baş ucunuza koyacağınız bir bardak sütü tüketebilirsiniz.

Kaslarda gevşeme de hamilelikte görülür. Bu durumda mide kapakçığı kasının işlevselliğini etkiler. Bu durum mide yanmasında baş rollerdedir.

Özellikle hamilelikte kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Yemekten sonra ekstra çöken ağırlık sizi daha fazla yorgun hissetmenize sebep olabilir. Çözüm olarak ise yemek yedikten sonra uzanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat bu yaptığınız uygulama sindirim sistemini yavaşlattığı için midenize iyi gelmeyecektir.

Hamilelikte mide yanması ne zaman geçer? diyorsanız ise doğuma yaklaşan zamanda geçmesi muhtemeldir. Bebeğin kafasının doğum kanalına doğru dönmesi bu durumu sağlayacaktır.

Yatış pozisyonunuz da etkilidir. Sizi rahatsız etmeyecek şekilde yastığınızın yukarıda olması mideyi rahatlatır.

Mide yanmasına ne iyi gelir? başlıklı yazı dizimiz umarım sizin de mide yanmalarınıza çözüm olacak niteliktedir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu