Reklam
Sağlık

Exoderil 1 Krem Ne İşe Yarar?

Reklam

Exoderil 1 krem mantar kaynaklı rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Etken maddesi Exoderil Naftifin Hidroklorür olan krem mantarın cilt yüzeyinde yayılmasına engel olur.

Doktor reçetesiyle satılan kremin 15 gr ve 30 gr olacak şekilde iki farklı tüp formu mevcuttur. Exoderil ilacı İstanbul Gebze’de Exoderil Sandoz İlaç San. Ve Tic. A.Ş taradından üretilmektedir.

Egzama hastalığı ile birlikte oluşan iltihabi durumlarda, derinin yüzeyine yayılan mantar enfeksiyonlarında ve maya benzeri mantarların tedavisi amacıyla reçete edilmektedir.

İçindekiler

Exoderil Krem Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Exoderil 1 krem mantara bağlı olarak oluşan belirtilerin hafifletilmesi için kullanılır. Kol altı, meme altı ve testislerde görülen kaşıntı yapan mantar türlerinde etkilidir. Pul pul bir görüntü oluşturan ve lekelere sebep olan mantar hastalığı el, tırnak ve ayak bölgelerinde sıkça görülür. Ayrıca kol, bacak ve vücut geneline yayılan özellikte mantar türleri de mevcuttur. Bu krem sayesinde mantarın yarattığı kızarıklık, kabartı ve renk değişimlerinin önlenmesi mümkün olmaktadır.

Bunların yanı sıra, “Exoderil krem vajinaya sürülür mü?” sorusu oldukça merak ediliyor. Vajinal mantarın yarattığı kaşıntı ve mantar problemleri için vajinanın iç kısmına sürebilirsiniz. Ancak bu kremi regl iken kullanmanız önerilmiyor. 

Exoderil 1 Krem Nasıl Kullanılır?

Exoderil 1 krem
Exoderil kremin kullanımı
 • Bu krem, doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda kullanmanız gereken bir ilaçtır. İlacı kullanmadan önce krem sürülecek olan bölgeyi yıkayarak temizlemeniz ve kurulamanız gerekiyor.
 • Ciltte problemli olan alana nohut büyüklüğünde bir parça alarak sağlıklı derinin 2 cmlik bölümüne etrafa fazla yaymadan masaj yaparak sürebilirsiniz.
 • Kol altı, meme altı, bacak içi gibi kıvrımlı deri olan yerlere uygularken üzerini mutlaka gazlı bezle kapatmanızı tavsiye ederiz.
 • Tırnak mantarı için kullanırken tırnağınızı mümkün olduğunca kısa kesmeniz önemlidir. Gece yatmadan önce kremi sürüp üzerini kapatmanız gerekir.
 • Exoderil krem düzenli ve doktorunuzun önerdiği dozda kullandığınızda durumunuza göre tedavi süreniz 1 ay ile 6 ay arasında değişir.

Exoderil Kremin Kullanılmaması Gereken Durumlar

 • Açık yarada
 • Alerjik bünyeye sahip kişilerde
 • İltihaplı deride
 • Yeni doğmuş olan bebeklerde
 • Hassas ciltlerde 

Exoderil Krem Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 • Exoderil krem kullanırken düzenli olarak uygulama yapmalısınız.
 • Kremi süreceğiniz bölgeyi iyice yıkayıp temizlemelisiniz. Sonrasında da bölgeyi kurulamanız gerekir.
 • Enfeksiyon tamamen geçinceye kadar sauna veya buhar banyosu gibi alanları kullanmamalısınız.
 • Kremi sürerken etrafa fazla yaymamaya dikkat ediniz.
 • İçeriğinde bulunan alkol sebebiyle deride alerjik reaksiyon ile karşılaşmanız olası.
 • Tedavinin tamamen bitmesi için iyileştikten sonra 14 gün daha kullanmanız önemlidir.

Exoderil Kremi Kimler Kullanabilir?

Doktor kontrolü sonrasında tedavi için verilen Exoderil kremi önerilen koşullarda kullanabilirsiniz. Hamilelerde, çocuklarda ve yaşlılarda doktor tarafından verilen şekilde ve dozda kullanım önemlidir. Bunun dışında kesinlikle kullanılması tavsiye edilmez.

Diğer ilaçlarla etkileşimi gözlenmemiştir. Ama yine de sürekli kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danışmanızı öneririz. Düzenli kullanımda istenen sonucu elde edebilirsiniz. Kullanımı unutulduğunda bir sonraki dozla devam edilmesi mümkündür.

Exoderil Krem Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Mantar enfeksiyonları yaşanan bölgede kaşıntı veya iltihaplanma durumu ile karşılaşabilirsiniz. Exoderil krem bu durumda rahatsız olan bölgenin tedavisinde kullanılır.

Exoderil kremi kullanmaya başladığınızda hastalık belirtilerinde azalma gözlemleyebilirsiniz. Ama tedavinin tamamlanması için düzenli olarak ilacı kullanmanız gerekiyor. Bu sayede tamamen iyileşme gerçekleşecektir. Bu süre bir ay olarak belirtilmektedir. Ayrıca iyileşme olsa da 14 gün daha kullanmanız öneriliyor.

Exoderil Kremin Yan Etkileri

Exoderil 1 krem genel olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar veren bir ilaçtır. Bu ilacın yan etkisi çok nadir olarak gözlenmektedir.

Kremi gece yatmadan önce kullanmanızı tavsiye ederiz. Eğer kremi kullandıktan sonra cildinizde kızarıklık, kaşıntı, döküntü, yanma gibi beklenmeyen durumlarla karşılaşırsanız, hemen ılık suyla yıkamanız gerekiyor. Bu sayede, kremin etkisinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca sıkıntılarınız devam ederse en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman bir doktordan yardım almanızı öneririz.

Fucidin Krem Nedir? Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Galebe Krem Ne İşe Yarar? | Kullanım Alanları

Fucicort Krem Nedir? Niçin Kullanılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu