Reklam
Güncel Hayat

Telefon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Reklam

Öyle ya da böyle, birçok insan telefonlarına bağımlı. İnternet ve akıllı telefonlar pek çok şey için harika olsa da yorucu da olabiliyor.

Ortalama bir kişinin telefonunu günde 47 kez kontrol etmesiyle , bu, günde 3 saatin cep telefonunda harcanmasına ve günde 2.617 kez telefonlarına cevap verilmesine neden oluyor!

Ayrıca, telefonunuzda geçirdiğiniz zaman size mal oluyor. Örneğin, telefonunuzu aşırı kullanmak, gelecekteki kariyer hamlelerine veya aile ilişkilerine zarar verebilir.

İçindekiler

Telefon Bağımlılığı Nasıl Geçer?

Telefonlar iyi ve faydalıdır… onun sayesinde şu anda bu makaleyi okuyorsunuz. Ancak izin verirsek hayatımızda negatif bir varlığa dönüşme potansiyeline sahip olduklarını çok iyi biliyoruz. İşte telefon bağımlılığını bırakmanıza ve dikkat dağınıklığına direnmenize yardımcı olan şeyler.

Telefon bağımlılığı
telefon bağımlılığı nasıl geçer

1. Bildirimleri Kapatın

Anlık bildirimlerinizi kapatmak, telefon bağımlılığınızı durdurmak için yapmanız gereken ilk şeylerden biridir. Tüm uygulama bildirimlerini devre dışı bırakarak, telefonunuza ne kadar baktığınızı kontrol edersiniz.

2. En Dikkat Dağıtıcı Uygulamalarınızı Silin

Telefonunuzdaki hangi uygulamalar dikkatinizi en çok dağıtıyor? Muhtemelen en sık kontrol ettiğiniz birkaç uygulamayı biliyorsunuzdur. Örneğin, telefonunuzda Facebook veya Facebook Messenger uygulaması yok. Bir şeyi kontrol etmek isterseniz, bunu web versiyonunda yapmayı deneyin.

Sosyal medya uygulamalarınızdan ayrılmakta zorlanıyorsanız, bunları klasörlere koyabilirsiniz. Tüm uygulamalarınızı, klasörün ikinci sayfasında en dikkat dağıtıcı uygulamalar olacak şekilde bir klasöre koyun. Bu, uygulamayı açmayı iki dokunuşla artırır; bu, bazı günlerde kötü alışkanlığınızı durdurmak için ihtiyacınız olan tek şey olabilir.

3. Uygulama Zaman Sınırlarını Belirleyin

Hemen hemen her telefonda ekran süresini kontrol edebilirsiniz. Daha spesifik olarak, telefonunuzda ne kadar zaman harcadığınızı ve en çok hangi uygulamaları kontrol ettiğinizi görebilirsiniz. iOS kullanıyorsanız, raporunuzu görmek için Ayar > Ekran süresi’ne gidin. Android kullanıyorsanız Dijital Denge işlevini deneyin.

Telefonunuzdaki uygulamaları ne kadar kullandığınızı analiz edin ve bunlar için günlük bir sınır belirleyin. Bir sınıra ulaştığınızda, telefonunuz size bir bildirim verir. Devam etmek için bilinçli olarak ’15 dakika daha’ seçeneğini tıklamanız gerekiyor.

Bu çok büyük bir engel olmasa da, dikkatsiz kaydırma yaptığınızın farkına varmanız ve davranışı kırmanız için yeterli olabilir.

4. Telefonunuzu Çantanızda Bırakın

Telefonunuz görüş alanınızda değilse, ondan uzak durmak daha kolaydır. İşe gittiğinizde, telefonunu çantanızda bırakın. Eve geldiğinizde telefonu çantanızda bırakın. Bu, telefonunuzu daha az kullanmanın kolay bir yoludur. Acil bir şey olursa, telefonunuzun çaldığını yine de duyacaksınız. Gözden ırak olan gönülden de ırak olur.

5. Telefonunuzu Gri Tonlamaya Ayarlayın

Telefonunuzu gri tonlamaya ayarlayarak elinize almayı daha az çekici hale getirin. Gün boyunca aldığınız renkleri ve girdileri azaltır.

Anlık bildirimleri kapatarak telefonunuzda daha az zaman harcayabilir, en dikkat dağıtıcı uygulamaları silebilir, uygulama limitleri belirleyebilir, telefonunuzu çantanızda bırakabilir ve telefonunuzu gri tonlamaya ayarlayabilirsiniz.

Cep telefonları, çeşitli amaçlar için kullanılan harika ve yararlı araçlar olabilir. Kendinizi düşüncesizce telefonunuzda gezinirken bulduğunuzda, bunlar bir ek olmaktan çok dikkat dağıtıcı bir hal alır.

6. Telefonunuzu Yatağınızın Yanında Şarj Etmeyin

Çocuklarınızı telefonlarından uzak tutmanın en iyi yolunu bilmek ister misiniz? Çözüm basit. Telefonlarını yatak odalarında şarj etmelerine izin vermeyin.

Ayrıca kendinizi telefonunuzdan bir süre uzak tutmanın harika bir yolunu bilmek ister misiniz? Yatak odanızda telefonunuzu şarj etmeyin.

Telefonu aşırı kullanımın olumsuz etkilerinin çoğu (zayıf uyku, engellenen iletişim ve yakınlık), cep telefonunuzu yatak odanızdan uzak tutarak ortadan kaldırılabilir.

İnternet Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Alışveriş Bağımlılığı Nedir? Alışveriş Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Sosyal Medyanın Avantajları ve Dezavantajları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu