Reklam
SağlıkGenelGüncel Hayat

Ödem Nedir? Ödem Nasıl Atılır?

Reklam

Birçok kişinin ağzındadır ‘ödem’ kelimesi. Peki ödem nedir? Ödeme Neler Sebep Olur? Ödem nasıl atılır?  gibi sorularınıza cevap arıyorsanız buyrun yazımızın devamını okumaya.

Ödem Nedir? Neden Oluşur?

Hücreler arası sıvılarda olağan dışında bol miktarda kan plazması toplanması olarak da adlandırabiliriz. Halk arasında ise el, ayak ve karın bölgesinde belirli bir sebebe bağlı olmadan oluşan şişliklere ödem deniyor.

Vücuttan atılamayan sular eklemlerde birikmektedir. Bu durum ise gün içinde dahi aşırı kilo farklılıklarına yol açabilmektedir.

Ödem oluştuğu zaman ayakkabı giymekte hatta yürümekte dahi zorlanabilirsiniz. Ödem oluşumunun birden fazla sebebi bulunmaktadır. Aşırı kilo, hava değişimi, tuz tüketimi hatta hormonal değişime bağlı regl dönemini dahi bu sebepler arasında sayabiliriz.

lenf nodlarında oluşan ameliyatlar sonucunda da ödem meydana gelebilmektedir.

Genellikle günümüzdeki meslekler masa başı olarak kategorize edebileceğimiz meslekler. Bu meslek gruplarında hareket alanı kısıtlı olduğu için özellikle spor faaliyetlerinden uzak yaşıyorsanız ödem oluşumuna zemin hazırlıyorsunuz diyebilirim. Yeterli hareket alanının olmaması kan dolaşımının azalarak ödem oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Tuzlu yiyecekler tüketmek, tuz oranı yüksek sodalar tüketmek de suyun dışarı çıkmasına engel olacağı için ödeme neden olabilmektedir.

Isı artışının olması daha genel bir tabirle yaz ayının gelmiş olması damarlarda genişlemeye yol açacağı için ödeme de zemin hazırlayabilmektedir.

Ödem Nedir Ödem Nasıl Atılır
Ödem Nedir Ödem Nasıl Atılır

Ödem Nasıl Geçer? Ödem Nasıl Atılır?

Dengeli beslenme ve hareket alanınızı genişletmek ödem oluşumunu engellemek için atılacak doğru adımlardandır.

Metabolizmanızı hızlandırmak amacıyla bol yeşillikli besinler tüketmeye özen gösterin.

Yemeklerinizde aşırı tuz tüketme alışkanlığınız var ise artık bırakmanın zamanı geldi diyebiliriz. Tuz oranı yüksek sodalarıda mümkün mertebe az tüketmeniz gerekmektedir.

Tuzun yanında şekeri de eklememiz gerekiyor. Bol şeker tüketimi de suyun vücutta kalmasını sağlayacağı için şekeri dengeli kullanmak gerekiyor.

Kilonuzun fazla olduğunu düşünüyorsanız diyetisyen desteği ile zayıflayabilirsiniz. Bunun yanında spor yapmak da hem kilo vermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda hareket etmek ödem oluşumunu engelleyici rol üstlenmektedir.

Sıcak banyo, sauna gibi aşırı sıcak ortamlarda bulunmamak.

Alkol, kafein, tütün ürünleri kullanmamaya özen gösterin.

Muz, kayısı, yeşil çay, ananas, nar, yoğurt gibi besinleri tüketmek de ödemin atılmasında önemli rol üstlenmektedirler.

Uzun süre dinlenecekseniz ayaklarınızı yukarı kaldırmaya özen gösterin. Bunu bir yastık yığını desteğiyle de yapabilirsiniz.

Sıkıştırma çorapları, ayak bileğinizde veya alt bacağın etrafında basınç yapan çoraplardır.

Ödem Belirtileri Nelerdir?

Vücudunuzun eklem bölgelerine parmağınızla bastırdığınızda çukurlaşma beklenilenden uzun süre kalıyorsa ve eski haline geç dönüyorsa ödemden şüphelenebilirsiniz.

Ödem çok sık olarak el, ayak ve bileklerde görülebilmektedir. Bunun için aynı noktadan her iki uzvu mezura desteğiyle ölçebilirsiniz.

vücuttaki ödem nasil atilir
vücuttaki ödem nasil atilir

Yine de ödemi el ile teşhis edebilmek oldukça zordur. Eğer ödemden şüpheleniyorsanız doktora gitmenizde fayda vardır.

Ödem oluşumunun önemsiz nedenleri olabileceği gibi ciddi rahatsızlıklarında habercisi olabilmektedirler. Böbrek hastalıkları, varisler, karaciğer hastalıkları hatta kalp yetmezliğine kadar gidebilir.

Ayaktaki Ödem Nasıl Atılır?

Ayak ödemi yanlış ayakkabı kullanımı, burkulma ve kramplar sonucu biriken sıvılardan kaynaklı oluşabilir.

Ayak ödemini atma denilince akla ilk gelen çözüm bölgeye buz uygulamaktır. Plastik bir poşete veya beze saracağınız buzları ödemin oluştuğu bölge üzerine tutabilirsiniz. Bunun yanında buz yerine soğuk suda tercih edebilirsiniz. Ayaklarınızı koyabileceğiniz bir kabın içerisine soğuk su doldurun. Her gün 15-20 dakika ayaklarınızı soğuk suda bekletebilirsiniz.

Yine ödemin oluştuğu bölgeye salatalık dilimi koyarak sarabilirsiniz.

Ödem Nedir? Ödem Nasıl Atılır? adlı yazı dizimiz umarım faydalı olmuştur.

İlgili Makaleler

reklam
Başa dön tuşu