Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Ozon Terapi Nedir? Fiyatları Ne Kadar?

Reklam

İnsan sağlığı için en önemli unsurlardan biri ozon gazının ozon tedavisi/ozon terapi olarak adlandırılan vücut için en faydalı şekilde kullanılmasıdır. Ozon tedavisi bir nevi detoks yöntemidir.

Hastalıklı veya hasarlı bölgelere oksijen temini artırılarak bölgenin sağlıklı dolaşım düzeyine ulaşılması hedeflenir. Ozon tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirir ve insan vücuduna direnç kazandırır. Sadece yaşlanmayı geciktirmekle kalmaz, birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Mantar ve zararlı virüsler ozonla temas ettiklerinde yok olurlar. Tedavi yöntemi hastalığın boyutuna ve tipine göre belirlenir.

İçindekiler

Ozon Terapi Nasıl Yapılır?

Ozon terapi, hastaya ve hastalığına özgü olarak çeşitli yöntemlerle uygulanmaktadır. Bu uygulamalardan birçoğu, doktor veya hastanın şikayetine göre belirlenir. En çok tercih edilen yöntem ise majör yöntemdir. Majör yöntem, bağışıklığın güçlendirilmesine ve hastalıklara karşı korunma ve vücut direncini artırmada etkisi olduğu için yoğun talep vardır.

Lokal Ozon Tedavisi Nedir?

Kişinin hastalığına göre uygulanan lokal ozon tedavisi, uygun dozda hazırlanan ozon ve oksijen karışımının eklemler, kas, tendon, deri üzerine ya da vücut boşluklarına uygulanır. Lokal ozon tedavisinde aşılama ve torbalama yöntemleri bulunuyor.

Ozon Tedavisi Faydaları

Uzun yıllardır güvenle kullanılan bu yöntemin birçok insanı sağlığına kavuşturduğu ancak ozonun dikkatli ve uzmanlar tarafından uygulanması gerektiği mümkündür. Ozon tedavisi faydaları şunlardır:

1. Geliştirilmiş Bağışıklık Sistemi

Ozon tedavisi, enfeksiyonla savaşmak için bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir. Ozon, iltihabı azaltmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir. Birçok insan, düzenli olarak vücudun bazı bölgelerinin iltihaplanmasına neden olan koşullardan muzdariptir. Enflamatuar belirteçler genellikle astımı olan kişilerin kanında bulunur. Enflamasyon, sağlık profesyonellerinin oksidatif stres olarak adlandırdığı vücuttaki serbest radikaller ve antioksidanlar arasında bir dengesizliğe yol açabilir. Bu tür stres, ağrı ve rahatsızlık ile ilişkilidir.

Düzenli olarak ozon tedavisi alan kişiler, tipik olarak oksidatif stresten kaynaklanan inflamasyonun azaldığını düzenli olarak bildirirler. Ozon tedavisi iltihabı yönetilebilir tutar ve bu da artrit ve Crohn hastalığı gibi iltihaplı durumları kontrol altında tutar.

Ozon içindeki antioksidan özellikler, kalıcı iltihaplanmanın neden olduğu hasarı iyileştirmeye yardımcı olur. Vücudun ve insan DNA’sının iyileşmesi, genel enfeksiyon veya hastalık riskini azaltır.  Birçok kronik inflamatuar hastalık ve bağışıklıkla ilgili bozukluklar, ozon tedavisi ile önemli ölçüde iyileşebilir.

2. Birçok Hastalığa Karşı Dirençli Olmayı Sağlar

Zamanla bakteriler antibiyotiklere direnmeyi öğrenmiş ve adapte olmuştur. Devam eden ozon çalışmaları, bir enfeksiyon kontrol özellikleri tabakası içerdiğini buldu. Ozon tedavisi sadece bazı akut bakteriyel enfeksiyonları çözebilir. Kene ısırması durumunda Ozon enfeksiyonu 48 saat içinde tedavi eder.

3. Beyin Dokusu Hasarını Geri Döndürebilir

Bir kişi, beyni oksijen kaynağından mahrum bırakan bir felç geçirdikten sonra. Beynin hasar gören bölgesi penumbra olarak bilinir. Hasarı azaltmak için yapılacak en iyi hareket, oksijeni olabildiğince çabuk eski haline getirmektir.

4. Tekrarlayan Kalp Krizi Riskini Azaltır

Kalp krizi geçiren kişiler için ikinci veya üçüncü kez kalp krizi geçirmesi nadir değildir. Ozon tedavisinin tekrarlayan kalp krizi olasılığını, oksijen eksikliğinden ölü doku gelişimini veya kalp krizinden sonra aritmi olarak da bilinen anormal veya düzensiz kalp atış hızını önemli ölçüde azaltabileceğine dair kanıtlar bulunmuştur.

Ozon tedavisi ne kadar hızlı alınırsa o kadar iyidir. Hastalar tedaviyi hızlı bir şekilde aldığında ve tedavi sıklıkla alındığında, tekrarlayan kalp krizi riskini o kadar azaltır.

5. Vücut Detoksuna Yardımcı Olur

Aldığımız önlem miktarı ne olursa olsun, toksinler esasen kaçınılmazdır. Toksinlerin insan vücudu ve kendini iyileştirme yeteneğinden enfeksiyonla mücadeleye kadar işleyişi üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Bununla birlikte, toksinlere karşı savaşmak için atabileceğimiz adımlar var. İlk yol, diyeti iyileştirmek ve vücudumuza ne koyduğumuzu izlemek. İkinci yol ise düzenli ozon tedavileridir. Ozonun metabolizmayı hızlandırdığı ve genel sağlığı iyileştirdiği gösterilmiştir.

6. Kronik Yaraları İyileştirir

Bir dizi çalışma, düzenli Ozon tedavilerinin kronik yaraların tedavisinde hayati bir rol oynayabileceğini öne sürdü. Ozon tedavisi, diyabetik hastalarda ayaklarında gelişen ülserlere yardımcı olmak için etkin bir şekilde kullanılmıştır.

7. Ağrı Kesici Özelliğe Sahiptir

Uzmanlar, insanların %75-85’inin hayatlarının bir noktasında sırt ağrısı çekeceğini tahmin ediyor. Sağlık uzmanları, ozon tedavisinin anti-inflamatuar özelliklerinin sırt ağrısı çekenlere rahatlama sağlayabileceğini buldu.

8. Kök Hücreleri Onarır

Kök hücreler, insan vücudunun tamamında hücre üretmek için sürekli çalışmaktadır. Kalbe, beyne, sinirlere ve vücudun diğer birçok çalışan bölümüne yardım sağlayan hücrelerdir.

Son kanıtlar, Ozon terapisinin bir hücrenin yeniden etkinleştirme yeteneğini geliştirebildiğini ve bu da kırık hücrelerin daha hızlı ve daha iyi onarılmasını sağladığını göstermektedir.

9. Hücre Oksijenasyonu Sağlar

Dokuların oksijene yeterli erişimi olmadığında doku ölümü meydana gelir. Anemiden muzdarip kişilerde Hipoksi riski daha yüksektir. Tüm kan dolaşımı boyunca bir astım krizi sırasında akciğerler gibi alanlarda hipoksi oluşabilir.

Ozon tedavisi, vücuda hazır oksijen sağlama yeteneğine sahip olduğundan, kemoterapi ve radyoterapinin yanı sıra hipoksik tümörlerin seçilmesine yardımcı olabilir.

10. Daha Sağlıklı Cilde Sahip Olmanızı Sağlar

Son yıllarda insanlar ozon tedavisini ciltlerini iyileştirmenin bir yolu olarak kullandılar. Daha önce bahsedildiği gibi, Ozon terapisi oksijeni hücreler için hazır hale getirir, cilt hücrelerinin oksijene ihtiyacı vardır.

Ozon terapisi ile artan oksijenasyon, hücrelerin iyileşmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Ek antioksidan özellikler, iyileştirilmiş ve gençleşmiş cilde yol açabilen kolajen ve elastin aktivitesini artırabilir. Kim daha sağlıklı bir cilt istemez ki?

Ozon Tedavisi Kaç Dakika Sürer?

Ozon tedavisinde major tedavi uygulaması yaklaşık 20 dakika ile 30 dakika sürerken; minör tedavi uygulaması ise, sadece 30 saniye sürer.

Ozon Tedavisi Öncesi Sonrası

Ozon terapi öncesi yapılması gerekenler;

 • Tedavi öncesinde doktorunuza kullanmış olduğunuz ilaçlar, uygulamış olduğunuz diyetleri yakın zamanda bıraktıysanız bile bildirmeniz gerekir.
 • Genetik hastalıklar, alerjiler veya diğer tüm şikayetleriniz ve geçmişte bunların nasıl tedavi edildiği de söylenmelidir.
 • Terapi öncesinde kan gazı değerleri, laboratuvar değerleri ve akciğer fonksiyon testleri yaptırmanız istenecektir. Sonuçlara göre, doktorunuz tedaviye başlayıp başlayamadığı kesinleşecektir.
Ozon terapi
ozon tedavisi öncesi sonrası

Ozon terapi sonrası yapılması gerekenler;

 • Tedaviden sonra fazla efor sarf edilmemelidir.
 • Zararlı alışkanlıklar bırakılmalı ve su içme miktarı artırılmalı.
 • Düzenli egzersiz, yürüyüş ve ayrıca diyet  uygulanmalıdır.
 • Sigara ozonun tedavi edici etkisini azalttığından sigara bırakılmalıdır.

Ozon Terapi Zayıflama

Ozon terapinin zayıflamaya da faydası bulunuyor. Ancak bunun için birkaç farklı ozon yöntemi kullanılabilir. İlki, ozon sauna yöntemidir. Burada, tek kişilik bir kabin içerisine girilip sıcak ve buhar sayesinde vücut terleyerek vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur.

Ozon terapi
ozon terapi ile zayıflama

İkinci ozon terapi ile zayıflama yöntemidir. Bu yöntemde, damar yolu ile kan ozonlama yapılır. Yani hastadan alınan kan, ozonla karıştırılıp vücuda tekrardan geri gönderilir. Böylelikle, metabolizma hızlandırılır ve kan şekeri dengesi düzenlenir. İnsülin direnci kırılınca haliyle şeker yakılması gerçekleşir.

Son yöntem ise, ozon enjeksiyonudur. Bir diğer ismi ozon lipoliz olan bu yöntemde, inceltilmek istenen bölgeye ozon gazı mezoterapi iğneleriyle enjekte edilir. Burada bölgesel zayıflama hedeflenir. Özellikle göbek ve basen gibi bölgelere uygulanarak, buradaki yağların yakılması sağlanır. Ozon lipoliz uygulamasından sonra, egzersiz yapılması ve bol su tüketilmesi önerilir.

Ozon Terapi Cilt Bakımı Yaptıranlar

Ozon terapi cilde de uygulanabiliyor. Daha sağlıklı bir cilde kavuşmayı sağlayan bu uygulamada, akne, egzama ve hücre yenileme yararı sayesinde oldukça talep görüyor. Yüze ozon tedavisi yaptıranlar ise, genel anlamda olumlu yorumlarda bulundular.

Ozon Sauna Terapi

Atmosferin en önemli gazı olan ozon, 150 yıldan daha uzun süredir hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.  Ozon sauna sıcak bir kabin içinde deri yoluyla vücuda oksijen verilmesidir. Ozon buhar tedavisi olarak da bilinen bu yöntemde hem sauna hem de ozon tedavisini aynı anda almış olacaksınız.

Ozon buhar tedavisini neden tercih etmeniz konusunda şu faydaları sıralayabiliriz:

 • Lenfatik sistemin toksinlerden arınmasına yardımcı olur.
 • Cildi temizler.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Kasları gevşeterek rahatlamanızı sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi astım, şeker hastalığı ve kanser gibi hastalıklara karşı destekler.
 • Enerjiyi artırır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Stresi minimuma indirger.

Nondo Ozon Sütü Nedir? Nasıl Kullanılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu