Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

İpek Kirpik Kimlere Yapılır? İpek Kirpik Ne Kadar Kalıcı?

Reklam

Seyrek, kısa, düz kirpiklere sahip olanlar, rimel gibi makyaj ürünlerine alerjisi olanlar ve ayrıca daha kıvrımlı kirpiklere sahip olmak isteyenlere ipek kirpik uygulaması yapılır.

İçindekiler

İpek Kirpik Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Kirpik uygulaması yaptırdıktan ilk 24 saat oldukça önemli. Zira, 24 saat içerisinde kirpiklerinizin bozulmaması için bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. İlk 24 saat içerisinde sırt üstü uyuyun ve kirpiklerinizi su ile temas ettirmeyin. 
  • İpek, mink veya kaşmir kirpiği uygulaması sonrası yağsız makyaj malzemeleri kullanmalısınız. Ayrıca rimel kullanmamanız gerekiyor.
İpek kirpik
İpek kirpiğin üzerine rimel sürülür mü
  • Kirpiklerinizi her gün düzenli olarak fırça ile taramalısınız. 
  • Duşa, havuza veya denize girebilirsiniz. Ancak çok sıcak duş ve saunadan kaçınmanız gerekir.
  • Kirpik protezini uzun süreli kullanmak istiyorsanız, gerekli bakımlarını yaptırmalısınız. 
  • Olası kirpik dibi iltihaplanması ile karşılaşmamak için gözünüzü ovalama ve elleme gibi hareketlerden kaçınmalısınız. Temiz bir havlu ile hafif hafif bastırarak gözünüzü rahatlatabilirsiniz.
  • Kirpiklerinizle alakalı bir problem yaşadığınızda, işlemi yaptırdığınız yere giderek durumu anlatın. Onlar size yardımcı olacaktır.

İpek Kirpik Ne Kadar Dayanır?

Bu uygulama ortalama 1,5 saat sürüyor. Daha sonra, ayda 1 kere bakıma gelmeniz gereklidir. İpek kirpiklerin kalıcılığı ise, 3 aydır. 

İpek Kirpik Ne Zaman Dökülür?

Normal şartlarda ipek kirpiklerin kalıcılığı 4 hafta sürer. Hatta herhangi bir dökülme sorunu yaşamamış ve uygulama sonrası bakımını tam anlamıyla yapmış kişilerde de bu süre 6 haftaya kadar çıkar. 

Ayrıca ipek kirpiklerin dökülmesi 5-10 gün içerisinde gerçekleşir. 

İpek Kirpikle Abdest Olur Mu?

Saç ektirme gibi takma kirpik uygulaması yaptırmak da caiz değildir. Ancak abdest ve gusül açısından sorulursa, takma kirpik uygulaması yapıştırıldığı için, abdest alırken de yüz yıkamak farz olduğundan hem abdeste hem de gusle engeldir. Her kılın altında bir cünüplük vardır. 

Kirpik uygulaması yaptırmadan önce abdest alıp işlemi başlatabilirsiniz. 

İpek Kirpik Varken Eyeliner Sürülür Mü?

Eğer ipek kirpikleri yaptırdıysanız, birçok şeye veda etmeniz gerekiyor. Bunlar; eyeliner, rimel, göz kalemi ve kirpik kıvırıcı.

İpek Kirpik Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Evde ipek kirpikleri çıkarmanın yolunu adım adım söyleyeceğiz. Bunun için adımları takip etmeniz yeterli.

İpek kirpik
İpek kirpikleri evde nasıl çıkarabilirim
  • Sıcak bir duş alın ya da yüzünüzü sıcak suyun buharına tutup bekleyin. Böylelikle, ipek kirpikleriniz yumuşamaya başlayacaktır.
  • Yağ bazlı makyaj temizleme suyunu önce çalkalayın, ardından, makyaj pamuğuna döküp gözünüzün üzerinde yaklaşık 30 saniye tutun. Sürenin ardından, elinizi hafif yana kaydırarak pamuğu çekin. Eğer ipek kirpikler çıkmadıysa bu işlemi tekrar uygulayın.

Ancak yağ bazlı temizleyici ile gözünüzü ovmayın. Pamuğu sert bir şekilde gözünüzden çekmeyin. Kirpiklerinizi çekerek çıkarmaya çalışmayın. Ayrıca kirpikleri çıkarmak için makyaj temizleme mendilleri kullanmayın.

  • İpek kirpikleri çıkardıktan sonra kirpik kıvırıcı aletini kullanmaya bir süre ara verin. Zira, ipek kirpikler kendi kirpiklerinizi yorduğu için kirpiklerinizin biraz dinlenmeye ihtiyacı olacak. Kirpik kıvırıcı da kirpiklerinizi şekillendirirken hasara da yol açacağı için birkaç zaman kullanmamanız iyi olacaktır. 

İpek Kirpiğin Zararları Var Mı?

Kirpikleri yapıştırmada kullanılan yapıştırıcı alerji yapabilir. Kaşıntı, yanma ve tahriş ile karşılaşmanız olası. Bundan dolayı, olası bir alerjik durumla karşılaşmamanız için hassasiyetinizi teyit ettirin.

Ayrıca kullanılan yapıştırıcı kalitesiz ise, kendi kirpikleriniz zarar göreceği gibi ipek kirpiklerin ömrü bittiğinde kendi kirpikleriniz de dökülecektir. Bu yüzden, uzman kişilerin elinde, güvenilir ve profesyonel merkezlerde yaptırın. 

Bunun yanı sıra, yapay kirpikler takılacağı için gözünüzde bir ağırlık hissedebilirsiniz.

İpek Kirpik Acıtıyor Mu?

İpek kirpik uygulamasında kirpik taneleri tek tek yerleştirildiği için işlem uzun sürüyor. Ayrıca yerleştirme sırasında göz kenarlarına doğru yapıştırıcı uygulandığı için hafif yanma hissedebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu