Reklam
Sağlık

Parafon Ağrı Kesici

Reklam

İlacın aktif bileşenleri parasetamol ve klorzoksazondur. Parafon ağrı kesici Tablet, analjezik ve kas gevşetici bir maddedir. İskelet kaslarının kasılmasını gevşetebilir, etkilenen kasların ağrısını azaltabilir ve kasların daha fazla hareket etmesini sağlayabilir.

Parafon, fizik tedavi, dinlenme ve iskelet kası ağrısını ve spazmı hafifletmek için diğer yöntemlere ek olarak; ortopedik cerrahide; kas, eklem ve tendon hastalıklarında; sırt ağrısı, burkulma ve yaralanmalarda, boyun sertliğinde, Enflamatuar veya travmatik kas hastalıkları ve boyun, omuzlar ve kollardaki ağrının neden olduğu durumlarda kullanılır.

Parafon Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Parafon, çoğu iskelet kası hastalığında ortaya çıkan ağrı, gerginlik ve hareket kısıtlılığını ortadan kaldırabilen ve semptomları iyileştiren bir ilaçtır. Parafon ağrı kesici 20 adetlik blister ambalajlarda karton kutu içerisinde ambalajlanmaktadır. Tabletin yuvarlak, kavisli bir kenarı, sarı-yeşil tabletin bir tarafında katlama çizgisi ve diğer tarafında “C” logosu bulunur.

Parafon Ağrı Kesici Hakkında Her Şey
Parafon Ağrı Kesici Hakkında Her Şey

PARAFON, aşağıdaki durumlarda iskelet kası ağrısı ve krampları (istemsiz kasılmalar) ile ilgili rahatsızlığı tedavi etmek için fizik tedavi, dinlenme ve diğer yöntemlerde kullanılabilir:

 • Sırt ağrısı boyun tutulması
 • Servikal sendrom (boyun, omuz ve kolda ağrı)
 • İnflamatuar (enflamatuar) veya travmatik (felce bağlı) kas hastalıkları
 • Tendonlar (kasları kemiklere bağlayan kas demetleri) ve eklem hastalıkları,
 • Ortopedik cerrahi sırası

Bu durumlarda Parafon kullanılması uygundur.

Parafon Ağrı Kesici Kullananlar

Özellikle kas ve iskelet sisteminde bir ağrı hissedenlerin kullanacağı Parafon ağrı kesici ilacı hakkında tavsiyeler şu şekilde olmaktadır:

 • Bu ilacın etken maddelerine alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 • Parafon, iskelet kaslarının kasılmasını gevşetir, etkilenen bölge kaslarının ağrısını azaltır ve kasların daha fazla hareket etmesini sağlar.
 • Şiddetli karaciğer hastalığınız veya porfiri (karın ağrısı ve kas kramplarına neden olan genetik bir hastalık) veya çölyak hastalığınız (buğday ürünlerine duyarlılığın neden olduğu iltihaplı bağırsak hastalığı) varsa, PARAFON Tablet kullanmayın.
 • Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa veya kemik iliği disfonksiyonunuz, orta derecede böbrek hastalığınız veya alkol veya alkole bağlı karaciğer hastalığınız varsa, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya anemi hastalığınız varsa; Lütfen önce bir doktora danışın.
 • Ağrı ve ateş, düzenli kullanıma rağmen veya yeni semptomların ortaya çıkmasından sonraki 3-5 gün içinde geçmezse, lütfen ilacı kullanmayı bırakın ve bir doktora danışın.
 • Parafon ağrı kesici Tablet’i doktorunuzun önerdiğinden fazla kullanmayınız.
parafon ne için kullanılır
parafon ne için kullanılır
 • Parafon Tablet kullanırken alkol almaktan kaçının. Alkol veya alkollü içeceklerle kullanılması karaciğere ciddi şekilde zarar verebilir ve ilacın yan etkilerini artırabilir.
 • Parafon ‘u uykuya neden olan ilaçlarla (soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, anti-alerjik ilaçlar, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi) kullanmaktan kaçının. Bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyuşukluğu daha da artırabilir.
 • Parafon, 12 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.
 • Parafon baş dönmesine veya uyuşukluğa neden olabilir. Yoğun ve uyanıklık gerektiren faaliyetlerde (araç veya makine kullanmak gibi) dikkatli olun.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde Parafon ‘u doktora danışmadan kullanmayınız.

Parafon Adet Sancısında Kullanılır mı?

Parafon ilacı her ağrı şeklinde tercih edilebilmesiyle birlikte adet sancılarında da tercih edilebilmektedir. Parafon ağrı kesici tabletin regl döneminde tüketilmesinde herhangi bir mani yoktur. Ancak birey ağrı kesiciyi alırken dozda aşırıya kaçmamalı ve içinde bulunan bileşik ve maddelere karşı bir alerjisinin olmadığından emin olmalıdır.

PARAFON ilacının ilk tercih edilme yeri kas ve eklem ağrıları olmaktadır. Regl ağrısı için tercih edilirse kasılan kasık kaslarını gevşetmeye ve acının azalmasına neden olabilmektedir. Ancak ilacın yan etkilerinden biri olan karın ağrısı, faktörünü de göz önünde bulundurmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu