Reklam
Dekorasyon

Pencereden Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Reklam

Kış aylarında soğuk havayı dışarıda, sıcak havayı içeride tutmak hayati önem taşır. Hiç kimse pencerelerden gelen fazladan cereyanı hissetmek istemez. Ek olarak, kışın evinizi sıcak tutmaya çalışırken kimse fazladan elektrik faturası ödemek istemez. Pencereden gelen soğuk nasıl engellenir? Pencerelerin, pencere çerçevesinin içinde ve dışında kapatıldığından emin olun. Bu, soğuk havanın pencerelerden girmesini önler.

Soğuk havanın dışarıda ve sıcak havanın içeride kalmasını sağlamanın en iyi yollarından bazılarına bir göz atalım.

İçindekiler

Pencere Kenarından Gelen Soğuk Nasıl Önlenir?

Yaz aylarında güneşin en yoğun olduğu bir plajda dinlenirken, evinizin kışı ne kadar soğuk geçirebileceğini unutmak kolaydır. Ancak sıcaklıklar düştüğünde, soğuk aylarda evinizi nasıl sıcak tutabileceğinizi düşünmeye başlamanın zamanı geldi.

Pencereden gelen soğuk nasıl engellenir
pencerelerden gelen soğuk nasıl engellenir

Havalar soğumaya başladığında, dışarıdan gelen cereyan ve soğuk hava konusunda endişelenmek istemezsiniz. Soğuk havanın pencerelerden girmesini önlemeye yönelik birkaç basit tekniği ve daha kalıcı, daha güvenli bir çözüm için neler yapabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Pencereden Soğuk Gelmemesi İçin Ne Yapılmalı?

İster inanın ister inanmayın, pencerelerinizi yalıtmanın ve soğuk havanın cereyan eden pencerelerinizden girmesini önlemenin birçok önerilen yolu vardır.

Pencereden soğuk gelmesi nasıl engellenir
pencereden gelen soğuk nasıl kesilir

Hava Sıyırma Kullanın

Tüm kapılar ve pencereler bir tür hava sıyırma ile birlikte gelir. Daha eski pencereleriniz varsa, pencerenin çevresinde tam bir yalıtım olduğundan emin olmak için hava sıyırma özelliğini güncellemek isteyeceksiniz.

Köpük Bant Kullanın

Pencerelerin tüm çatlaklarında köpük bant kullanılabilir. Eski pencereler kenarlardan kırık veya açık olabilir, bu nedenle bu açıklıkları kapatmak için harika bir yoldur.

Isı Yalıtımlı Perdeler Kullanın

Soğuk kış havalarından hava cereyanını sınırlamak için satın alabileceğiniz ve pencerelerinize takabileceğiniz birçok çeşit yalıtımlı perdeler vardır.

Pencereleri Kalafatlayın

Kalafatınızın yenilendiğinden emin olmak önemlidir. Kalafat zamanla büzülür ve çatlar, bu nedenle sıcaklıklar değiştikçe dışarıdan hava sızabilir ve kalafat sıcaklık değişiklikleriyle genişler ve küçülür. Pencere çerçevesini ve pervazını doldurmak esastır.

Isı Yalıtım Köpüğü Uygulayın

Isı yalıtım köpüğü, pencerelerin etrafını yalıtmanın başka bir hızlı yoludur ve bir köpük tabancası kullanılarak uygulanmalıdır. İlk olarak, uygulandığında ne kadar genişleyeceğini anlamak için pencere pervazınızın köşesine küçük bir damla uygulayın. Ardından, çerçevenizin etrafında bir hava sızdırmazlığı oluşturmak için küçük bir köpük damlası uygulayın. Köpük sprey kullanmak istemiyorsanız, her zaman pencerenizin etrafına sıkıca yapıştırdığınız köpük kauçuk hava sızdırmazlık şeritlerini tercih edebilirsiniz.

Pencere Yalıtım Filmi Takın

Pencere yalıtım filmi, esasen, bir miktar çift taraflı yapışkan bantlı, streç filmli büyük bir plastik levhadır. Bu, dışarıdaki soğuk hava ile cam arasında, sıcaklığın içeride kalmasına yardımcı olmak için bir bariyer görevi görür. İlk olarak, pencere çerçevenizin boyutlarına uyacak şekilde metre ile ölçün ve düzeltin. Çift taraflı yapıştırıcı ile pencere camınızın dışına yapıştırın. Ardından, sızdırmazlık kalitesini artırmak için bir saç kurutma makinesinden gelen ısıyı kullanarak filmi küçültün.

Pencereleri Çift Camlı Pencerelerle Değiştirin

Pencerelerinizi çift camlı pencerelerle değiştirmek, evinize karşı korumanın kalınlığını artıracaktır. Ayrıca çift cam, soğuk havayı dışarıda tutmanıza ve kışın gelecek doğal gaz faturanızı düşürmenize yardımcı olabilecek ekstra bir yalıtım katmanı sağlar. Ancak, çift bölmeli pencerelerin temizlenmesinin zor olabileceğini unutmayın.

Evin uygun şekilde yalıtıldığından emin olmak da size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca evinizdeki pencerelerin ne tür pencereler olduğunu bilmek de önemlidir. Pencerelerinizi değiştirmeniz ve onları çift camlı pencerelerle güncellemek gerekebilir. Özellikle eski evlerin kış aylarından önce yenilenmesi daha iyi olabilir.

Yatak Gıcırtısı Neden Olur? Yatak Gıcırdaması Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu