Reklam
Dekorasyon

Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Reklam

Günlük bir sofra düzeninden, resmi bir yemek masası kurulumuna kadar bir sofra düzeni nasıl olacağını içeriğimize göz atarak öğrenin.

İçindekiler

Günlük Sofra Düzeni Nasıl Kurulur?

Günlük bir akşam yemeği veya hafta sonu kahvaltısı için bir şeyler hazırlıyorsanız, masayı nasıl düzgün bir şekilde kuracağınızı bilmek isteyebilirsiniz. Basit bir yemek masası kurulumu için sadece şunlara ihtiyaç vardır: servis altlığı, çatal bıçak takımı (çatal, bıçak ve kaşık), yemek tabağı, su bardağı ve peçete.

Sofra düzeni
basic table setting

Günlük Sofra Düzeni Kurulum Talimatları

 1. Servis matını masanın üzerine koyun.
 2. Yemek tabağını servis altlığının ortasına koyun.
 3. Peçeteyi tabağın soluna yatırın.
 4. Peçetenin üzerine çatalı yerleştirin.
 5. Tabağın sağına bıçağı tabağa en yakın yere, bıçak içeri bakacak şekilde yerleştirin. Kaşığı bıçağın sağına yerleştirin.
 6. Su bardağını tabağın biraz yukarısına, tabak ve mutfak eşyaları arasına, saat kadranında 1 pm’nin olacağı yere yerleştirin.

Günlük Sofra Düzeni Görgü Kuralları İpuçları

Tercih ederseniz, peçete günlük bir masa düzeninde tabağın üstüne koyulabilir.

Sıradan Bir Sofra Düzeni Nasıl Kurulur?

Esasen, günlük sofra düzeni ve sıradan sofra düzeni hemen hemen aynıdır, ancak sıradan bir sofra düzeninde, bir çorba kasesi ve bir yemek tabağı ilavesi vardır. Genel bir kural olarak, yalnızca kullanacağınız cam eşyaları ve sofra takımlarını belirleyin. Menüde salata tabağı yoksa, tek yapmanız gereken bir yemek çatalı eklemek. Sadece beyaz şarap veriyorsanız, kırmızı şarap bardağına gerek yoktur. Ve menüde çorba yoksa çorba kasesini ve kaşığını atlayın.

Sofra düzeni
casual table setting

Sıradan Masa Düzeni Kurulum Talimatları

 1. Servis matını masanın üzerine koyun.
 2. Yemek tabağını servis altlığının ortasına koyun.
 3. Salata tabağını yemek tabağının üzerine yerleştirin.
 4. Yemeğe çorba ile başlıyorsanız, çorba kasesini salata tabağının üzerine yerleştirin.
 5. Servis tabağının soluna bir peçete koyun.
 6. Tabağın solundaki çatalı peçeteye yerleştirin.
 7. Tabağın sağına bıçağı tabağa en yakın yere ve ardından kaşığı yerleştirin.
 8. Bıçağın hemen üzerine su bardağını yerleştirin.
 9. Sağa ve su bardağının biraz üstüne, başka bir içecek için şarap bardağını veya bir bardağı yerleştirin.

Sıradan Masa Düzeni Görgü Kuralları İpuçları

Her konuk için ayrı tuzluk ve biberlik kullanıyorsanız, bunları servis altlığının en üstüne yerleştirin. Aksi takdirde, bunları masanın ortasına yakın veya uzun, dikdörtgen bir masa kullanıyorsanız her iki ucun ortasına yerleştirmeniz gerekir.

Resmi Masa Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Zarif bir akşam yemeğine ev sahipliği yapıyorsanız, nasıl masa hazırlayacağınızı bilmek isteyebilirsiniz. Sıradan bir masa ile resmi bir masa arasındaki en büyük fark, servis tabaklarının resmi yemek masasında kullanılmasıdır.

Resmi bir sofra düzeninde birçok sofra takımı içerir: bir masa örtüsü, servis tabakları, yemek tabakları, çorba kaseleri, salata tabakları, ekmek kutusu, peçeteler, salata çatalları, yemek çatalları, bıçaklar, çorba kaşıkları, yemek bıçakları, tatlı kaşıkları, su bardakları, kırmızı şarap bardakları ve beyaz şarap bardakları.

Sofra düzeni
formal table setting

Resmi Yemek Masası Kurulum Talimatları

 1. Masanın üzerine ütülenmiş bir masa örtüsü koyun.
 2. Her koltuğa bir servis tabağı yerleştirin.
 3. Servis tabağının ortasına bir çorba kasesi yerleştirin.
 4. Ekmek kutusunu servis tabağının sol üst köşesine yerleştirin (saat kadranında 10 ile 23 arası).
 5. Servis tabağının soluna bir peçete koyun.
 6. Yine servi tabağı solunda, salata çatalını dış tarafa, yemek çatalını ise iç tarafa yerleştirin. Çatalları peçetenin üzerine veya daha geniş ayarlar için doğrudan peçete ile servis tabağı arasındaki masa örtüsünün üzerine koyabilirsiniz.
 7. Servis tabağının sağ tarafında, bıçağı servis tabağına en yakın konuma (bıçağın servis tabağına doğru bakacak şekilde) ve ardından çorba kaşığını yerleştirin. Not: Tüm dikey sofra takımı (salata çatalı, yemek çatalı, bıçak ve çorba kaşığı) birbirinden yaklaşık yarım inç uzakta eşit aralıklarla yerleştirilmelidir ve her bir aletin alt kısmı servis tabağının alt kısmı ile hizalanmalıdır.
 8. Bir yemek bıçağını yatay olarak, bıçak içeri doğru bakacak ve kulp sağa bakacak şekilde ekmek kutusunun üzerine yerleştirin.
 9. Servis tabağının hemen üstüne, kulp sağa bakacak şekilde bir tatlı kaşığı (bir çay kaşığı) yerleştirin.
 10. Bıçağın hemen üstüne bir su bardağı koyun. Su bardağının sağına ve yaklaşık dörtte üçü aşağı doğru, beyaz şarap bardağını yerleştirin. Kırmızı şarap kadehi, beyaz şarap kadehinin sağına ve biraz üstüne gider. (Not: Akşam yemeğinde insanlar geleneksel olarak şaraptan daha fazla su içtiğinden, su lokantaya daha yakın tutulur.)
 11. Her misafir için ayrı tuzluk ve biberlik kullanıyorsanız, bunları tatlı kaşığının üzerine koyun. Aksi takdirde, bunları masanın ortasına yakın veya uzun, dikdörtgen bir masa kullanıyorsanız her iki ucun ortasına yerleştirin.
 12. Eğer davetlilerin sofradaki yerlerini gösteren bir kart koyduysanız, tatlı kaşığının üzerine koyun.

Resmi Masa Görgü Kuralları İpuçları

Çorba kasesi tamamlandıktan sonra, çorba kasesinin yerini bir salata tabağı alacaktır. Geleneksel olarak, bir servis tabağı yemek tabağının yerini tutar ve salatadan sonra çıkarılır, böylece yer asla boş kalmaz. Çorba kasesinden sonra masayı toplamak ve yemek tabaklarını çıkarmak istemiyorsanız, servis tabağının üzerine bir yemek tabağı yerleştirebilirsiniz.

Mutfak Dekorasyon Ürünleri Nelerdir?

Küçük Mutfak Dekorasyonu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu