Reklam
Dekorasyon

Yatak Gıcırtısı Neden Olur? Yatak Gıcırdaması Nasıl Geçer?

Reklam

Yatakta her hareket ettiğinizde tanımlanamayan bir gıcırtı sesinden daha sinir bozucu çok az şey vardır. Yatak gıcırdaması sorunundan nasıl kurtulacağınız konusunda arayışlara girdiyseniz, şu an tam da doğru yerdesiniz.

Gıcırdayan bir yatağı düzeltememek sinir bozucudur. Ancak sizi düşündüğünüzden daha fazla olumsuz etkileyebilir. Yatak gıcırtısı, derin bir uykuya rahat bir şekilde geçmenizi engelleyebilir, bu da uyku döngüsünün bozulması nedeniyle sersemlik ve huzursuzluk içinde uyanmanıza neden olabilir.

Gıcırtıdan kurtulmak istiyorsanız, aşağıdaki dokuz akıllı ipucuna göz atın. Yatağınızın neden gıcırdadığını ve nasıl düzelteceğinize dair hızlı ipuçları hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

İçindekiler

Yatak Gıcırdaması Neden Olur?

Genellikle gıcırtı, yatağınızdan, bazanızdan, karyolanızdan veya yatak yaylarınızdan gelir. Yatağınızın nerede gıcırdadığını anlamak için, suçluyu ortaya çıkarana kadar biraz deneme yanılma yapmanız gerekebilir.

Yatak gıcırdaması
yatak neden çok gıcırdar

Hibrit Yaylı Yatak

Gıcırdayan bir yatağınız olup olmadığını anlamak için, genel alanı belirleyene kadar yatağınızın farklı kısımlarını itmek ve yatağın etrafında hareket etmek isteyeceksiniz. Genelde uyuduğun yerin altında mı? Köşelerden birinde mi?

Bir hibrit yaylı yatağınız varsa, iç yay gıcırtının yaygın bir nedenidir. İç yay kolayca değiştirilemediğinden, bu muhtemelen yeni bir şilte zamanının geldiğinin bir işaretidir.

Pocket Yaylı Yatak 

Yaylı yatak modelleri, gıcırtının olası nedenidir. Gıcırdayan bir yatakla uğraşmak istemiyorsanız, platform yatak modellerinden biri ile yatağınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Yaylı yatak modelleri ile karşılaştırıldığında, platform yataklar genellikle ahşap çıtalarla sağlam bir taban kullanan yerleşik bir temele sahiptir.

Gevşemiş Yatak Cıvataları

Gıcırdayan yatağın bir başka nedeni ise, yatak cıvatasının gevşemiş veya bükülmüş olmasından kaynaklıdır. Cıvatalar gevşerse, karyola hafifçe sallanabilir, su lekesi veya nem değişikliği ahşap karyola iskeletinin hafifçe eğilmesine ve gıcırtıya neden olabilir.

Yeni Alınan Yatak Neden Gıcırdar?

Yeni yaylı yataklar gıcırdamamalı, ancak eski yaylı yatakların gıcırdaması normaldir. Yeni aldığınız yatağınız gıcırdıyorsa, bir garanti talebinde bulunabilirsiniz, buna hakkınız vardır.

Yataklar Kaç Senede Değişmeli?

Çoğu şilte 6 ila 8 yıl arasında dayanırken, karyola, temel ve bazalar yaklaşık 10 yıl dayanır. Bu noktada parçalar yapısal bütünlüklerini yitirmiş, gıcırdatabilir veya destek vermeyebilir, bu nedenle sizi desteklemek için yeni bir uyku yüzeyi almak en iyisidir ve omurganın yanlış hizalanmasını önler.

Benzer şekilde, yatağınız veya aksesuarları bu kadar eski değilse ve gıcırdama geçmediyse, yatağınızı değiştirmeniz en iyisidir.

Yatak Gıcırdaması Nasıl Giderilir?

Yatak gıcırtısını susturmanıza yardımcı olacak çözüm önerileri için aşağıdakilere göz atın ve kalitesiz ve deliksiz uykuya merhaba deyin.

Yatak gıcırdaması
yatak gıcırdama sesi nasıl giderilir

1. Yatağınızı Döndürün

Gıcırdayan bir yatak genellikle yenisini alma zamanının geldiğinin bir işareti olsa da, yatağınızı bir çimdikte döndürmeyi veya ters çevirmeyi deneyebilirsiniz. Araba lastiklerinizi döndürmek gibi, dolgunun eşit olarak dağılmasını sağlamak için yatağınızı periyodik olarak döndürmek isteyeceksiniz.

Yatağınızı gıcırdıyor olsa da olmasa da her üç ayda bir döndürmelisiniz, ancak gıcırtı normalde uyuduğunuz yerin altındaysa, yatağı döndürmek bu arada gıcırtı üzerindeki çekişi en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

2. Yatak Altı Kontrplak

Yatağınızı döndürdüyseniz ancak yine de sinir bozucu bir gıcırtı yaşıyorsanız, yatağınızın altına ince bir kontrplak parçası yerleştirmeyi denemek isteyebilirsiniz. Bu, tabanı daha sağlam hale getirmek ve kısa bir süre için gıcırtıyı en aza indirmek için özellikle yaylı yatak kullanıyorsanız yararlıdır.

3. Yeni Bir Yatak Almaya Bakın

Gıcırtılı bir yatağın muhtemelen daha yeni bir modelle değiştirilmesi gerekir. Yatağınızı yenilemeye karar verirseniz, eski yatağınızı uygun şekilde elden çıkardığınızdan emin olun.

Konforlu Yatak Çeşitleri ile Kaliteli Bir Uyku Deneyimi Kapısını Aralayın

Fresh Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük Yatak Odası Nasıl Dekore Edilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu