Reklam
DüğünDekorasyonEğlence

Sade Düğün Yapacaklara Öneriler

Reklam

Son zamanlarda düğünler bir çok farklı konsept ile karşımıza çıkıyor. Kişilerin unutulmaz anlar yaşamak ve konuklarına da unutulmaz anlar yaşatmak istedikleri bu özel gün, kimi zaman maddi açıdan zorluyor. Gerek maddi olarak ok fazla külfete girmek istemeyenler kimi zaman ise sadelikten vazgeçemeyenler sade bir düğün isteyebiliyorlar. Sade düğün yapacaklara öneriler ile içinize sinen bir düğün konsepti oluşturabilirsiniz.

Gerek geçmişten günümüze gelen geleneklerden gerekse her sene kendini yenileyen modalardan dolayı düğün algısı her geçen zamanda daha da maliyetli hale geliyor. Son zamanların modası da sade düğünler. Oldukça sade şekilde yapılan düğünler son zamanlarda sıkça tercih edilmeye başlandı. Bu tercihler maddi açıdan da kişileri rahatlatıyor. Peki, sade düğün yapacaklara öneriler nelerdir?

sade kumsal düğünü
sade kumsal düğünü

Sade Düğün Konseptleri

Birbirinden farklı kapalı veya açık alanlarda birbirinden farklı konseptler uygulamak mümkün. Fakat belirlenen konseptlere göre düğün yapılacak alanın büyüklüğü veya küçüklüğü de önemli olacaktır.

Gösterişli bir düğün için daha büyük alanlar tercih edildiği gibi sade düğünler için de küçük alanlar tercih edilebilir. Sade düğünler için seçilebilecek bazı düğün alanları şu şekilde sıralanabilir;

sade dekorasyon önerileri
sade dekorasyon önerileri
 • Sahil kenarı,
 • Kır düğün alanları,
 • Aile ve çay bahçeleri,
 • Ev bahçeleri

Sade ve maddi açıdan zorlamayacak bir düğün isteyen çiftler için bu seçenekler daha fazla arttırılabilir. Gerekli yasal izinlerin alınması durumunda her alanda sade bir düğün yapmak mümkündür. Tabi sade bir düğün sadece seçilen alan ile sınırlı değildir. Bir düğünü düğün yapacak her detay da alana uygun şekilde düşünülmeli ve uygulamaya alınabilmelidir.

Kır Düğünleri İçin Birbirinden Güzel Konsept Önerileri ve Kumsal Düğünü Yapmak İsteyenlere İpuçları adlı yazı dizilerimize göz atabilirsiniz.

Sade Düğüne Dair Detaylar

Düğün de belirlenen her detay tamamlayıcı nitelikte olmalıdır. Sade bir düğün yapmak için sadece alan seçmek yeterli olmayabilir. Bu aşamada tamamlayıcı olabilecek süslemeler, kıyafetler, müzikler hatta yemekler seçilmesi gerekmektedir. Bir düğünü sade ve şık yapabilecek seçenekler şu şekilde sıralanabilir;

 • Gösterişsiz ve sade bir düğün alanı seçmek,
 • Tek renk süslemeler kullanmak,
 • Tek semboller kullanmak (çiçek, kurdela v.s.)
 • Çok fazla seçenekte ve birbirinden farklı bir yemek menüsü oluşturmamak,
 • Sade bir konsepte uyumlu olabilecek bir gelinlik ve damatlık seçimi,
 • Işıklandırma,
 • Müzik ve orkestra seçimi,
 • Davetiye seçimleri,
 • Gelin arabası seçimi…
sade düğün töreni
sade düğün töreni

Bu ve bunlar gibi birçok detay sade bir düğün yapmak isteyen kişiler için birbirini tamamlayan nitelikte olacaktır. Sade bir düğün yapmak sadece düğün gecesi için tercih edilecek bir seçenek değildir. B aştan sona bir düğün için akıla gelebilecek her detayı sade bir şekilde düzenlemek hem uyum açısından hem de maddi açıdan oldukça yararlı olacaktır.

Sade ve Asil Gelinlik Modelleri ile sade düğün konseptinize uygun bir gelinlik seçimi yapabilirsiniz.

Salaş Örgülü Saç Modelleri arasından seçim yaparak sade düğün organizasyonunuza uygun saç modeli seçeneklerini görebilirsiniz.

sade ve zarif gelinlik modelleri
sade ve zarif gelinlik modelleri

Sadelik Bir Seçenek Haline Mi Geliyor?

Son zamanlarda pahalı düğün salonlarının yanı sıra daha sade ve maliyetsiz alanlar tercih ediliyor. Bu durumda ekonomik durumların etkisi de oldukça büyük. Fakat düğün de sadelik söz konusu olduğunda bu sadece düğün günü ile sınırlı kalmıyor.

Yukarıda sıralanan tüm detayların yanı sıra sade bir düğün daha geniş ele alınıyor. İnsanlar düğün günü haricinde kına gecesi, onun öncesinde söz, nişan gibi birçok özel geceyi evlerinde veya daha küçük alanlarda yapmayı tercih ediyor. Buna bağlı olarak ev seçimi, eşya seçimi ve dekorasyona kadar her alan da sadelik tercih ediliyor.

Oynamasız düğün konsepti isteyenler için ise klasik müziğin arkada çaldığı kokteyl bir düğünü önerebiliriz. Az kişiyle yapılan arka fon müzikli sade bir düğün organizasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra düğünsüz sade bir nikah töreni de düşünebilirsiniz. Sadece yakınlarınızın, sevdiğiniz insanların olduğu mini bir nikah töreni ile evlenmeyi tercih edebilirsiniz.

Maddi Açıdan Sade Bir Düğün Yapmanın Yararları

Moda haline gelen sade düğün yapmak en çok maddi açıdan artı sağlıyor. Fazlalık olan her şeyden kaçınmak fazla masraftan da kaçınmak anlamına geliyor. Kişiler artık anı yaşayarak sonrasında büyük bir maddi ağırlığın altına girmemeyi tercih ediyor.

sade gelinlik modelleri 2020
sade gelinlik modelleri 2020

Tamamı bir süreç olarak değerlendirilen söz, nişan, düğün hazırlıklarının neredeyse tamamı maddiyata dayalı. Sade düğün konsepti ile maddi açıdan yarar sağlamak için özellikle yapılacak alışverişlerde son günleri de beklememek doğru bir hamle olacaktır.

İhtiyaçlar öncesinde belirlenerek, alınacak her türden ihtiyacın sezon indirimlerinde yararlanmak maddi açıdan büyük yarar sağlayacaktır. Sadelik bir seçenek olduğunda sadece bir güne değil de bir sürece yayılmalı ve getirilerinden de her açıdan olumlu olarak yararlanılmalıdır.

Sade düğün yapacaklara öneriler ile kendinize en uygun tavsiyeleri bir kenara not alarak içinize sinecek düğünü gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu