Reklam
Güzellik ve bakımGüzellik ve BakımSaç

Pirinç Suyu Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Reklam

Pirinç suyu uzun yıllardan beri saç bakımında kullanılıyor. İçeriğinde B,C,E vitaminleri sayesinde saçınızı beslerken aynı zamanda ihtiyacı olan bakımı sağlıyor.

Çin’in Huangluo şehrinde yaşayan kadınların saçlarının 1,5 metre uzunluğunda olması sebebiyle “Rapunzeller Ülkesi” ismiyle bilinen bir köyü var. Peki, bu uzun saçları neye borçlular? Elbette ki pirinç suyuna!

 

Pirinç Suyu Saça Faydaları

 

Pirinç suyu saç
Pirinç suyu saça faydaları

 

  • Saç dökülmelerini azaltır.
  • Saçları güçlendirir ve uzamasına yardımcı olur.
  • Saçları yumuşatır.
  • Saça parlaklık katar.
  • Saç kabarmalarının önüne geçer.
  • Saçlarınızı hasardan korur.
  • Saçların kolay taranmasını sağlar.

 

Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır?

 

Saçınıza kullanacağınız pirinç suyunu hazırlamak için ıslatma veya kaynatma şeklinde iki yöntem yer alıyor. İkisinden birini kullanarak pirinç suyu elde edebilirsiniz.

 

Pirinç suyu saç
Pirinç suyu yapımı

 

Islatma Yöntemi:

 

1 fincan pirinci yıkayalım ve ardından güzelce durulayalım. 2-3 bardak ılık su koyduğunuz kabın içerisine yıkadığımız pirinçleri aktaralım. Yaklaşık 30 dakika beklettikten sonra pirincin suyunu temiz bir kaba süzelim.

Kaynatma Yöntemi:

 

Yıkadığımız 1 fincan pirinci bir tencerenin içerisine alalım. İçerisine 2 bardak su ilave edelim ve kaynatmaya bırakalım. Kaynadıktan sonra pirinç suyunu süzelim ve soğuttuktan sonra saçımız için kullanalım.

 

Fermente Pirinç Suyu Nasıl Yapılır?

 

Fermente edilen pirinç suyu, sade pirinç suyundan saça daha yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Bunu hazırlamak için, yarım bardak pirinci 2 bardak suyla ıslatalım. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra ayrı bir kaba süzelim ve 1-2 gün oda sıcaklığında bekletelim.

Ekşi bir koku vermeye başladığında fermantasyon işlemini durdurup pirinç suyunu buzdolabına kaldıralım. Kullanmadan önce de 1 veya 2 bardak su eklemeniz gerekiyor.

Boom Butter Saç Bakım Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazı dizimize bakabilirsiniz.

Pirinç Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

 

Hazırladığınız pirinç suyunu saçınıza kullanmadan önce saçınızı şampuanlayın ve ardından durulayın. Daha sonra pirinç suyunu saçınızın üzerine dökün ve birkaç dakika tüm saça masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile saçınızı güzelce durulayın.

 

Pirinç Suyu Saç Uzatır Mı?

 

Saç uzatma konusunda etkili bir formül olan pirinç suyu, saçınızı 1 ayda 2,5 cm uzatabilir. Bunun için, fermente ettiğiniz pirinç suyunu haftada 1 veya 2 kez saçınızın tümüne güzelce yedirin. Ardından saçınızda kuruması için bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayın. Bu işlemi 1 ay boyunca tekrarlamanız gerekiyor.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu