Reklam
Saç

Saça Protein Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklam

Proteinin dengeli beslenmenin önemli bir parçası olduğunu hepimiz biliyoruzProtein, derinlerde güçlü kaslar inşa etmekle ilişkilendirdiğimiz şeydir, ancak vücudumuzun dışındakileri de güçlendirme gücüne sahip mi? Örneğin insan saçı, ölü hücreler, proteinler, su, lipitler, pigmentler ve eser elementlerden oluşan karmaşık bir liftir. Saçımız aslında büyük ölçüde proteinden, özellikle de keratinden oluşur, bu nedenle hasarlı saçlara protein sağlamanın neden onarıcı olabileceğini görmek kolaydır. Saça protein bakımı ne zaman, nasıl ve neden kullanmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Saç Protein Bakımı Nedir?

Saç proteinden oluşuyorsa, neden ek protein tedavisine ihtiyaç duyuyor? Saç, kökten uzaklaştıkça doğal olarak nemini ve beslenmesini kaybeder. Nemi ve beslenmeyi kaybettiğinde, protein çözülmeye ve parçalanmaya başlar. Gücünü, elastikiyetini kaybeder ve bağlar zayıflarBu protein matrisini yeniden oluşturmak, desteklemek ve güçlendirmek sağlıklı saç ve saç derisinin anahtarıdır. Bu sebeple saça protein bakımı yapılır. 

Saça Protein Bakımı Faydaları

  • Saçı hasardan korur: Hidrolize proteinleri saç kütikülüne bağlayarak ve kütikül tabakasını sertleştirerek saç tellerini onarır.
  • Saçı güçlendirir: Protein saçın yapı taşıdır, bu nedenle folikül sıralarında kaybolan veya hasar gören proteini kökten uzakta yerine koymak saçın tüm uzunluğunu güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Esnekliği artırır: Proteinden yoksun saçlar kırılmadan önce normalden daha fazla gerilir. Bir protein tedavisi, saçın elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olur, böylece normal bir şekilde uzar ve sonra geri döner.
  • Kırık uçları ortadan kaldırır: Saçın gücünü ve elastikiyetini artırmada, protein tedavileri kırılmayı ve ayrık uçları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Protein tedavilerinin zayıf, kırılgan saçları ve daha güçlü saç kırılmalarını daha az önlediğinden, bunun saç büyümesi görünümü verebilir.
  • Saçın genel görünümünü iyileştirir: Proteinler kesinlikle saçın yoğunluğunu, elastikiyetini ve gücünü etkiler. Ek olarak, saçın daha iyi veya sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Saçın Proteine İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

  • Saçınız elastikiyetini kaybetmiştir: Saçınızın biraz protein yardımına ihtiyacı olabileceğinin açık işaretlerinden biri, elastikiyet kaybıdır.
  • Boyalı saça sahipsiniz: Saçınız aşırı miktarda saç boyası gördüyse, protein takviyesine ihtiyacınız olabilir. Boyalı saçlar oldukça gözeneklidir ve doğal saça göre hasara daha açıktır. Protein bakımı ise, boyalı saçları güçlendirmeye ve sağlıklı ve güçlü saç tellerini korumaya yardımcı olur.
Saça protein bakımı
saçın proteine ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarız
  • Kırılma ve dökülme probleminiz var: Günde 100 tele kadar saç kaybı normaldir ve herhangi bir alarm zili çalmamalıdır, ancak aşırı saç dökülmesi saçınızın proteinden yoksun olduğunun bir işareti olabilir. Bu, saçınızın kolayca kırıldığı anlamına gelir ve saçınızı güçlendirmeye yardımcı olması için protein bakımına başvurmanız gerekebilir.
  • İnce telli saçlara sahipsiniz: Bu saçlara uygulanan protein bakımı saç tellerini canlandırmaya yardımcı olur.
  • Aşırı gözenekli saçlara sahipsiniz: Saçınız çok gözenekliyse, saç tellerinde onu daha savunmasız hale getiren boşluklar olması muhtemeldir. Bu tür saçlar genellikle çok fazla su emdiği için kabarma problemi ile karşılaşmak muhtemeldir. Protein bakımı, gözenekli saçın ihtiyaç duyduğu beslenmeyi almasına ve bu boşlukları kapatmasına yardımcı olacaktır.

Protein Bakımı Saçı Düzleştirir Mi?

Saç protein bakımı sayesinde, özellikle kuru ve yıpranmış saçları mükemmel nemlendirir ve düzleştirir. Ayrıca saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur ve saça parlaklık katar.

Evde Saç Protein Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçınıza evde protein takviyesi yapmak isterseniz, doğal bir saç maskesi önerebiliriz: Bunun için uygun bir kabın içine 2 yumurta sarısı, 2 olgun muz, 2-3 yemek kaşığı bal, yarım fincan saç kremi ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını alıp püre kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saçınıza iyice yedirip yaklaşık 20-30 dakika bekletin. Süre sonunda, soğuk suyla durulayın. Bu kürü her duş öncesi uygulayın.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Pro-Keratin Nedir? Pro-Keratin Nasıl Uygulanır?

Saçlara Keratin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu