Reklam
Güncel Hayat

Regresyon Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır?

Hiç geçmişinizin sizi geride tuttuğunu hissettiniz mi? Bazen daha fazla anda olmayı veya acı veren anıları geride bırakmayı dilersiniz. Belki bir şeyi hatırlamakta zorlanıyorsunuz ama bunun zihninizde bir yerlerde saklı olabileceğini hissediyorsunuz.

Reklam

Regresyon terapisi acı verici anıları hatırlamanıza veya bırakmanıza yardımcı olmak için çalışır. Regresyon terapisini düşünüyorsanız, önce öğrenmek isteyebileceğiniz birkaç yön vardır. Belirli regresyon terapisi biçimlerinin genellikle araştırma tarafından desteklenmediğini unutmayın. Seçeneklerinizi dikkatle değerlendirin.

İçindekiler

Regresyon Terapisi Ne İşe Yarar?

Regresyon terapisi genellikle geçmişimizden mevcut zihinsel durumumuza veya zararlı alışkanlıklarımıza katkıda bulunabilecek şeyleri ortaya çıkarmaya adanmıştır. Yaygın olarak uygulanan iki regresyon türü vardır: yaş regresyon terapisi ve geçmiş yaşam regresyon terapisi.

regresyon terapisi
regresyon terapisi nedir

Yaş regresyonu, geçmiş bir olayı veya çocukluk döneminde gerçekleşmiş olabilecek birden çok olayı hedefler. Geçmiş yaşam regresyonu, genellikle bireylerin kayıp anıları geri kazanarak geçmiş yaşamlarındaki sorunları çözmelerine yardımcı olmak için kullanılır.

Regresyon psikolojisi tartışmalı olabilir ve bazıları bunu denemekten çekinebilir. Ancak, insanların olumlu sonuçlar aldığı durumlar olmuştur .

Regresyon Terapisi Nasıl Olunur?

Regresyon terapisi, insanların geçmiş olayları çözerek duygusal ve bilişsel sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olabilecek belirli bir psikoterapi yaklaşımına odaklanır.

Bu terapiler genellikle farklı yöntemler kullanarak zihnimizin bilinçaltı kısmına dokunmayı amaçlar. Bir seans sırasında bir terapist, gerilemenize yardımcı olmak için yönlendirici sorular, bilinçaltı zihin tedavisi veya klinik hipnoz kullanabilir.

Geçmiş Sorunları Ele Alma

Geçmiş durumlarla ilgili duyguları bulmak ve çözmek için regresyon tekniklerini kullanabilirler, böylece mevcut durumunuz hakkında daha iyi hissedebilir ve günlük yaşamınızı iyileştirebilirsiniz. Çoğu durumda, travmayı iyileştirmek için regresyon terapisi kullanılır.

Karmaşık TSSB veya TSSB teşhisi konan kişiler, anıları bu şekilde geri getirmekten fayda görebilir. Bununla birlikte, gerileme, geriye dönüşler veya size travmatik olayları hatırlatan zor duyguları hatırlama riski de taşıyabilir. Çocukluk anılarınızı bilinçaltınızdan kurtarmaya çalışmadan önce bir terapistle akıl sağlığınız hakkında konuşmak faydalı olabilir.

Hipnoz Kullanmak

Regresyon terapisini yürütmek için birçok potansiyel teknik olsa da, hipnoz veya hipnotik regresyon terapisi yaygındır. Psikanalistler genellikle hipnoz terapisini de kullanırlar. Hipnoz genellikle dış veya çevresel uyaranlardan kopmayı ve bilişsel olarak kişinin duygularına veya iç düşünce süreçlerine odaklanmayı içerir.

Regresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaş regresyon tedavisi sizi hayatınızın daha erken bir zamanına geri götürebilir. Alternatif olarak, geçmiş yaşamlara inanıyorsanız, geçmiş yaşam regresyon terapisi mevcut yaşamınızın ötesine ve önceki reenkarnasyonlara gider.

Yaş Gerilemesi

Yaş regresyon terapisinde, gençken başınıza gelenleri öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda, bu terapi, farkında olmadığınız için sizi şaşırtan anıları ortaya çıkarabilir.

Regresyon terapisinin amacı, anıyı yeniden deneyimlemek değil, aynı zamanda onu kasıtlı olarak başa çıkabileceğiniz bilinçli zihninize getirmek olabilir. Regresyon teorisi genellikle, bu anıları ve onları çevreleyen duyguları işleyerek benzer deneyimler hakkında farklı hissetmek için kendimizi özgürleştirebileceğimiz inancına dayanır.

Yaş regresyon terapisinde terapistinizle oyuncaklarla oynamak veya boyama yapmak gibi çocuk çalışmaları yapabilirsiniz. Bu alandaki pek çok uygulayıcı, kendinizle olan ilişki sorunlarınızı iyileştirmenize ve içinizdeki çocuğu, eksiksiz bir kişi olarak şimdiki benliğinizle bütünleştirmenize yardım ederek, içinizdeki çocuk çalışmasına yardımcı olacaktır.

İçinizdeki çocuk ve onun yaşadıkları hakkında bilinçli farkındalık yaşayabilirsiniz. Regresyon terapistleri, travma ve çocukluk deneyimlerinin tedavisine ilişkin kanıta dayalı araştırmalara dayalı önde gelen soruları gözlemleyerek ve sorarak yaş geriletme terapisinde size yardımcı olabilir.

Geçmiş Yaşam Regresyonu

Geçmiş yaşam regresyon terapisi, mevcut yaşamınızdan önce ortaya çıkan sorunlarla başa çıkmanıza potansiyel olarak destek olmak için sizi “geçmiş enkarnasyonlara” geri götürmeye odaklanabilir.

Pek çok insan geçmiş yaşam regresyon terapisinin mantıklı olduğunu düşünüyor çünkü neden korku, suçluluk veya diğer zorluklarla yaşadıklarından emin değiller. Ayrıca, bu terapi biçiminden yararlanmalarına izin veren bazı manevi inançlara sahip olabilirler.

Pek çok kişi geçmiş yaşam regresyonunun yararlı olduğunu düşünse de, bilim ve modern psikoloji şu anda geçmiş yaşamların varlığını desteklemiyor ve geçmiş yaşam regresyonu genellikle bir sahte bilim olarak görülüyor.

Bir geçmiş yaşam regresyon seansında, başka bir yaşamdan çocukluk anılarınızı geri alabilir veya sizi geçmiş yaşamlara geri götüren hipnozu deneyimleyebilirsiniz. Reenkarnasyon hipotezi, kim olursa olsun tüm insanların reenkarne olduğunu veya gelecekte olacağını belirtir. Hipnoz, bir kişinin bugün hayatını şekillendirmiş olabilecek geçmiş yaşamlarından sahneler veya deneyimler görmesine yol açabilir.

Hipnoz

Hipnozla başlayan regresyon terapisinin birkaç potansiyel aşaması vardır. Aşağıda her aşamanın kısa bir açıklaması bulunmaktadır.

Gevşeme

Gevşeme genellikle hipnoz aşamasının ilk kısmıdır. Terapist, bedenimizi ve zihnimizi gevşetmek için sistematik bir süreçte bize rehberlik ederek bizimle yavaş ve nazikçe konuşabilir. Travma yaşarsak, bu aşamada daha uzun süre kalabiliriz. Kendimizi önerilere açmak için gevşeme çok önemli olabilir.

Görselleştirme

Ardından, terapist sizi hipnozun görselleştirme aşamasına geçirebilir. Belirli bir şeyi görüp görmediğinizi veya belirli bir şekilde hissedip hissetmediğinizi sormak yerine, terapist açık uçlu sorular sorabilir. Bu sorular, terapistin bilmediği bir şey olsa bile hatırladığınız her şey hakkında konuşmanıza izin verebilir.

Bir anıyı zihninizde gördüğünüzde, ilk gerçekleştiği andaki gibi hissedebilirsiniz. Duygularınız normalden daha hassas olabilir. Olay meydana geldiğinde olduğunuz genç kişiye karşı da şefkat hissedebilirsiniz. Bir taciz veya şiddet olayını hatırlarsanız, kendinizi üzgün hissedebilirsiniz. Terapist sizi çevrenizin farkındalığına yönlendirmeden önce, genç benliğinizin sizin için ortaya çıkan duyguları veya anıları işlemesine yardımcı olabilir.

Regresyon Terapisi Zararları

Bir terapist yalnızca açık uçlu sorular sormaya dikkat etmezse, istemeden danışanın hiç olmamış bir şeyi hayal etmesine neden olabilir.

Regresyon terapisinin karşıtları, sıklıkla yanlış anıların gerçekleşmiş olayların anılarından ayırt edilemez hale gelebileceğine işaret eder. Bu terapiye karşı çıkan birçok kişi, yanlış anıların yanlış taciz suçlamalarına yol açabileceğini de iddia ediyor.

Regresyon Terapisi Evde Nasıl Yapılır?

Evden veya bir danışmanla regresyon terapisine yönelik çeşitli alternatif çözümlere katılmayı seçebilirsiniz.

Görselleştirme Egzersizleri

Yaşadıklarınız hakkında ne hatırladığınızı gözünüzde canlandırmak faydalı olabilir. Bazıları için görselleştirme kolay olabilir, ancak diğerleri için zihninizde hisleri veya görüntüleri yeniden yaratmak zor veya imkansız olabilir.

Evde yaratıcı görselleştirme uygulamak sizi hipnoterapiye daha iyi hazırlayabilir. Aynı zamanda hayatınızın diğer kısımlarını daha detaylı deneyimlemenizi sağlayabilir.

Meditasyon Yapmayı ve Transa Geçmeyi Deneyin

Meditasyon, sağlık yararları kanıtlanmış başka bir egzersizdir ve hipnoz yapmayı planlıyorsanız faydalı olabilir. Gelecekte regresyon terapisini denerseniz, odaklanmanızı ve topraklamanızı geliştirmek için önce meditasyon yapmayı düşünün.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu