Reklam
Güncel Hayat

Güneş Sonrası Cilt Soyulması Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Reklam

Güneşin keyfini çıkarırken alınan önlemler önemlidir, ancak bazen güneş yanığı kaçınılmaz olabilir. Güneşten kaynaklanan deri soyulmasıyla başa çıkmak için doğru yöntemlerle cildinizi rahatlatabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Güneş sonrası cilt soyulması ile ilgili nedenleri anlamak ve nasıl mücadele edeceğinize dair detaylı bilgiler için okumaya devam edin.

Güneş Yanığı Sonrasında Deri Neden Soyulur?

UVA ve UVB gibi zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak, cildin koruyucu pigmenti olan melanin’in aşılmasına neden olabilir. Melanin, cilde rengini verir ve koruma sağlar. Bu zararlı ışınlara fazla maruz kalmak, güneş yanığı sonucu cildin soyulmasına ve güneş çarpması gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Güneş yanığının belirtilerinden biri olan deri soyulması, aslında vücudun savunma mekanizmasının bir sonucudur. Vücut, zarar gören hücreleri deriden atarak, cildi ölü hücrelerden temizler ve yenilenmesini sağlar.

Güneş Yanığı Soyulması Kaç Gün Sürer?

Güneş yanığı, genellikle ciltte kızarıklık, ağrı ve kaşıntıya neden olur. Cilt, birkaç gün içinde pul pul dökülmeye ve soyulmaya başlar. Bu süreç sonunda genellikle 7 gün içinde tamamen iyileşir.

Güneş Yanığından Nasıl Korunur?

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yapılan tüm önlemlere rağmen, bazen güneş yanığından kaçamayabiliriz. Güneş yanığı sonrası cilt soyulmasıyla başa çıkmak için ise doğru yöntemleri bilmek önemlidir.

Güneş yanığından korunmak için şu kurallara dikkat etmek önemlidir:

 • Gündüz 10:00-14:00 Arası Güneşlenmeyin: Güneşin en güçlü olduğu saatlerde güneşlenmekten kaçının.
 • Güneşten Koruyucu Krem Kullanın: Güneşlenmeden 20 dakika önce en az SPF 30 faktörlü ve suya dayanıklı güneş koruyucu kremler kullanın. Her 3 saatte bir yenileyin.
 • Giysilere Dikkat Edin: Güneşten korunmak için geniş kenarlı şapka ve açık renkli, az gözenekli, sıkı dokunmuş, ağartılmamış pamuklu giysiler tercih edin. Polyester, viskon gibi malzemeler ultraviyole ışınlara karşı etkili koruma sağlamaz.
 • Gözleri Koruyun: Güneş gözlüğü kullanarak gözleri ve göz çevresini koruyun. Gözlüklerin UV koruması olduğundan emin olun.
 • Spor Yapanlar ve Suyla Temas Edenler: Özellikle su altında veya yoğun spor yapanlar, güneşten koruyucu kremi daha sık aralıklarla yenilemelidir.

Güneş Yanığı Soyulmasına Nemlendirici Sürülür Mü?

Güneş yanığına maruz kalan bölgede birkaç gün içinde soyulma görülebilir. Bu süreç, vücudunuzun zarar görmüş cilt tabakasını doğal bir şekilde atma mekanizmasıdır. Cildiniz soyulurken, nemlendirici krem kullanmaya devam etmek faydalı olacaktır.

Güneşte Yandım Derim Soyuluyor Ne Yapmalıyım?

Güneş yanığı sonrası deri soyulmasını önlemek için izlenecek doğru yöntemler, cildinizin sağlığını korumanızı ve iyileşme sürecini desteklemenizi sağlar.

güneş sonrası cilt soyulması
güneş yanığı deri soyulmasına ne iyi gelir

Güneş yanığı sonrası deri soyulmasını engellemek için:

 • Bol Su İçin: Cildin nemini geri kazanması için yeterli su tüketin.
 • Nemlendirici Kullanın: Güneş sonrası kremlerle cildin esnekliğini artırın.
 • Aloe Vera Kullanın: Aloe vera cildi nemlendirir ve yanık acısını hafifletir.
 • Soğuk Kompres Uygulayın: Buz kalıplarını havluya sararak 3-4 saatte bir 20-30 dakika cildinize uygulayın.
 • Kaşımaktan Kaçının: Kaşıma deri soyulmasına yol açabilir.
 • Ilık Su İle Duş Alın: Tazyikli ve sıcak su yerine ılık suyla duş alın ve sert lif kullanmaktan kaçının.
 • Doğal Ürünler Kullanmaktan Kaçının: Yoğurt veya zeytinyağı gibi maddeleri cildinize sürmeyin. Gerekirse uzman görüşü alın.

Güneş Kremi Her Gün Sürülür Mü? Güneş Kremi Ne Zaman Sürülmelidir?

Güneş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı Nedir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Kremi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu