Reklam
Güncel Hayat

Çakra Dengeleme Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Reklam

Zaman zaman işler beklediğimiz gibi gitmeyebilir. Bu duruma nasıl geldiğimizi hiçbirimiz tam olarak bilemeyiz – belki iş yerindeki yeni sinir bozucu proje ya da dünya genelindeki karmaşa nedeniyle… Ancak, bir şeyler yapma zamanının geldiğini biliyorsunuz. Eğer bu sizin gerçekliğinize benziyorsa, çakra dengeleme zamanı gelmiş olabilir.

İçindekiler

Çakra Dengeleme Faydaları

Vücutta yedi çakra ya da enerji merkezi vardır. Bu çakraların içinde ‘prana’ ya da bizi sağlıklı, mutlu ve canlı tutmak için etrafımızda ve içimizde bulunan nihai saf şifa enerjisi vardır.

Yedi çakra arasında kök çakra, sakral çakra, solar pleksus çakrası, kalp çakrası, boğaz çakrası, üçüncü göz çakrası ve taç çakrası bulunur. Hepimiz bu yedi enerji merkezine sahip olsak da, kişisel yaşamlarımız ve sağlığımız her birinin pozitif yaşam enerjisini ne kadar iyi yaydığını ve akıttığını etkiler. Kötü uyku ya da sürekli stresli günler gibi kendinizi pek de iyi hissetmemenize neden olan şeyler çakralarınızı tıkar ve biri tıkandığında tüm sistem bozulur.

Tıkalı çakraları daha sık duysak da, çakralarınız çok açık ve dolayısıyla savunmasız da olabilir – örneğin empatilerin kalp çakraları çok açık olabilir ve bu da onları başkaları tarafından manipüle edilmeye açık hale getirebilir. Çakraları dengelemek, tüm çakralarınızdaki enerji akışını hizalamayı ve uyumlu hale getirmeyi, ne az aktif ne de aşırı aktif olmalarını sağlamayı içerir. Bu bir enstrümanın akort edilmesi gibidir; genel esenlik için her çakranın kendi notasını uyum içinde çalmasını istersiniz.

Peki yedi çakranın tamamı dengelendiğinde ne olur? Dengeli çakralar, enerji akışınızın hizalandığı ve olumsuz duygu ve düşüncelerin yanı sıra fiziksel rahatsızlıkların ortaya çıkma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir. Çakraların her biri, sinir sistemimizdeki psikosomatik özelliklerle bağlantılı olan bu enerji merkezlerinden birine işaret eder. Fiziksel ve duygusal olarak iyi hissetmek, bu enerji merkezleriyle ilgilenmeyi gerektirir.

Çakra Dengesizliği Nasıl Anlaşılır?

Fiziksel ve duygusal rahatsızlıklarımız genellikle bedenlerimizdeki dengesiz enerjiyle ilişkilidir. Bu, örneğin baş ağrısının dengesiz bir üçüncü göz çakrasıyla bağlantılı olabileceği anlamına gelirken, kendiniz ve temel ihtiyaçlarınızla ilgili sürekli belirsizlik dengesiz bir kök çakrasıyla ilgili olabilir. Üçüncü gözünüzü nasıl açacağınızı veya kök çakranızı nasıl dengeleyeceğinizi öğrenirseniz, her şey normale dönebilir.

Enerji akışı, Ayurveda’nın temel ilkelerinden biri olan zihin-beden bağlantısı temelinde karşılıklı olarak gerçekleşir: Dengesiz iç enerji, fiziksel rahatsızlıklarda kendini gösterebilir, aynı şekilde bu fiziksel aksaklıklar da yanlış hizalanmış enerjiye yol açabilir. Dengesiz çakralar duygusal, ruhsal veya fiziksel semptomlar yaratabilir.

çakra dengeleme
çakraların tıkalı olduğu nasıl anlaşılır

Bu tür semptomlar genellikle dengesizliğin bulunduğu çakraya özgüdür. Örneğin, çok fazla öksürük ve boğaz ağrısı yaşıyorsanız, boğaz çakrası ya az ya da aşırı aktif olabilir. Bunu fark ettikten sonra, söz konusu çakranın enerjisini (boğaz çakrası için iletişim, ifade ve gerçeğimizi nasıl onurlandırdığımız) araştırabilir ve bunun yerine bu önlemleri ayarlayarak rahatsızlığı gidermenin bir yolu olup olmadığını görebilirsiniz.

Fiziksel rahatsızlık, duygusal dengesizlikler veya sıkışmışlık hissi yaşıyorsanız, bu çakra sorunlarına işaret ediyor olabilir. Yorgun, endişeli ya da ilhamsız hissetmek de birer işaret olabilir. Tıkalı ve dengesiz çakralar söz konusu olduğunda sezgilerinize güvenmeniz öneriliyor.

Çakra Dengelemek İçin Ne Yapmalı?

Çakralarınızı tekrar dengeye getirmenin en önemli adımı çakra topraklaması ile başlamaktır. Topraklama basitçe dikkatinizi şimdiki ana getirmek ve endişe veya gerginlik duygularını azaltmaktır.

Meditasyon

Meditasyon, tüm çakralarınızı yeniden dengeye getirmeye yardımcı olabileceği için en iyi çakra dengeleme tekniklerinden biridir. Meditasyon yaptığınızda, dikkatinizi şimdiki ana getirir ve nefesinize odaklanırsınız. Bu, vücudunuzda yer kaplayan herhangi bir stres veya endişeden kurtulmanızı sağlar.

Çakralarınızı yeniden dengeye getirmek için belirli bir çakra meditasyonu yapmak zorunda değilsiniz. Aslında, çakralarınızla ilgili herhangi bir sorun yaşamıyor olsanız bile düzenli olarak meditasyon yapmak en iyisidir. Her gün meditasyon yapmak hayatınızda daha fazla var olduğunuzu hissetmenize ve sonuç olarak kaygı düzeylerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yoga

Üçüncü çakranızı yeniden dengeye getirmek için çalışıyorsanız, bu çakraya odaklanan bir yoga uygulaması bulmaya çalışın. Hangisini seçeceğinizden emin değilseniz, bir yoga eğitmeninden tavsiye isteyin veya çakra yogası uygulamaları için internete bakın.

İkinci çakranızı yeniden dengeye getirmek için çalışıyorsanız, restoratif yoga sınıfı gibi sakral çakraya odaklanan bir yoga uygulaması arayın. Yoga çakra iyileşmesi için harika olsa da, düzenli olarak yaptığınızdan emin olmak önemlidir. Faydasını görmek için haftada en az bir kez yoga yapmaya çalışın.

Reiki

Üçüncü çakranızı tekrar dengeye getirmek için çalışıyorsanız, yaşadığınız yerde bir reiki şifacısı bulmaya çalışın. Reiki, şifacının şifa enerjisini vücudunuza yönlendirmesini sağlayan bir Japon tekniğidir. Reiki ile çakra şifası yapmak için şifacı ellerini karnınızın alt kısmında bulunan üçüncü çakranın üzerine koyacaktır. Şifacı ellerini bu noktaya yerleştirdiğinde, oradan yayılan sıcaklık ve enerjiyi hissetmelisiniz. İkinci çakranızı tekrar dengeye getirmek için çalışıyorsanız, sakral çakra konusunda uzmanlaşmış bir reiki şifacısı bulmaya çalışın.

Çakra Dengeleme Olumlamaları

Son teknik olumlamalardır. Meditasyon sırasında veya gün boyunca ara sıra kendinize tekrarlayacağınız bir cümle seçmeyi deneyebilirsiniz. Aşağıdaki listeden birini deneyin ya da kendinizinkini bulun.

  • Kök Çakra: “Ben evimdeyim ve Evren beni destekliyor.”
  • Sakral Çakra: “Yaratıcılığımdan zevk alıyorum ve ilişkilerimi onurlandırıyorum.”
  • Solar Pleksus Çakrası: “Ben güçlüyüm ve amacımı tutkuyla yaşıyorum.”
  • Kalp Çakrası: “Ben sevilebilirim ve sevgi doluyum.”
  • Boğaz Çakrası: “Ne söylemek istediğimi ve tam olarak nasıl söylemek istediğimi biliyorum.”
  • Üçüncü Göz Çakrası: “Tüm yanılsamaları çözüyorum ve sezgilerime güveniyorum.”
  • Taç Çakra: “Yüksek benliğimin rehberliğine güveniyorum ve yeni olasılıklara açığım.”

Aura Güçlendirme Ne Demek? Aura Hakkında Sorularınızın Cevapları

Yıldız Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir? Nasıl Yükseltilir?

Psikomatik Ağrılar Nelerdir? Psikomatik Ağrılara Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu