Reklam
Güncel Hayat

Kegel Egzersizi Ne İşe Yarar? Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Reklam

Pelvik taban egzersizleri olarak da bilinen Kegel egzersizleri, rahim, mesane ve bağırsak altındaki kasların daha güçlü olmasına yardımcı olabilir. Kegel egzersizi, idrar kaçırma veya bağırsak kontrolü ile ilgili sorunları olan hem erkeklere hem de kadınlara fayda sağlar.

Öksürürken, hapşırırken, gülerken, eğilirken veya ağır bir şey kaldırırken idrar kaçırıyorsanız, herhangi bir sızıntıyı önlemek için bir “tetik” öncesinde bir veya daha fazla Kegel egzersizi yapmak yeterli olabilir. Ayrıca cinsel yaşamı olumlu yönde etkilemesi de bu egzersizi uygulamak için bir başka sebeptir.

İçindekiler

Kegel Egzersizi Faydaları

 • İdrar kaçırmayı önler.
 • Rahim, mesane ve bağırsak sarkmalarını engeller.
 • Vajinusmus tedavisinde etkilidir.
 • Cinsel isteği artırır.
 • Doğumdan sonraki ağrıları hafifletir ve doğum sonrası vajinayı eski haline getirir.
 • Menopoz semptomlarını azaltır.
 • Anne adaylarını normal doğuma hazırlar.

Kegel Egzersizi Erkekler İçin Faydaları

Kegel egzersizleri, pelvik kasları güçlendirmek için kullanılan pelvik taban egzersizleridir. Pelvik tabandaki kaslar kasık içine kan akışını artırmaya yardımcı olur. Cinsel işlevinizi geliştirmek istiyorsanız, kegel egzersizleri için biraz çaba ve zaman harcamanız gerekir.

Kegel egzersizi
kegel egzersizi erkek

Kegel egzersizleri de dahil olmak üzere pelvik taban kas egzersizleri, cinsel deneyiminizi birçok yönden geliştirmenize yardımcı olacaktır. Yeni başlayanlar için, kasık içine kan akışı iyileştikçe ereksiyonlarınız daha sıkı olacaktır ve boşalmayı geciktirmeye yardımcı olacaktır. Son olarak, artan zevkin yanı sıra artan sayıda orgazm yaşatır.

Kegel egzersizleri, erektil disfonksiyon için tedavi seçeneklerinin bir parçasıdır. Bazı durumlarda, bu egzersizlerle birlikte bir yaşam tarzı değişikliğine sahip olmak, erektil disfonksiyon semptomlarını tatmin edici bir şekilde iyileştirir.

Pelvik Bölgesi Neresidir?

Kadınlarda pelvik bölgesi, bikini bölgesi olup, erkeklerde ise, mayo alanıdır. Yani pelvik bölgede yumurtalıklar, vajina, anüs, mesane, alt idrar yolları ve bağırsakların alt kısımları yer alır.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Hareketin nasıl hissettirdiğini öğrendikten sonra günde 3 kez Kegel egzersizleri yapın:

Kegel egzersizi
kegel egzersizi nasıl yapılır
 1. Mesanenizin boş olduğundan emin olun, ardından oturun veya uzanın.
 2. Pelvik taban kaslarınızı sıkın. Sıkı tutun ve 3 ila 5 saniye sayın.
 3. Kaslarınızı gevşetin ve 3 ila 5 saniye sayın.
 4. Günde 3 kez (sabah, öğleden sonra ve gece) 10 kez tekrarlayın.

Bu egzersizleri yaparken derin nefes alın ve vücudunuzu gevşetin. Karnınızı, uyluk kemiğinizi, kalçanızı veya göğüs kaslarınızı sıkmadığınızdan emin olun.

4 ila 6 hafta sonra kendinizi daha iyi hissetmeli ve daha az semptom göstermelisiniz. Egzersizleri yapmaya devam edin, ancak yaptığınız egzersiz sayısını artırmayın. Aşırıya kaçmak, idrar yaparken veya bağırsaklarınızı hareket ettirirken gerilmeye neden olabilir.

Kegel Egzersizleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Kegel egzersizlerini nasıl yapacağınızı öğrendikten sonra, ayda ikiden fazla idrar yaparken bu egzersizleri uygulamayın. Egzersizleri idrar yaparken yapmak, zamanla pelvik taban kaslarınızı zayıflatabilir veya mesane ve böbreklere zarar verebilir.
 • Kadınlarda Kegel egzersizlerini yanlış veya çok fazla zorlamak vajina kaslarının çok fazla gerilmesine neden olabilir. Bu da cinsel ilişki esnasında ağrıya neden olabilir.
 • Bu egzersizleri yapmayı bırakırsanız idrar kaçırma geri dönecektir. Bunları yapmaya başladığınızda, hayatınızın geri kalanında bunları yapmanız gerekebilir.
 • Bu egzersizleri yapmaya başladığınızda idrar kaçırmanızın azalması birkaç ay sürebilir.

Kegel Egzersizi Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Kegel egzersizlerini düzenli olarak her gün birkaç kere uyguladığınız takdirde, 4 haftadan sonra etkisini görebilirsiniz. Ancak daimi bir etkisi olmasını istiyorsanız, devamlı bu egzersizleri yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Chloe Ting Egzersizleri İle Yaza Fit Girin

Leslie İle Zayıflayanlar | Leslie Kaç Kalori Yaktırır?

Boyun Fıtığı İçin Hangi Egzersizler Yapılır?

Pre Workout Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu