Reklam
Saç

Kolajenin Saça Faydaları Nelerdir? Kolajen Saça Nasıl Uygulanır?

Reklam

Kolajen, saç derisinin ve saç köklerinin sağlığının ve işlevinin önemli bir bileşenidir. Bazıları kolajen takviyelerinin saç büyümesini teşvik edebileceğine, saç dökülmesini önleyebileceğine ve grileşmeyi yavaşlatabileceğine inanıyor. Okumaya devam edin ve kolajenin saça faydaları ne olduğunu öğrenin.

İçindekiler

Saç İçin Hangi Tip Kolajen Kullanılır?

Saç ve tırnaklar için tip 1 ve tip 3 kolajen karışımları kullanılmalıdır. Özellikle balık kaynaklı kolajen kullanılması tavsiye edilmektedir. Saç için kolajen takviyesi almadan önce doktora danışmanız gerekir. Kabuklu deniz ürünü alerjisi olanlar, hamileler, emziren anneler, şeker hastaları ve sığır-tavuk etine alerjisi olanlar yan etkilerle karşılaşması muhtemel olduğundan kullanılmaması önerilir.

Kolajen Takviyesi Saç Çıkarır Mı?

Kolajen saç, kaş ve kirpik gibi kıl ve tüylerin çıkmasına yardımcı olduğu gibi, saçın daha hacimli olmasına yardımcı olur. Ayrıca saçları güçlendirir.

Kolajen Saça Faydaları

Kollajen takviyesi, saç dökülmesini azaltmak ve dengeli bir saç derisi de dahil olmak üzere kolajenin saç üzerinde sahip olduğu dört potansiyel fayda bulduk. Aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi var.

Kolajenin saça faydaları
kolajenin saça faydaları

Saç Büyümesine Yardımcı Olur

Kolajen saçın bir bileşeni değildir. Fakat saçın ana bileşeni, yaklaşık %95’i keratin proteinidir. Vücudun keratin yapması için amino asitler (veya protein yapı taşları) gereklidir. İşte burada kolajen devreye giriyor.

Keratin fiziksel bir bileşenidir ve yeni saç büyümesini etkiler. Kısacası, prolin içeren kolajen peptitler, saçı oluşturan ve büyümeyi destekleyen proteinin oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Saç büyümesini destekleyen bir amino asit olan prolin içeren kolajen takviyeleri, saçı oluşturan ve büyümeyi destekleyen proteinin oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Saç Kökünü Canlandırır

Yapılan çalışmalara göre, saçın büyüme evresi (anagen olarak bilinir) sırasında, saç kökünü çevreleyen kolajen seviyelerinin aslında kalınlaştığını ve arttığını bulmuştur. Ve saç folikülü katagen aşamasına girerken, kendisini saran iki katman kolajen döker.

Vücudumuz daha fazla kolajen oluşturduğunda, katmanlar yenilenir. Bu, anajen faza yeniden girmelerine ve saç büyüme döngüsünü sürdürmelerine yardımcı olarak saç köklerimizi destekler.

Uzmanlara göre, kolajen tüketmek vücudun daha fazla amino asit üretmesini sağlar, bu da saç köklerini oksidasyondan korumaya ve saç kökünün üretkenliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Saç Beyazlamasını Önler

Kolajen, kafanızda görünen beyaz saçların sayısını azaltmaya da yardımcı olabilir. Saç köklerini korumaya yardımcı olabileceği ve saçın beyazlamasını da azaltabilir.

Saçın beyazlaması, elbette, yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır, ancak bu pigment kaybı, saç folikülünün maruz kaldığı oksidatif stres miktarıyla orantılı olarak hızlanır.

Melanin Eksikliği Nedir? Saçtaki Melanin Eksikliği Nasıl Giderilir? ve Saç Beyazlaması Neden Olur? Ne İyi Gelir? bu yazı dizinimize de göz atabilirsiniz.

Araştırmalar, kolajenin UV ışınlarından ve kirlilikten kaynaklanan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ve serbest radikallerin birikmesi saçın beyazlamasını yavaşlatabilir.

Saç Derisinin Sağlıklı Olmasını Sağlar

Kolajen varlığının ciltlerimizin sağlığını iyileştirmesi gibi, bu protein de kafa derisi için faydalıdır. Kolajen, kafa derisinin kalınlığını destekler. Yetersiz kolajen içeren ince bir kafa derisi daha az sağlamdır. Bu da saç dökülmesine neden olabilir.

Ancak sağlıklı bir saç derisi, sağlıklı saç ve saç büyümesinin temeli olduğundan, konu saç derisi sağlığı olduğunda kolajen önemli bir faktör olarak görülmektedir.

Uzmanlara göre kolajen, saç köklerini yerinde tutmaya yardımcı olur ve saç derisinin kalınlığını destekler.

Kolajen Dolgusu Nedir? Kolajen Güzelleştirir Mi?

Mucizevi Etkili Kolajen Göz Çevresi Maskesi

Kolajen Nedir, Neye Yarar? | Kolajenin Cilde Faydaları

Saçlara Keratin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu