Reklam
Genel

Sıfırdan İnfluencer Nasıl Olunur? | Kolay Yoldan İnfluencer Olma Yolları

Reklam

Influencer olmak o kadar kazançlı hale geldi ki, herkesin kendi alanında olmak istemesine şaşmamak gerek. Bir etkileyici yani influencer olmak isteyenlerdenseniz doğru yere geldiniz demektir. Bu yazıda, influencer nasıl olunur sorusuna detaylı bir şekilde cevap vereceğiz. Öyleyse okumaya devam edin ve influencer olma yolunda ilerlemeye başlayın.

İçindekiler

Influencer Bir Meslek Mi?

Dijital çağa geçmemizle beraber, günümüzün popüler mesleği olarak ortaya çıkan influencer yani etkileyici, ünlülerin ikinci mesleği olmasının yanında, normal insanları da ünlü haline getirdi. Çoğu kişi belli bir nişe yaslanarak, hedef kitlesinde tanınır, sevilen ve saygı duyulan bir konumu elde etmeyi başardı.

Bununla beraber, gamerlar, yayıncılar gibi bir kitle de ortaya çıktı. Sadece oyun oynayarak veya videoları izleyerek yayın açan insanlar internet ortamında para kazanmaya başladı. Influencer bir meslek olduğu bilinmektedir. Nişiniz ne olursa olsun, belli bir takipçi kitleniz varsa, düzenli içerik oluşturuyorsanız ve nihayetinde bu işten para kazanıyorsanız, bir influencer olduğunuz aşikar.

Influencer Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Sosyal medyada bir etkileyici olmak için sosyal medyayı iyi kullanmak ve hitap edeceği kesime uygun doğru içerik üretmek önemlidir. Bunun için Yeni Medya ve İletişim, Halkla İlişkiler Bölümü gibi alanlardan mezun olmak, influencer olma yolunda yardımcı olur.

Influencerlar Ne Kadar Para Kazanıyor?

Bir etkileyici olarak para kazanma miktarınız influencer çeşidine göre değişiklik gösterir. Yani nano influencer ile mega influencerın kazandığı ücret elbette aynı olmayacaktır. Örnek verecek olursak, 100 bin üzeri takipçiye sahipseniz ve 10-30 bin izlenme alıyorsa içerikleriniz, paylaşım başına 1000 TL ücret alabilirsiniz. 1 milyonun üzerinde bir hesabınız var ise, 5 bin TL ile 30 bin TL’ye kadar farklı kazançlarınız olabilir.

İnfluencer Olmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Bu sorunun tek bir cevabı yok. Rakamlar, hangi alanda olduğunuza, takipçilerinizin ne kadar sadık olduğuna ve ne kazanmayı umduğunuza göre önemli ölçüde değişebilir. 

Bir marka sizin influencer olduğunuza karar verdiğinde Instagram fenomeni olduğunuzu söyleyebilirsiniz ancak yine de farklı markaların birisini influencer olarak markalamak için farklı beklentileri olabilir.

Influencer çeşitleri şunları içerir:

Nano Influencer

Sosyal medya nano etkileyicileri, yıldızlar veya ünlü bir etkileyici değil, sıradan insanlar olma eğilimindedir.

Belirli ürünlerle ilgilenmediğiniz sürece muhtemelen duymayacağınız türden insanlar. Kitleleri genellikle arkadaşlar, aile üyeleri ve onlarla internette karşılaşan diğer kişilerdir.

Nano-influencer’ların genellikle yaklaşık 1.000 takipçisi vardır, ancak bu bazı durumlarda yaklaşık 5.000’e kadar çıkabilir.

Bu nispeten düşük sayılara rağmen, yine de oldukça etkili bir Instagram etkileyicisi olabilirler. Bunun nedeni, izleyicileriyle daha yakın etkileşim kurma eğiliminde olmalarıdır. 

Sosyal medya nano-influencer’ları da yararlı olabilir, çünkü düşük anahtar statüleri, onlara diğer insanların kendileriyle daha kolay ilişki kurmasını sağlayan bir “komşu kızı” kişiliği kazandırmaya yardımcı olur.

Tabii ki, bir işletme aynı zamanda birçok nano-influencer ile işbirliği yaparak, nispeten az sayıda influencer’ın takipçisini telafi etmeye yardımcı olabilir. 

Mikro Influencer

Mikro-influencer’lar da sıradan insanlar, ancak influencer pazarlamasını bir sonraki seviyeye taşımış olan kişilerdir.

Mikro etkileyiciler, kaliteli içerik oluşturmak için daha fazla çaba gösterir ve bu, birçok takipçi çekecekleri anlamına gelme eğilimindedir.

Gerçekten de, mikro etkileyicilerin yaklaşık 100.000 takipçiye sahip olması muhtemeldir, ancak bu sayı genellikle daha düşüktür.

Mikro etkileyiciler belirli bir nişe odaklanma eğilimindedir ve genellikle o niş içinde otorite olarak kabul edilirler. Ayrıca takipçileriyle nispeten yüksek düzeyde etkileşime sahip olma eğilimindedirler.

Makro Influencer

Makro-influencerlar, herkesin bilmesi daha muhtemel olan kişilerdir ve çoğu durumda internet sayesinde iyi tanınır hale gelen kişilerdir.

100.000’den fazla takipçiye sahip olma eğilimindedirler, ancak bu rakam çok daha yüksek olabilir. 

Makro etkileyicilere, marka bilinirliklerini artırmak isteyen büyük markalar yaklaşma eğilimindedir. 

Takipçilerin büyük hacmi, makro etkileyicilerin bireysel takipçilerle nano ve mikro etkileyiciler kadar etkileşime girmediği anlamına gelir.

Bu, her takipçi üzerinde daha az etki anlamına gelir, ancak bu kadar geniş bir kitleye sahip olmak, genel olarak çok etkili olabilecekleri anlamına gelir. 

Mega Influencer

Sosyal medya mega etkileyicileri, küresel, ev isimleri olma eğilimindedir. Bunlar arasında en ünlü aktörler, en başarılı müzik sanatçıları ve en tanınan sporcular yer alır. 

Mega-influencerlar genellikle destekledikleri bir ürün hakkında çok az bilgiye sahip olurlar ve birçok takipçisi belirli bir ürün nişine ait olmama eğilimindedir.

Bununla birlikte, mega-influencer’lar o kadar geniş bir takipçi kitlesine sahip olurlar ki, destekledikleri herhangi bir ürün geniş bir kitleye ulaşır ve bu da ürün görünürlüğü ve satışlarında önemli bir artışla sonuçlanır. 

Sosyal medya mega-influencer’larının zaten nispeten zengin olması muhtemeldir.

Influencer Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Gerçek şu ki, influencer nasıl olunur sorusunun kolay bir yanıtı yok. Ancak, çabalarınızı doğru yöne yönlendirmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

influencer nasıl olunur
influencer olmak için gerekenler

1. Nişinizi Belirleyin

Etkileyici olmak istiyorsanız, “Her işte Jack (veya Jane), hiçbirinin ustası” olmayı bekleyemezsiniz. Resminizle uyumlu bir niş seçmeniz çok önemlidir.

Nişinizi seçmenin kolay bir yolu, güçlü ve zayıf yönlerinizi değerlendirmektir. Güçlü yönlerinizi sergilemenize ve becerilerinizi daha da geliştirmenize izin veren bir niş seçin.

Belirli bir nişe karar vermek, hedef kitlenizi düzene sokmanıza ve içeriğinizi onların tercihlerine göre uyarlamanıza yardımcı olacaktır.

Tipik olarak, nasıl etkileyici olunacağına karar verirken aşağıdaki kategorilerden birini seçebilirsiniz:

  • Seyahat
  • Yaşam tarzı
  • Moda
  • Yiyecek
  • Güzellik
  • Spor Dalları
  • Oyun
  • Eğlence
  • Teknoloji
  • Sağlık

Kendinizi bu kategorilerden sadece biri ile sınırlamak zorunda değilsiniz. Bu nişlerden iki veya daha fazlasını birleştirebilirsiniz. Bireysel nişlerin birbiriyle uyumlu olduğundan emin olun. Örneğin, nişinize karar verdiğinizde seyahat ve yaşam tarzını veya güzellik ve modayı birleştirebilirsiniz.

2. Platformunuzu Seçin

Bir etkileyici olarak, internette güçlü bir varlığa sahip olmanız gerekir.

Ancak bu, tüm sosyal medya platformlarını ve dağıtım kanallarını kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Nişinize bağlı olarak, belirli platformlar içeriğiniz için diğerlerinden daha uygun olabilir.

Kitlenizin kullanma olasılığının en yüksek olduğu platformu da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, hedef kitleniz Y kuşağını içeriyorsa, çabalarınızı Snapchat ve Instagram’a odaklamalısınız.

Birden fazla sosyal medya platformu kullanmayı seçerseniz, içeriğinizi her kanal için uyarladığınızdan emin olun.

3. İçeriğinize Öncelik Verin

Yüksek kaliteli içerik, influencer nasıl olunur sorusuna belki de en güçlü cevaptır. Kitlenizde yankı uyandıran benzersiz ve özgün içerik yayınlamak son derece önemlidir.

Aslında, kitlenizin içeriğinize bağlı kalmasını sağlamanın tek yolu budur. Oluşturduğunuz içeriğin türü ne olursa olsun, anlamlı ve değerli olmalıdır.

Niş ve dağıtım kanallarınıza bağlı olarak, blog gönderileri, fotoğraflar, videolar, podcast’ler vb. farklı içerik türleri seçebilirsiniz.

Ayrıca işbirliği yaptığınız markalar ile sosyal medya kanallarında ortak çekilişler veya yarışmalar düzenleyebilirsiniz.

4. Kitlenizi Dinleyin

İçeriğinizin ilgi çekmesini sağlamanın etkili bir yolu, kitlenizin istediği içeriği oluşturmaktır.

Alakalı içerik fikirleri almak için niş alanınız için hızlı bir Google araması yapabilirsiniz. Hedef kitleniz tarafından kullanılan uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için arama sonuçlarının en altına gidin.

Hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğu hakkında fikir edinmek için Google Trends gibi platformlarda da arama yapabilirsiniz.

İçeriğinizin hedef kitlenizin ilgisini çekmesini istiyorsanız, takipçi topluluğunuzu derinlemesine anlamalısınız.

Çoğu sosyal medya platformunda, hedef kitleniz hakkında size anlamlı bilgiler verebilecek bir analiz bölümü bulunur. Cinsiyet, coğrafi konum, meslek, çevrimiçi davranış vb. gibi kitle demografik verilerine erişebilirsiniz.

Kitlenizin okumak/izlemek isteyeceği yeni içerik fikirlerinden oluşan bir altın madeni olabilir. Ayrıca sosyal medya kanallarında anketler düzenleyebilir ve takipçilerinizden tercihlerini ve sıkıntılı noktalarını size anlatmalarını isteyebilirsiniz.

5. Hashtagleri Doğru Kullanın

İçeriğinize daha fazla görünürlük sağlamanın etkili bir yolu, sosyal medya gönderilerinize uygun hashtag’ler eklemektir. Bu, özellikle influencer olarak yeni başlayan ve hedef kitlesini büyütmesi gereken kişiler için kullanışlıdır.

Nişinizdeki en alakalı ve trend hashtag’leri belirleyin. Ardından, içeriğinizin varlığınızdan habersiz olabilecek tamamen yeni bir kitle tarafından görülmesini sağlamak için bunları gönderilerinizde kullanın.

Hashtag kullanırken, gönderilerinizi gereksiz olanlarla doldurmamaya dikkat etmelisiniz. Etkileyici olarak yalnızca içeriğinizle uyumlu hashtag’leri kullanın.

6. Tutarlılığı Koruyun

Düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yayınlamak, kitlenizin dikkatini çekmenin en etkili yollarından biridir. Düzenli olarak iyi içerik sunduğunuzda, izleyicileriniz arasında bir beklenti duygusu yaratır.

Bu da, izleyici katılımını artırır ve erişiminizi artırır.

Önümüzdeki birkaç ay içinde yayınlamayı planladığınız tüm içerikler için bir zaman çizelgesi oluşturmanız önerilir.  Kitlenizi bağlı tutmak için haftalık veya aylık bir dizi de oluşturabilirsiniz.

7. Diğer Influencerlarla İşbirliği Yapın

Başlarken ve hala nasıl etkileyici olunacağını merak ediyorsanız, nişinizde ünlü biriyle ortaklık yapmak çok yardımcı olabilir. Hayran kitlelerine erişmenizi sağlar ve onları sosyal medya profillerinize çekmenizi sağlar.

Sizinle işbirliği yapmalarını sağlamak için diğer sosyal medya etkileyicisine faydalı bir şeyler sunabilmelisiniz. Daha büyük etkileyiciler ulaşılamaz görünüyorsa, küçük ama yüksek etkileşimli hayran kitlelerine sahip mikro etkileyicilerle bile ortak olabilirsiniz.

8. Takipçilerinize Yanıt Verin

Kitleniz büyüdükçe ve daha fazla insan içeriğinizi takdir etmeye başladıkça, geri bildirimlerini DM’lerde ve yorumlarda bırakmaları muhtemeldir.

Her yoruma yanıt vermek zorlu bir görev olabilir. Ancak, mümkün olduğu kadar çok kişiye yanıt vermeniz önerilir.

Tarafınızdan alacağınız bir yanıt, hayranlarınızın size duyduğu güveni doğrular ve size daha bağlı hissetmelerini sağlar.

Gamer Dekorasyon Ürünleri

En İyi Twitch İsimleri Hangileri?

Sosyal Medyanın Avantajları ve Dezavantajları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu