Reklam
Güncel Hayat

Sırt Yağları Nasıl Erir? Sırttaki Yağlar Nasıl Gider?

Reklam

Sık sık göbek yağından ve kişilerin bundan nasıl kurtulmak istediklerinden bahsedilir, ancak unutulabilecek bir şey, sırt yağınızı hedeflemeye çalışmaktır. Doğru egzersiz ve diyet ile sırtınızın formda ve tonda görünmesini sağlayabilirsiniz. Peki, sırt yağları nasıl erir?

Sırtta Yağlanma Neden Olur?

Sırt yağları zamanla yavaş yavaş birikir. Her 10 yıllık dönemde, 30 yaşından itibaren, özellikle sütyen askısının arkasında hareket etmenin ne kadar zor olduğu daha belirgin hale geliyor.

Bazı yaşam tarzı sırtta yağlanmaya neden olur:

 • Aşırı şeker veya tuz yemek (vücuttaki iltihaplanmaya katkıda bulunabilir)
 • Çok fazla kalori almak
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı
 • Doğal yaşlanma süreci

Ayrıca, sırt kaslarınızı kullanmamak, vücudun ön kısmındaki kasların aksine, sırtınız boyunca uzanan kaslar – örneğin kalça kasları, diz arkası kirişleri ve sırt kasları – bilinçli olarak kullanmazsanız ihmal edilebileceğinden, güç ve ton kaybına katkıda bulunabilir.

Sırt Yağı İçin Diyet

Yüksek protein kalorili diyet, kas yapmanıza ve sırtınızın görünümünü yeniden şekillendirmenize yardımcı olur ve bu nedenle sırt yağlarınızı kaybetmenize yardımcı olur. Ayrıca lif açısından zengin ve sodyum açısından düşük bir diyet, vücudunuzun sırtınızda depolamış olabileceği fazla kilo veya su ağırlığını düşürmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, tükettiğinizden daha fazla kalori yaktığınız bir kalori açığı üzerinde çalışmalısınız. Sağlıksız seviyelere düşmediğinizden emin olmak, günde belki 200-300 kaloriyi azaltmak, yağları daha hızlı yakmanıza yardımcı olacaktır.

Sırt Yağları Nasıl Eritilir?

Sırt yağlarından kurtulmak için neler yapabileceğinize bakmadan önce, kilo kaybı için bu bölgeyi nasıl hedefleyeceğinizi şekillendireceğinden, bunun nerede olduğunu düşünün.

 • Üst sırt yağı – bu, boynun hemen altındaki alandır ve sutyen askınızın üzerine dökülen fazla yağın olduğunu fark edeceksiniz (çok fazla üst sırt yağınız olduğunu düşünmeden önce doğru beden sütyen giydiğinizden emin olun).
 • Orta sırt yağı – bu bölgedeki aşırı yağ, orta bel bölgesi çevresinde yağ dalgalarına neden olur.
 • Alt sırt üst yağ – bu, çoğu pantolonun veya kalçalarınızın hemen üzerindeki alandır.

En çok hedeflemeniz gereken alanı bulmanın en iyi yolu, başka bir aynayla bir aynadan uzağa bakmak veya telefonunuzu omzunuzun üzerinden sırtınızın yansımasına bakmaktır. Sırt üstü çalışırken ilerlemenizi takip etmek için bu açıdan da birkaç fotoğraf çekmek iyi olur.

sırt yağları nasıl erir
sırttaki yağlanma nasıl giderilir

Ana hedef alanlarınızı belirledikten sonra, sırt yağını nasıl kaybedeceğiniz üzerinde çalışma zamanı. Herhangi bir kilo kaybı türünde olduğu gibi, herhangi bir alanı hedeflemek için ayarlamanız gereken en önemli iki şey, tükettiğiniz yiyeceğe ve yaptığınız egzersizlere bakmaktır.

Sırt Yağlarını Eritme Hareketleri

Sırt yağını kaybetmek söz konusu olduğunda, bazı antrenmanlar da dahil olmak üzere, aksi takdirde sırtınızda yağ olarak depolanabilecek kalorileri yakmanız için ihtiyacınız olan yoğunluğu verecektir. Bu, en az zamanda en fazla kaloriyi yakmanıza yardımcı olacaktır.

sırt yağları nasıl erir
sırttaki yağlanma için egzersizler

Vücudunuzu yeniden şekillendirmenin en iyi yolu, egzersiz rutinlerinize özellikle en bilinçli hissettiğiniz alanları hedefleyen egzersizler eklemektir. Yağın bulunduğu yere bağlı olarak, bu bölgeleri hedefleyen egzersizler bulabilirsiniz:

 • Üst sırt yağı: Halterle yanal kaldırma, kürek çekme veya boks gibi omuz güçlendirme egzersizlerine bakarsınız.
 • Orta sırt yağı: Bu bölge için, latisimus dorsi adı verilen bu bölgenin etrafındaki kasları sıkılaştıran ve güçlendiren egzersizler sizin için uygundur.
 • Bel bölgesi yağları: Kendinizi belinizin çevresinde daha fazla yağ tuttuğunuzu görüyorsanız, göbek yağını da nasıl kaybedeceğinizi düşünmeniz gerekecektir. Ancak odağı sırtınızda tutmak, bazı iyi egzersizler arasında, yerdeki eğik egzersizler gibi merkez bölgenize ve eğik kaslarınıza odaklanmayı deneyin.
 • Alt sırt yağı: Merkez bölgenizi güçlendirerek başlayın çünkü kambur durmak bel bölgesindeki yağları daha belirgin hale getirebilir, iyi bir duruş sizin için her zaman iyidir. Sırt uzatma egzersizleri, jackknife veya superman egzersizlerinde olduğu gibi, bu sorunlu noktaları hedeflemenize yardımcı olacaktır.

Göbek Eriten Diyet | 10 Günde Göbek Eriten Diyet

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu