Reklam
Güncel Hayat

Soğuk Suyla Duş Almak Zararlı Mı? Soğuk Duş Hasta Eder Mi?

Reklam

Duş almak rahatlamanın ve biraz stres atmanın güzel bir yolu. Özellikle soğuk suyla duş almak, çok tercih edilmese de bazı sağlık yararları olduğu bilinmekte. Ancak yararları olduğu kadar bazı riskleri de olduğu söz konusu.

Bu blog gönderisine tıkladığınıza göre, soğuk suyla duş alan birisi olabilir ya da bu konu hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsunuz. Sizin için en iyi duş suyu sıcaklığın ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Soğuk duş almanın birçok faydası vardır. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ya da doktor bunu yapmamanızı söylemediyse, soğuk duş almak büyük ölçüde faydalıdır.

soğuk suyla duş almak
soğuk suyla duş almanın yararları

Kasları Rahatlatır ve Dolaşımı Artırır

Yoğun bir antrenmanın ardından soğuk bir duş kasların gevşemesine yardımcı olur. Bu, ağrıyı önler ve üzerinde çalışılan vücut kısımlarına kan dolaşımını iyileştirir. Ayrıca iltihabı azalttığı ve ağrıyı uyuşturduğu da bilinmektedir.

Cildinizi ve Saçınızı Korur

Soğuk suyla duş aldığınızda cildinizin ve saçınızın doğal yağları kaybolmaz. Soğuk su gözenekleri kapatarak cildi sıkılaştırır. Ayrıca saçınıza daha nazik davranır ve saç dökülmesini önler.

Sizi Daha Enerjik Hale Getirir

Sabahları vücudunuza çarpan duşun soğuk olması sizi şok ederek tamamen uyanmanıza neden olur. Bu ayrıca, kalp atış hızınızı ve oksijen alımınızı artırır, bu da size daha fazla enerji verir.

Kilo Kaybına Yardımcı Olur

Vücutta özellikle boyun ve omuz bölgesinde yağ yakarak ısı üreten bazı yağ hücreleri bulunmaktadır. Hücreleriniz bunu özellikle vücudunuz soğuk su gibi soğuk uyaranlara maruz kaldığında yapar. Bu kilo kaybına yardımcı olabilir.

Kaşıntılı Cildi Rahatlatır

Egzama gibi kaşınmanıza neden olan bir cilt rahatsızlığınız varsa, soğuk bir duş almak, kaşıma isteği uyandıran kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

En Doğru Duş Nasıl Alınır?

Günde bir kez duş almak en iyisidir ancak yaz aylarında iki kez alınabilir. Uzun süreli duşlar cilt ve saçların kurumasına neden olduğundan, özellikle cilt rahatsızlığınız varsa duşunuzu beş dakika veya daha kısa bir süre ile sınırlandırın. Ayrıca kullandığınız ürünlere dikkat edin; sert sabun ve temizleyicilerden kaçının ve nemlendirici etkili olanları kullanın.

Hızlı bir duş için koltuk altlarınıza, kasıklarınıza ve ayaklarınıza daha fazla odaklanabilirsiniz. Bazen sadece kollarınızı ve bacaklarınızı durulamak yeterlidir. Sıcak veya soğuk suyla rahat edemiyorsanız ılık suyla duş almak en iyisidir.

Saçlarınızı çok sık yıkamaktan kaçının. Haftada iki kez yeterli olacaktır. Saç tipinize göre doğru ürünleri kullandığınızdan emin olun. Kepeğe yol açabileceği için çok sık yıkamayın.

Duştaki yıkama sıralamanız şöyle olmalı; saçınızı yıkayın ve saç kremini uygulayın, ardından vücudunuzun geri kalanını yıkayın. Sivilceli bir cilde sahipseniz varsa vücudunuzu yıkamadan önce saç kremini durulayın.

Soğuk Duş Mu Sağlıklı Sıcak Duş Mu?

Hem sıcak hem de soğuk duşun kendine has faydaları vardır. İdeal olarak ılık suyla duş alın, ardından vücudunuz hala nemliyken nemlendirici sürün. Sıcak duşlar kasları gevşetebilir ve burun tıkanıklığını giderirken, soğuk duşlar kaşıntılı cildi rahatlatabilir.

Hava durumuna ve sahip olabileceğiniz sağlık durumuna bağlı olarak birini veya diğerini tercih edebilirsiniz. Kışın, ateşiniz varsa veya üşütüyorsanız kesinlikle soğuk duştan kaçının. Ayrıca soğuk duş almaktan hoşlanmıyorsanız suyun en azından ılık olduğundan emin olun.

Soğuk Suyla Duş Almak Zararları

Soğuk duş alma, bağışıklık sisteminiz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğinden, kendinizi iyi hissetmiyorsanız kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Zaten soğuk algınlığınız, öksürüğünüz veya ateşiniz varsa, daha çok üşüyeceksiniz ve vücudunuzun ısınması daha uzun sürecektir. Bu sebeple, ılık duş almanız tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu