Reklam
Güncel Hayat

Uyku Terörü Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Reklam

Gece terörü olarak da adlandırılan uyku terörü bir parasomnidir. Bir parasomni, uyku ile birlikte gelen istenmeyen olayları içerir.

Uyku Terörü Ne Demek?

Bir gece terörü, özellikle kötü bir kabus gibi görünse de, uyku terörü olarak da bilinen gece terörü, parasomni adı verilen bir tür uyku bozukluğudur. Parasomniler, uyku sırasında, öncesinde veya sonrasında olağandışı davranışları içerir ve bu kategorideki diğer bozukluklar arasında uyurgezerlik ve uyku felci yer alır. Uyku terörü sırasında, olağandışı davranış, uyanmanıza neden olan çığlık atma ve diğer korku ifadelerini içerir.

uyku terörü
gece terörü nedir

Gece terörü, uyuyan kişinin aniden uyanmasına ve çığlık atmasına, çırpınmasına, dik oturmasına veya diğer korku ve ajitasyon ifadeleri göstermesine neden olur. Uyanık gibi görünseler de, başkalarına tepki vermeyebilirler veya çevrelerinin farkında olmayabilirler ve sabahları gece terörünü hatırlamaları pek olası değildir. Bir gece terörü epizodu birkaç dakikadan bir saate kadar sürebilir ve ardından kişi genellikle tekrar uykuya dalar.

Diğer uyarılma bozuklukları gibi, gece terörlerinin de beyin uyku ile uyanıklık arasında sıkışıp kaldığında meydana geldiğine inanılır. Beynin motor aktiviteyi kontrol eden kısmı uyanıktır, ancak uyuyan kişinin ne yaptığı veya düşündüğü üzerinde hiçbir kontrolü yoktur. Bazen, uyuyan kişi yataktan kalkarsa gece terörü uyurgezerliğe dönüşebilir.

Uyku Terörü Neden Olur?

Nörotransmitter serotonin seviyelerindeki olası değişiklikler dışında, gece terörü ile ilişkili herhangi bir net beyin anormalliği yok gibi görünüyor. Bununla birlikte, gece terörü olan bir akrabaya sahip olmak, birinin bunları yaşama olasılığını artırır.

uyku terörü
uyku terörü genetik mi

Yatkın olanlar için stres, uykusuzluk ve ses veya dokunma gibi dış uyaranlar bir gece terörü olayını tetikleyebilir. Gece terörü ayrıca şunlarla da ilişkilendirilebilir:

  • Ateş
  • Dolu bir mesaneye sahip olmak
  • Gürültülü bir uyku ortamı
  • Yorgunluk ve fiziksel aktivite
  • Baş ağrısı
  • Yarı uyanışları tetikleyen diğer uyku bozuklukları
  • Seyahat etmek
  • İlaçlar, kafein ve alkol

Uyku terörü olan birinin başka bir parasomniye sahip olması alışılmadık bir durum olmasa da, gece terörünün akıl sağlığı bozukluğu riskini artırdığına inanılmamaktadır.

Çoğu gece terörü olayı, uyuyan kişinin hızlı olmayan derin göz hareketi (NREM) uykusundan çıktığı gecenin başlangıcına yakın bir zamanda gerçekleşir. Korkunun bariz tezahürlerinin yanı sıra, uyuyan kişi ayrıca hızlı bir kalp atışı, hızlı nefes alma, genişlemiş göz bebekleri veya terleme gösterebilir. Ayrıca nadiren yatağı ıslatabilirler.

Çocukların %6,5 kadarı düzenli olarak gece terörü yaşayabilir, ancak %25 kadarı 5 yaşından önce en az bir gece terörü yaşamış olabilir. Bu problem ergenlikten sonra çok daha nadir görülür ve yetişkinlerin tahmini %2,2’si gece terörü yaşar.

Çocuklarda Gece Terörü

Gece terörü hem çocuklar hem de aileleri için kafa karıştırıcı ve üzücü olabilse de, genellikle zararlı olarak görülmezler. Çoğu çocuk, ergenlik çağındaki gece terörlerinden kurtulur. Bazı araştırmalar, çocukluk gece terörlerinin erkeklerde en yaygın olduğunu bulurken, diğer araştırmalar hem kızların hem de erkeklerin bunları eşit şekilde yaşadığını gösteriyor.

Yetişkinlerde Gece Terörü

Yetişkinlerin, özellikle çocukluklarında yaşamamışlarsa, gece terörü yaşama olasılığı çocuklardan çok daha düşüktür. Deneyim büyük ölçüde aynı olsa da, yetişkinlerin bir gece terörü sırasında ayağa fırlaması ve yataktan kalkması daha olasıdır. Ayrıca, onları dizginleme girişimlerine yanıt olarak şiddete başvurabilirler. Yetişkinlerde gece terörü, nörolojik problemler veya alkol tüketimi ile ilişkilendirilebilir.

Uyku Terörü Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda gece terörü genellikle sadece gece boyunca rahatlama ve güvence gerektirir. Çoğu çocuk sabahları yaşadıkları gece terörünü hatırlamadığından, ebeveynler ve bakıcılar bu deneyimden çocuklarından daha fazla rahatsız olabilir. Bu durumda, gece terörü hakkında daha fazla şey öğrenmek, zihinlerini rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Yaşı ne olursa olsun birini gece teröründen uyandırmaya çalışmamalısınız çünkü uyandırılmak veya rahatsız edilmek onları daha da üzebilir. Bir uyurgezeri uyandırmak gibi gece terörü olan birini uyandırmak da çok zordur. Bunun yerine, yatak odalarının güvenli olduğundan ve yataktan fırlarlarsa kendilerini yaralamayacaklarından emin olun.

gece terörü
uyku terörü tedavisi

Gece terörü birini rahatsız ediyorsa, ilk adım soruna neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırmaktır. Hem kafein hem de uyku yoksunluğu bu problemle ilişkilidir, bu nedenle bir tedavi planı, kafeini diyetinizden çıkarmayı ve iyi bir uyku hijyeni uygulamayı içerebilir. Aileler ayrıca sağlıklı uyku sağlamak için ortam gürültüsünü azaltmak, evcil hayvanları yatak odasından uzak tutmak ve kişinin mesane doluluğuyla uyanmaması için akşamları sıvı alımını sınırlamak gibi adımlar atmak isteyebilir. Terapi ve başa çıkma teknikleriyle stres kaynaklarının ele alınması da kişinin daha iyi uyumasına yardımcı olabilir.

Gerekirse yetişkinlerde gece terörünü tedavi etmek için ilaçlar mevcuttur, ancak genellikle çocuklar için önerilmez. Aileler, birisinin uyuyanı gece terörü olayı başlamadan yaklaşık yarım saat önce uyandırdığı programlı uyanmalar gerçekleştirerek düzenli gece terörlerini azaltabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu