Reklam
Güncel Hayat

Vagus Siniri Nedir? Vagus Siniri Nasıl Uyarılır?

Reklam

Vegas’ta olan Vegas’ta kalır, değil mi? Ancak söz konusu vagus siniri olunca (Las Vegas şehri olarak telaffuz edilir), beyninize, kalbinize, akciğerlerinize ve sindirim sisteminize sinyaller taşır. Beyninizden kalın bağırsağınıza kadar uzanan, vücudunuzdaki en uzun kranial sinirdir.

Vagus siniriniz, kalp atış hızınız, konuşmanız, ruh haliniz ve idrar çıkışınız gibi istem dışı duyusal ve motor işlevlerin kontrolünde rol oynar. Vücudunuzun kaç ya da savaş tepkiniz ile daha rahat olduğunuz parasempatik modunuz arasında gidip gelmesine yardımcı olur.

Ancak vagus siniriniz, stres veya yaş gibi faktörler nedeniyle parasempatik modunuza geri dönme yeteneğini kaybedebilir. Vagal disfonksiyona sahip olduğu biliniyor, sizi yüksek tansiyon, kalp hastalığı, Tip 2 diyabet, depresyon ve anksiyete riskine sokabilir.

İçindekiler

Vagus Siniri Nasıl Aktive Edilir?

Epilepsisi olanlar için, nöbetleri tedavi etmek için vagus sinir stimülasyonu (VNS) kullanılmıştır. Bu tıbbi prosedür, vagus sinirini elektriksel uyarılarla uyarmaya yardımcı olmak için vücudunuzun içine bir cihaz yerleştirir. Diğer tedavilerle başarılı olamayan depresyonlu kişiler için de kullanılabilir.

VNS’nin multipl skleroz, migren ve Alzheimer hastalığı gibi diğer sağlık sorunlarına yardımcı olup olamayacağını görmek için araştırmalar devam etmektedir.

vagus siniri
vagus siniri nasıl aktif edilir

Uzun süreli COVID-19 semptomları olanlar için yeni araştırmalar, virüsün vagus siniri üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini, kalıcı ses sorunlarına, baş dönmesine ve düşük tansiyona neden olabileceğini gösteriyor.

Ancak stres seviyenizi ve genel sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, vagus sinirinizi başka şekillerde de doğal olarak güçlendirebilirsiniz.

Meditasyon

Zihninizi sakinleştirmeye ve derin nefes almaya odaklanmaya yardımcı olması için bunu uygulayın. Meditasyon yaparken, nefesinizi nefesinizden daha uzun süre vererek uzatmayı deneyin. Bu, kalp atış hızınızı yavaşlatmaya yardımcı olacaktır.

Meditasyon otonom sinir sisteminizi düzenleyebilir. Hızlı nefes alma, hızlı kalp atış hızı ve kortizol seviyelerini düşürmede iyi bir etkiye sahiptir.

Yoga da aynı nedenlerle yardımcı olabilir. Sadece nefesinize dikkat ettiğinizden emin olun.

Egzersiz

Araştırmalar, egzersiz yapmak ve vücudunuzu hareket ettirmek vagus sinirinizi etkileyebileyeceğini söylüyor. Aralıklı eğitim ve dayanıklılık eğitimi, vagus siniri aktivitenizi artırabilir ve kalp atış hızı değişkenliğinizi iyileştirebilir.

Egzersiz, sempatik sinir aktivitenizi azaltır ve parasempatik tepkinizi kontrol eder, böylece kardiyovasküler ve solunum fonksiyonunuz söz konusu olduğunda iyi bir dengeye sahip olursunuz.

Masaj

Araştırmalar, refleksolojinin (bir tür masaj) vagal tonusu artırabildiğini ve hatta kan basıncını düşürebildiğini gösteriyor.

Ayak bileğinizi döndürerek, tabanınızı kısa vuruşlarla ovalayarak ve ayak parmaklarınızı hafifçe ileri geri esneterek ayak masajı yapmayı deneyin.

Müzik Dinlemek

Müzik bizi motive etmeye, bize neşe getirmeye ve duygularımıza dokunmaya yardımcı olabilir. Vagus siniri söz konusu olduğunda, müziğin onu nasıl etkilediğine dair araştırmalar karışıktır.

Vagus siniriniz ses tellerinize, boğazınızın arkasındaki kaslara bağlıdır ve iç kulağınızdan geçer.

Mırıldanmayı veya şarkı söylemeyi ya da sadece sakin, rahatlatıcı müzik dinlemeyi deneyin. Bu sesler ve titreşimler vagus sinirinizi uyarabilir.

Vagus Siniri Uyarılınca Ne Olur?

Vagus siniriniz zihinsel ve fiziksel sağlığınızı çeşitli şekillerde etkiler. Vagus sinirinizi uyarmak için VNS veya invazif olmayan bir yol kullanarak, aşağıdakilere yardımcı olabilir:

  • Epilepsisi olanlarda nöbetleri en aza indirir.
  • Depresyonu tedavi eder.
  • Duyguları düzenler.
  • Kan basıncını azaltır.
  • Kalp atış hızınızı düşürür.
  • Enflamasyonu azaltır.
  • Migren ve küme baş ağrılarını tedavi eder.

Vagus siniri vücudunuzda güçlü bir rol oynar. Vagus sinirinizi güçlü ve dengeli tutmak, çeşitli duygusal ve fizyolojik semptomlara daha etkili yanıt vermenize yardımcı olabilir.

Sara Hastalığı Geçici Midir? Sara Hastalığına Ne İyi Gelir?

Antienflamatuar Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu