Reklam
Güncel HayatSağlık

Darbe Alan Yere Ne İyi Gelir?

Reklam

Özellikle yaşlılarda darbe alan yerlerin morarması, yeşil renk alıp şişmesi ve çok geç iyileşmesi sık görülen bir durumdur. Darbe alan yerin morarıp şişmesi vücudun kendini onarma yeteneği ile alakalıdır. Darbe sonrası bu bölgede vücut tarafından gönderilen sıvılar yoğun ve hızlı şekilde toplanır ve onarım çalışmasına başlar. Daha geç iyileşen bölge ise vücudun daha yavaş çalıştığı insanlarda (özellikle yaşlılarda) görülmektedir. Darbe alan yere ne iyi gelir diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Darbe Alan Bölge Neden Şişer?

Darbe alan bölgede bazı hücreler zarar görür bazıları ise ölür. Hücre onarımı ve yenilenmesi için kısa süre içinde beyaz kan hücreleri ve bazı sıvılar bu bölgeye gelerek çalışmaya başlar. Aniden gelişen bu madde birikimi ise dışarıdan bakıldığında bölgeyi şişkin halde gösterir. Yani bu çalışma şişlik olarak kendini belli eder ve gayet normal bir süreçtir. Ayrıca şişlik ve beraberinde hissedilen bölgesel ağrı o bölgeyi kullanmamızı ve daha fazla hasara neden olunmasının da önüne geçmiş olur. Bu da bir çeşit vücudun kendi kendini koruma özelliğinden kaynaklanır.

Karın Boşluğuna Darbe Gelirse Ne Olur?

Karın boşluğu dediğimiz kısım iç organların yoğun olduğu bir bölgedir. Bu bölgede mide, pankreas, karaciğer, bağırsak başlangıcı ve böbrek gibi hayati fonksiyonlarda görevli organlar bulunur. Bu bölgeye alınacak darbeler bu organların çalışmasına olumsuz yönde etki edebilir ve iç organlarda yırtılmalara ve beraberinde iç kanamaya sebep olabilir. Dışarıdan bakıldığında herhangi bir kanama görülmeyen fakat iç kanama olan durumlar oldukça tehlikedir. Bu sebeple karın boşluğuna alınan en ufak bir darbe hayati risk taşımaktadır.

darbeye ne iyi gelir
darbeye ne iyi gelir

Vücutta Hangi Morluklar Tehlikelidir?

Vücutta kemik bulunmayan veya daha yumuşak olan bölgelerde görülen ve uzun süre geçmeyen morluklar pek normal değildir. Bu bölgelere örnek olarak üst bacak, üst kol ve baldır verilebilir.  Böyle bir bölgede oluşan morarmalar çeşitli hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Darbe Alan Ayağa Ne İyi Gelir?

Spor ve egzersizler veya çeşitli nedenlerden dolayı darbe alan ayak için şunlar yapılabilir:

  • Ayağınızı kalp seviyenizden yukarıda tutmalısınız. Bunun için yatak veya kanepede ayaklar duvara doğru çevirilip kaldırılmalıdır. Bu şekilde bir süre beklemek ayak şişliğinizin inmesine yardımcı olacaktır.
  • Soğuk su torbası veya buz torbasını ayağınızdaki şişlik olan bölgede bir süre bekletebilirsiniz.
  • Eğer şişlik çok fazla değilse yavaş tempoda yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Darbe alan bölgeler için eczanelerde çeşitli merhemler satılmaktadır. Merhemler genellikle jel formunda ve ağrı kesici özelliktedir. Reçeteli ve reçetesiz satılan pek çok merhem bulunmaktadır.
ayak bileği
ayak bileği

Vücutta Durduk Yere Morarma Normal Mi?

Vücutta durduk yere morarma görülmesi çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Örneğin adet kanamasının normalden daha uzun sürmesi ya da nedensiz gelen adet kanamaları, diş etindeki kanamalar, göz içinde oluşan kanamalar, dışkı ile kan atılması gibi nedenler vücutta pıhtılaşma olduğunun habercisi olabilir. Pıhtılaşma vücutta morarmalara sebep olabilir. Böyle şikayetleriniz varsa en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

Morarmaların bir diğer sebebi ise karaciğer sorunları olabilmektedir.

Morarmalar bir çeşit kemik kanseri olan lösemi habercisi de olabilmektedir.

Çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle kullanılan kan sulandırıcı hapların fazla kullanılması da vücutta yer yer morarmalara sebep olabilir.

Vücutta çok farklı ve çok önemli olan vitaminlerden B12, C ve K vitaminlerinin vücutta eksik bulunması da morarma oluşumuna sebep olabilir. Bunun için hastanelerde vitamin tahlili yaptırıp, eksikliği durumunda doktor kontrolünde takviye kullanabilirsiniz.

Şeker hastalarında da sık sık vücudun bazı bölgelerinde morarmalar veya bölgenin yeşilimsi bir renk alması görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu