Reklam
İş Birliği | Tanıtım

Yöreden Yöreye Değişen 8 Farklı Baklava Çeşidi

Reklam

Baklava, ülkemizin medarı iftihar tatlıları arasındadır. Yöreden yöreye şekli ve tadı değişen baklava çeşitleri, Türkiye’nin tatlı kültürünün de gelişmesine örnektir. Biz de sizinle farklı yörelerden çıkan ve lezzetli sunumlarıyla ağızları sulandıran baklava çeşitlerini paylaşacağız. Yer vereceğimiz çeşitleri Türkiye’nin dört bir tarafında İstanbul, İzmir, Ankara baklava sipariş noktalarından online şekilde de talep edebilirsiniz.

İçindekiler

Lezzeti ve Şekilleri ile En İyi Yöresel Baklava Çeşitleri

Baklava denilince akla gelen ilk şehir tabii ki Gaziantep’tir. Bununla beraber baklava kültürünün gelişmesinden dolayı çoğu kentte çeşit çeşit baklava bulmanız mümkündür.

İşte sizin için yöre kültürüyle bezeli en iyi baklava çeşitleri!

Fıstıklı Baklava

Meşhur Antep fıstıklarının karışımı ve taze yufkaların kullanımıyla bezeli fıstık baklava ile karşınızdayız. Fıstıklı baklava mı cevizli baklava mı tartışmalarını bir kenara bırakırsak bu baklava çeşidinin her daim damaklarımızda yeri olduğunu söyleyebiliriz. Fıstıklı baklava sevenler, Gaziantep yöresine özgü bu tadı hemen hemen çoğu şehirde bulabilirler.

soğuk baklava

Soğuk Baklava

Baklava kültürüne can veren yörelerden biri de Diyarbakır’dır. Süt ile baklava yufkasını birleştiren soğuk baklava, son yılların popüler tatlılarından da biridir. Dilerseniz çikolatalı da deneyebileceğiniz bu lezzetli online pasta- tatlı hizmeti veren yerlerden de rahatlıkla sipariş verebilirsiniz.

Beyaz Baklava

Zonguldak’ın tescilli beyaz baklavası da lezzetiyle şerbetli tatlı sevenlerin tercihleri arasındadır. Zonguldak’ın Devrek yöresinden çıkan bu lezzetli baklava, düşük ısılarda fırında bekletilerek beyaz rengini alır. Zonguldak’ın meşhur yöresel beyaz baklavasını yerinden yemek isterseniz Devrek iline bir ziyaret planlayabilirsiniz.

Cevizli Baklava

Ağızları sulandıran bir diğer baklava ise cevizli baklavadır. Farklı yörelere göre malzemesi değişen baklava, İç Anadolu’da en çok cevizli baklava şeklinde kendini gösterir. Tadıyla en az fıstıklı baklava kadar lezzetli olan cevizli baklava, fıstık kullanımına göre daha az maliyetli olduğu için de tercih edilir. Diğer baklava türleri gibi cevizli baklavayı da çoğu pastane ve online tatlı sipariş noktasında bulabilirsiniz.

tabakta şöbiyet baklava

Şöbiyet Baklava

Antep yöresinden çıkan bir başka popüler baklava çeşidi ise şöbiyet baklavadır. Şerbet ve kaymağın uyumuyla lezzet şöleni yaşatan şöbiyet baklava, fındık ve antep fıstıkları da barındırır. Bu kaymaklı baklava tadını Gaziantep başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok pastanesinde ve online sipariş noktalarında bulabilirsiniz.

Şerbetli Laz Böreği

Laz böreğinin börekten ziyade tatlı olduğunu biliyor muydunuz? Hatta bu lezzetin baklava yufkası içermesinden dolayı baklava çeşitleri arasında olduğunu da hatırlatalım.

Şerbetli laz böreği, Karadeniz tatlı kültürünü barındırarak sütlü ve çıtır çıtır bir baklava keyfi yaşamak isteyenler için idealdir. Laz böreğini pek çok pastanede bulabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz.

Havuç Dilimli Baklava

Gaziantep yöresine ait bir başka şekilli baklava ise havuç dilimli baklavadır. Havuç dilim baklava, havuç biçimine sahip olarak uzun ve üçgen şeklinde kesilir. Klasik baklavadan farkı daha fazla şerbet içermesidir. Bu lezzetli sunumuyla doyuran baklavayı, başta Gaziantep olmak üzere çoğu şehirde bulup tadabilirsiniz.

Midye Baklava

Gastronomi ve baklava kenti Gaziantep’te yer alan bir diğer baklava ise midye baklavadır. Midye baklava, bol fıstık ve kaymak içeren lezzetiyle baklava sevenlerin de yeni favorisi olacak gibi gözüküyor. Birbirinden çeşit ve lezzetli baklavaları başta baklavanın şehri Gaziantep’te olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinde tadabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu