Reklam
Güncel Hayat

Zoom Dysmorphia : Plastik Cerrahinin Yükselişi

Reklam

Pandemi sırasında kişilerin kendi görünümüyle ilgili sorunlar için randevu taleplerinde bir artış fark eden uzmanlar bu duruma Zoom dysmorphia (Zoom dismorfisi) ismini verdi.

Zoom Dysmorphia’nın Belirtileri

  • Kameranız açıkken görüntülü toplantılara katılma endişesi
  • Görüntülü aramalardan önce mükemmel görünmeye çalışmak
  • Ekrandaki görünümünüze odaklanmak ve kusurları bulmak
  • Başkalarının sizin algıladığınız kusurlara odaklandığına inanmak

Zoom Dysmorphia Nedir, Nasıl Başa Çıkılır?

Video konferans görüşmeleri sırasında saatlerce kendimize bakmanın etkileri, kendi imajımızı nasıl algıladığımızın bozulmasına neden oldu. Bu kameralara harcanan zamanın, insanların görünüşlerine ilişkin algılarını olumsuz etkileyeceği belliydi.

Zira, insanlar kendilerinin gerçek bir yansımasına bakmıyorlar. Açı ve kameraya ne kadar yakın olduğumuz gibi faktörlerin gerçekte nasıl göründüğümüzü aslında yansıtmadığının farkında değiller.

Uzmanlar salgının başlangıcında garip bir şeye tanıklık etti. İnsanların gereksiz tıbbi riskler almamaya teşvik edildiği bir dönemde insanlar estetik ameliyatlara girmek için yaygara koparıyordu. İnsanların nasıl göründükleriyle meşgul olmaları olağandışıydı.

Zoom dysmorphia
zoom dysmorphia

Özellikle burun estetiği ve alın kırışıklığının düzeltilmesi için özel taleplerde ani bir artış olduğu gözlemlendi. Kişilerin videolu konferansla ne kadar zaman geçirmeleri ile bağlantılı olması da şaşırtıcı bir durum doğrusu. Ayrıca Zoom ve Teams gibi uygulamaları kullanan kişilerin yüz ve boyun sarkması gibi şikayetlerden yakındığını uzmanlar belirtiyor. Bunun sebebi olarak insanların akıllı telefonlarını aşağıdan garip açılardan tuttuklarından dolayı olduğuna kanaat getirmişlerdir.

Araştırmalara göre, yakın mesafeden fotoğraf çektiğinizde, görüntüyü bozma tehlikesi ile karşı karşıya kalınması muhtemeldir. Aynı şekilde yakın mesafe dizüstü bilgisayarların başına oturduğunuzda da aynı durum söz konusu olacaktır.

Snapchat dismorfisi (botoks kullanımında artışa yol açan selfie filtreleri) 2015’ten beri varken ve sözde “ uzaylı yüz ” (büyük gözler, anormal şekilde kalkık elmacık kemikleri) ile bağlantılıyken, Zoom dismorfisi önemli bir şekilde farklıdır.

Zoom dysmorphia
snapchat dysmorphia

Zira, Snapchat kusursuz ve güzel gösteren filtrelerle dolu bir uygulama olduğu için bu uygulamayı kullanan kullanıcılar tarafından bir farkındalık vardır. Ancak Zoom dismorfisi kamerada meydana gelen bozukluk ile alakalı bir durumdur.

Sokağa çıkma yasağının benlik imajı sorunlarının “mükemmel bir fırtınasını” yarattığı apaçık ortada. İnsanlar video konferans görüşmeleri yapmak için kendilerine bakmanın yanı sıra tecritte yaşıyor, boş zamanlarını diğer insanların sosyal medyadaki büyük ölçüde çarpıtılmış görüntülerine bakarak geçiriyor. Bunun bir ruh sağlığı sorunu olduğu son derece bariz.

Fiziksel olarak kabul edilebilir olmanın genellikle yeterince iyi hissetmenin tek yolu olduğu bir çağda yaşıyoruz. Zoom dismorfisi, birçok insanın hissettiği benlik saygısındaki eksiklikleri vurgular. Benlik saygısında değişiklikler yaratmak için, en uygun şekilde, bir terapist gibi, kendimizi yatıştırmanın, sevmenin ve kendimizi takdir etmenin yollarını keşfetmemize yardımcı olan ilgili bir rehber tarafından yönlendirilen kendi içimizde yolculuk etmeliyiz. Geçmişi iyileştirmek ve düşüncelerimizi ve duygularımızı değiştirmek, kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak kendimizi görme biçimimizi değiştirebilir.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu